Pasaulyje

2021.05.27 11:57

Ministras Landsbergis: Lukašenka padeda Putinui aneksuoti Baltarusiją

atnaujinta 11.57
LRT.lt2021.05.27 11:57

Ketvirtadienį į Lisabonoje vykstančią Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų tarybą atvykęs ministras Gabrielius Landsbergis sakė, kad ES privalo įvesti naujas sankcijas Baltarusijos režimui, bei pareiškė, kad neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka padeda Vladimirui Putinui aneksuoti šalį.

„Žinome, kas vyksta Baltarusijoje. Lukašenka žaidžia su Putinu ir padeda Putinui aneksuoti šalį. Turime siųsti signalus ir Rusijai, kad aneksija nebūtų paprasta, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras. – Mes nepripažįstame Lukašenkos teisėtu prezidentu. Jis dabar stengiasi pakeisti Konstituciją, kad galimai sukurtų vieną valstybę iš Rusijos ir Baltarusijos (...). Jei neteisėtas prezidentas sujungia dvi valstybes, pasirašo Konstituciją, tai, mano nuomone, yra didesnio masto Krymas.“

G. Landsbergis pareiškė, kad ES privalo elgtis proaktyviai ir griežtai reaguoti į sekmadienį Baltarusijos režimo įvykdytą „Ryanair“ lėktuvo nutupdymą ir juo skridusio kanalo „Nexta“ įkūrėjo Ramano Pratasevičiaus bei jo draugės Sofijos Sapegos sulaikymą.

„Ryanair“ lėktuvo nutupdymas mums (ES) padėjo sukurti konsensusą. Šalys mato, kad tai tikra grėsmė, ir turime būti griežti, kad tokių idėjų nekiltų kitiems diktatoriams ir pačiam Lukašenkai. Tai negali pasikartoti“, – sakė ministras.

Jis ES taryboje sakė siūlysiantis pirmiausia priimti jau aptartą 4-ąjį sankcijų Baltarusijos režimui paketą ir svarstyti naujas sankcijas, kurios galėtų būti pritaikomos ištisiems pramonės sektoriams.

„Ne kompanijoms, individams, bet ištisiems sektoriams, iš kurių labiausiai pelnosi režimas. Galime kalbėti apie naftos produktų sektorių, bet tai dar neaptarta“, – sakė ministras.

Anot G. Landsbergio, informacijos apie tiesioginį rusų agentų dalyvavimą šioje operacijoje nėra, tačiau, ministro nuomone, Kremlius apie šią operaciją žinojo.

„Eskalacija prasidėjo pernai po rinkimų Baltarusijoje ir turime žiūrėti į tai strategiškai, koks Europos atsakas į įvykius Baltarusijoje, į Lukašenkos valdymą turėtų būti ateityje“, – sakė G. Landsbergis. Jis pabrėžė, kad ES privalo turėti strategiją Rytų šalių atžvilgiu ir labiau įsitraukti į darbą su šalimis, kurios savo ateitį mato Europoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt