Pasaulyje

2016.07.06 15:33

EP pritarė naujos pasienio tarnybos steigimui

LRT.lt 2016.07.06 15:33

Trečiadienį europarlamentarai pritarė naujos Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnybos steigimui, kuri sutelks ES ir jos valstybių pastangas sustiprinti ES išorės sienos apsaugą. Už savo sienų apsaugą ir toliau bus atsakinga pati valstybė, tačiau ji galės tikėtis skubios naujosios agentūros pagalbos, jei kiltų didelis migracijos spaudimas ar grėsmė Šengeno erdvei.

Naujoji tarnyba perims šiuo metu veikiančios FRONTEX agentūros veiklą ir papildomai remsis nacionalinių pasienio apsaugos ekspertų rezervu (1500 asmenų), kuris galės būti aktyvintas ES valstybės prašymu arba ES Tarybos sprendimu. Lietuva šiam rezervui turės skirti 39 ekspertus. Be to, minėta tarnyba galės įsigyti reikiamos pasienio apsaugos įrangos.

Prieš dislokuojant agentūros būrius, tokio sprendimo įgyvendinimo planui turės pritarti susijusi ES valstybė ir pati agentūra. Tarnybos pasieniečiai turės pasiekti ES valstybę per penkias dienas, o įranga – per dešimt dienų nuo tokio plano patvirtinimo.

Jei su migracijos spaudimu susidurianti ES valstybė nepritars ES Tarybos sprendimui siųsti į jos teritoriją minėtos tarnybos būrius ir tai kels grėsmę Šengeno erdvei, kitos ES valstybės galės laikinai atnaujinti pasienio su šia valstybe patikrą.

Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnybai taip pat suteikiamos galios koordinuoti migrantų gražinimą į jų kilmės šalis.

„Naujasis Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnybos reglamentas užtikrins, kad ES išorės sienos bus saugesnės ir geriau valdomos. Tai nėra vienintelė priemonė išspręsti migracijos krizę ar sugražinti pasitikėjimą Šengeno erdve, tačiau ji taps pirmuoju žingsniu“, – pažymėjo EP pranešėjas Artis Pabriks (Europos liaudies partija, Latvija).

Naujoji tarnyba bus atskaitinga Europos Parlamentui ir ES Tarybai. Jos steigimui pritarė 483 EP nariai, nepritarė 181, o susilaikė 48. Tarnybos steigimas jau suderintas su ES Taryba, kuri rudenį dar turės tai formaliai patvirtinti, rašoma pranešime spaudai.