Pasaulyje

2016.07.07 11:32

Britanija paskelbė išvadas dėl šalies veiksmų Irako kare

Didžioji Britanija įsitraukė į karą Irake, „kai taikios nuginklavimo priemonės nebuvo išsemtos“, pareiškė buvęs valstybės tarnautojas seras Johnas Chilcotas trečiadienį, pristatydamas ataskaitą apie Irako karo tyrimą.

„Mes priėjome išvados, kad Jungtinė Karalystė prisidėjo prie invazijos į Iraką, kai taikios nuginklavimo priemonės dar nebuvo išsemtos. Karo veiksmai tuo metu nebuvo paskutinė priemonė“, – sakė J. Chilcotas.

Britų planai, kaip veikti okupuotame Irake po 2003 metų invazijos buvo „visiškai netinkami“, tęsė jis.

„Nepaisant aiškių perspėjimų, invazijos pasekmės buvo nepakankami įvertintos. Planavimas ir pasiruošimas (veiklai) Irake buvo visiškai netinkami“, – nurodė J. Chilcotas.

Pranešimo parengimas užtruko beveik septynerius metus, nes komisija turėjo perskaityti daugiau nei pusantro šimto tūkstančių dokumentų ir išklausyti apie 150 liudininkų parodymų.

Žuvusiųjų karių šeimos nariai tikisi atsakymo, kodėl Didžioji Britanija pradėjo karą su Iraku, neturėdama pakankamai įrodymų apie masinio naikinimo ginklus.

Politikai tikisi, kad pranešime bus pasmerkti tuometinio šalies premjero Tony Blairo veiksmai, kuris, kaip įtariama, padėjo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentui George`ui Bushui pradėti karą Irake norint nuversti Saddamo Husseino režimą.

„Liepos 28-ąją (2002-aisais), p. Blairas rašė prezidentui Bushui, užtikrindamas, kad jis būsiąs su juo „kad ir kas atsitiktų“,“ – sakė J. Chilcotas.

T. Blairas trečiadienį, J. Chilcotui pateikus ataskaitą, smerkiančią tuometinio premjero T. Blairo sprendimus per invaziją į Iraką 2003 metais, vėl tvirtino, kad jis veikęs siekdamas „geriausių Britanijos interesų“.

„Ši ataskaita turėtų palikti ramybėje kaltinimus nesąžiningumu, melu ar apgavyste“, – pažymima T. Blairo tarnybos paskelbtame pareiškime.

„Ar žmonės sutinka, ar nesutinka su mano sprendimu imtis karinių veiksmų prieš Saddamą Husseiną, bet aš tai dariau sąžiningai ir, kaip tada tikėjau, siekdamas geriausių interesų šaliai“, – pažymima pareiškime.

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas taip pat žada pradėti tyrimą dėl galimų karo nusikaltimų prieš Irako žmones.

Įtariama, kad britų ir amerikiečių kariai kankino vietinius gyventojus. Ekspertai teigia, kad karas Irake sukėlė chaosą vidurio rytų regione ir davė kelią teroristinių organizacijų, įskaitant „Islamo valstybė“, plėtrai.