Naujienų srautas

Pasaulyje2016.07.06 13:17

Už savo merginos nužudymą nuteistas O. Pistorius grąžintas į kalėjimą

BNS 2016.07.06 13:17

Pietų Afrikos Respublikos (PAR) parolimpinis sportininkas Oscaras Pistorius trečiadienį grąžintas į kalėjimą 6 metams, kai teisėjas jam paskyrė bausmę už savo merginos Reevos Steenkamp nužudymą prieš trejus metus. Sportininkas esą neteiks apeliacijos.

O. Pistorius buvo paleistas iš kalėjimo PAR sostinėje Pretorijoje pernai spalį, atlikęs vienerius iš penkerių metų laisvės atėmimo bausmės už netyčinę žmogžudystę.

Tačiau apeliacinis teismas perkvalifikavo sporto žvaigždės veiksmus kaip tyčinę žmogžudystę, už kurią paprastai skiriamas bent 15 metų įkalinimas. Dėl anksčiau kalėjime išbūto laiko ir lengvinančių aplinkybių, tokių kaip neįgalumas, O .Pistorius gali būti nuteistas kalėti trumpiau.

29 metų O. Pistorius savo draugę R. Steenkamp nušovė keturiais šūviais per užrakintas tualeto duris 2013 metų Šv. Valentino dieną. Jis tvirtina palaikęs ją įsibrovėliu.

Teisėja Thokozile Masipa, vadovavusi pirmajam bylos nagrinėjimui, paskelbs nuosprendį praėjus trims savaitėms po ankstesnio teismo posėdžio ilgai užsitęsusioje ir dramatiškoje byloje.

Per tą posėdį O. Pistorius kūkčiodamas vaikščiojo ant savo bigių po teismo salę, demonstruodamas savo fizinį bejėgiškumą teisėjai, o advokatai argumentavo, kad jis neturėtų būti grąžintas į kalėjimą, nes kenčia nuo liguisto nerimo ir depresijos.

„Nemanau, kad jis gaus 15 metų“, – naujienų agentūrai AFP sakė su šia byla nesusijęs, bet ją atidžiai stebėjęs Ulrichas Roux.

„Bus atsižvelgta į asmenines aplinkybes ir jo neįgalumą. Tikėtina, kad dalis bausmė gali būti lygtinai atidėta“, – aiškino jis.

Per ankstesnį posėdį prokuroras Gerrie Nelas argumentavo, kad bekojui sprinteriui turėtų būti skirta griežta laisvės atėmimo bausmė, nes jis iki šiol niekaip neparodė, kad gailisi dėl to nužudymo.

G. Nelas taip pat kritikavo O. Pistorių, kad jis davė interviu televizijai, nors anksčiau tvirtino negalintis duoti parodymų teismui, nes blogai jaučiasi.

Per tą interviu, kuris buvo pirmasis nuo nelemto incidento 2013-aisiais, O. Pistorius sakė esantis įsitikinęs, kad R. Steenkamp norėtų, jog jis savo gyvenimą pašvęstų labdaringai veiklai, o ne būtų grąžintas į kalėjimą.

„Nenoriu sugrįžti į kalėjimą. Nenoriu iššvaistyti savo gyvenimo ten sėdėdamas“, – sakė jis šiame interviu.

„Jeigu man būtų suteikta (kaltės) išpirkimo galimybė, norėčiau padėti tiems, kurie yra mažiau laimingi, – kalbėjo jis. – Norėčiau tikėti, kad jeigu Reeva galėtų mane matyti, ji norėtų, kad aš gyvenčiau tokį gyvenimą“.

Per birželį vykusį teismo posėdį R. Steenkamp 73 metų tėvas Barry duodamas parodymus pareiškė, kad O. Pistorius turi „sumokėti už savo nusikaltimą“, kai nužudė Reevą – manekenę ir teisės studijų absolventę.

O. Pistorius, padaręs kaltės nepripažinimo pareiškimą 2014 metais, visada neigė nužudęs R. Steenkamp apimtas įniršio. Jis tvirtino mėginęs apsaugoti savo draugę nuo menamo įsibrovėlio.

Naujausio nuosprendžio paskelbimas galbūt dar nepadės paskutinio taško šioje sagoje, atsidūrusioje dėmesio centre PAR ir visame pasaulyje, nes O.Pistorius arba valstybė dar galėtų pradėti galutinį apeliacijų etapą.

Jeigu trečiadienį jis būtų nuteistas kalėti, O. Pistorius veikiausiai bus grąžintas į Karaliaus Mampuru II kalėjimo ligoninę, kur jis būtų atskirtas nuo kitų kalinių.

Kai buvo paleistas, O. Pistorius gyveno griežto namų arešto sąlygomis savo dėdės viloje Pretorijoje.

O. Pistorius, kurio abi kojos buvo amputuotos, kai jam tebuvo 11 mėnesių, pateko į istoriją kaip pirmasis parolimpietis, kuriam buvo leista varžytis su sveikais atletais per 2012 metų Londono olimpiadą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi