Pasaulyje

2016.07.05 23:22

NATO narės išlaidas gynybai didina dėl skirtingų galimų pavojų

15min.lt2016.07.05 23:22

Vadovų susitikimui Varšuvoje, Lenkijoje, besiruošiantis Aljansas išplatino valstybių narių išlaidų gynybai ataskaitą. Ši ataskaita apibendrina 2009-2016 metais gynybai skirtas lėšas.  

Išplatintoje ataskaitoje matyti, kad kol kas tik 5 valstybės pasiekė rekomenduojamą 2 proc. bendrojo vidaus produkto dalį, kuri skiriama gynybai.

JAV skiria 3,61 proc. BVP, o tai yra 664 milijardai JAV dolerių. Daugelį nustebinti turėtų faktas, kad antroje vietoje pagal išlaidas gynybai yra Graikija. 2,8 proc. BVP gynybai skirianti Graikija iš viso išleidžia 4,55 mlrd. JAV dolerių.

Trečioje vietoje – Jungtinė Karalystė, skirianti 2,21 proc. Ketvirtoje – pamažu savo gynybos išlaidas didinanti Estija, skirianti 2,16 proc. Penktoji – Lenkija, kuri itin padidino išlaidas gynybos sektoriuje po Rusijos agresijos Ukrainoje. Lenkija šiuo metu skiria lygiai 2 proc. BVP gynybai.

Lietuva 28 narių Aljanse pagal šią statistiką užima 9-ąją vietą. Gynybai skiriame 1,49 proc. BVP (630 mln. JAV dolerių). Latviai – vienuolikti, skirdami 1,45 proc. (400 mln. JAV dolerių).

NATO veiklą stebintys ekspertai pastebi, kad rytinio flango valstybes sukrusti privertė Rusijos agresija, o štai pietinio flango nares daugiau dėmesio gynybai skirti privertė „Islamo valstybės“ keliamas chaosas ir migrantų srauto padidėjimas.

Biudžeto dalį, skiriamą gynybai, šiek tiek sumažino Turkija, Kroatija, Albanija, Slovėnija, Ispanija ir Belgija. Tuo metu didinti gynybos biudžetą sukruto ir ne NATO narės ir ilgą laiką neutralumą deklaravusios Suomija bei Švedija.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas įžanginėje kalboje prieš susitikimą Varšuvoje pabrėžė, kad augančios lėšos kartu žada ir efektyvesnį jų naudojimą.

„Kartu mes esame stipresni. Pasaulis keičiasi, keičiasi ir NATO. Nekinta tik ryšys tarp Šiaurės Amerikos ir Europos, kuriuo paremtas Aljansas“, – teigė generalinis sekretorius.

„Varšuvos susitikime ši partnerystė bus dar labiau sustiprinta“, – žadėjo J. Stoltenbergas.

Jis pasidžiaugė, kad Europos partneriai ir Kanada pasiryžo gynybai skirti 3 proc. daugiau lėšų, tai yra maždaug 8 milijardus JAV dolerių. Iš viso, jo teigimu, išlaidas gynybai pamažu didins net 22 Aljanso narės.

J. Stoltenbergas taip pat pranešė, kad Varšuvoje bus pasirašytas glaudesnio bendradarbiavimo susitarimas su Europos Komisija, kuriai vadovauja Jeanas-Claude`as Junckeris.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.