Pasaulyje

2016.07.04 15:19

Šviesa „Brexit“ tunelio gale: rado galimybę neišstoti iš ES

DELFI.lt 2016.07.04 15:19

Teisės paslaugų firma imasi veiksmų, siekdama užtikrinti, kad formalus procesas dėl Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) neprasidėtų be parlamento nutarimo.

Teisės paslaugų firma „Mishcon de Reya“, verslininkų ir akademikų vardu veikiantys advokatai, sakė, kad būtų neteisėta ministrui pirmininkui pasinaudoti 50-uoju straipsniu, nesurengus diskusijų ir balsavimo parlamente, informuoja BBC.

Birželio 23-iosios referendume JK gyventojai balsavo už pasitraukimą iš ES.

Vyriausybės atstovų teigimu, parlamento „vaidmuo – rasti palankiausią sprendimą“.

Po referendumo ministras pirmininkas Davidas Cameronas paskelbė, jog iki spalio atsistatydins, o jį pakeisiančiam asmeniui paliks teisę įgyvendinti Lisabonos sutarties 50-ą straipsnį.

Prasidėjus teisiniam procesui, yra dvejų metų limitas susitarti dėl išstojimo iš ES.

Kontoros „Mishcon de Reya“ advokatų teigimu, pagal JK Konstituciją, sprendimas pasinaudoti Lisabonos sutarties 50-u straipsniu priklauso nuo parlamento. Teisininkai susirašinėja su vyriausybe, siekdami užtikrinti teisėtumą.

Kaip praneša BBC korespondentas Clive`as Colemanas, „Mishcon de Reya“ advokatai mano, kad ministras pirmininkas, naudodamasis turimomis galiomis ir pradėdamas procesą, elgtųsi neteisėtai, nes nepaisytų 1972 m. Europos bendrijos sutarties, kuria įtvirtinama JK narystė ES. Advokatų teigimu, ministrui pirmininkui galią suteiktų tik parlamento sutikimas.

BBC korespondento teigimu, teoriškai parlamento dauguma balsuodama galėtų užkirsti kelią JK pasitraukimui iš ES. Tiesa, pridūrė korespondentas, konstituciškai tai neįmanoma.

Išstoti negalima be balsavimo parlamente

Vienas iš kontoros „Mishcon de Reya“ partnerių Kasra Nouroozis teigė: „Turime užtikrinti, kad vyriausybė laikytųsi tvarkos, siekiant teisinio tikrumo ir (siekiant) apsaugoti JK Konstituciją bei parlamento suverenumą šiomis precedento neturinčiomis aplinkybėmis. Referendumo rezultatais neabejojama, tačiau reikia JK teisę atitinkančio proceso tam įgyvendinti.

Referendumo rezultatai teisiškai neįpareigoja ir dabartinio ar būsimo ministro pirmininko ėmimasis įgyvendinti 50-ą straipsnį be parlamento pritarimo būtų neteisėtas. Visų JK piliečių labui privalome užtikrinti, kad tai būtų atliekama tinkamai. 50-o straipsnio negalima taikyti šiaip, be diskusijų ir balsavimo parlamente.“

Ar gali teisė sustabdyti „Brexit“?

Europos lyderiai yra sakę, kad JK neturėtų atidėlioti išstojimo iš ES, na o Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris pareiškė, kad JK neturi „kelių mėnesių medituoti“ dėl (Lisabonos sutarties) 50-o straipsnio įgyvendinimo.

Pagal 50-ą straipsnį, dvejų metų derybų laikotarpį būtų galima pratęsti tik tokiu atveju, jei tam vieningai pritartų visos likusios 27-ios šalys narės.

Jei termino pratęsimo nebūtų, JK po dvejų metų nebebūtų ES narė.

Parlamento atstovas spaudai teigė: „Kaip sakė ministras pirmininkas Bendruomenių rūmuose, dabar turime išsamiai išnagrinėti visus susitarimus. Be abejonės, parlamentas turės lemiamą balsą, užtikrinant, kad būtų rastas geriausias sprendimas.“