Pasaulyje

2016.07.02 11:49

Bangladešo sostinėje – įkaitų drama

BNS, LRT.lt 2016.07.02 11:49

Bangladešo sostinėje du policininkai žuvo per didelį susišaudymą, penktadienio vakarą įsiplieskusį tarp saugumo pajėgų ir 8-9 užpuolikų, kurie įsiveržė į vieną užsieniečių pamėgtą restoraną Dakos diplomatiniame rajone ir paėmė įkaitais lankytojų, pranešė pareigūnai. Naktį saugumo pajėgos šturmavo pastatą ir išlaisvino 13 įkaitų.  

Papildyta 11:44: Bangladešo sostinėje Dakoje vienoje kavinių įkaitus paėmę teroristai nužudė 20 jų – visi jie buvo užsieniečiai, daugiausia italai ir japonai, pranešė šeštadienį vienas kariškių.

„Visi nužudytieji 20 įkaitų buvo užsieniečiai, – sakė naujienų agentūrai AFP leitenantas Shahabas Uddinas. – Dauguma jų – italai arba japonai“. Tiksliau aukų jis neapibūdino.

Papildyta 11:08: Bangladešo saugumo pajėgos Dakoje šeštadienį baigė vaduoti kavinę, kurioje įkaitais per naktį buvo laikomi dešimtys lankytojų, šeši teroristai per operaciją buvo nukauti, pranešė pareigūnai.

Pasak policijos, išgelbėta mažiausiai 13 įkaitų, tarp kurių yra ir trys užsieniečiai, specialiosioms pajėgoms atkovojus kavinę prabangiame Gulšano rajone.

Pasak kariškių atstovo, 20 įkaitų buvo nužudyti.

„Mes radome 20 lavonų. Dauguma jų žiauriai sukapoti aštriais ginklais“, – sakė žurnalistams brigados generolas Nayeemas Ashfaqas Chowdhury.

Operacijos pradžioje žuvo ir du policininkai, susirėmę su iki dantų ginkluotais teroristais, turinčiais dar ir sprogmenų.

Oficialiai apie nužudytų ar sužeistų įkaitų skaičių nepranešama, bet T.M.Masudas sakė, kad „aukų, matyt, buvo“.

AFP fotografas iš įvykio vietos pranešė girdėjęs intensyvų šaudymą, saugumo pajėgoms pradėjus gelbėjimo operaciją –daugiau kaip 10 valandų po to, kai užpuolikai penktadienio vakarą paėmė įkaitus.

Aštuoni įkaitai, tarp jų – vienas užsienietis, buvo išgelbėti pirmosiomis operacijos minutėmis, sakė vienas saugumo aukšto rango pareigūnas, kuris nenorėjo skelbti savo pavardės.

Televizijos reportažuose buvo matyti greitosios pagalbos automobiliai, vežantys kai kuriuos išgelbėtuosius į karinę ligoninę.

Šri Lankos vyriausybė pranešė, kad tarp išgelbėtų įkaitų yra du jos piliečiai, kurie yra saugūs ir nenukentėję.

„Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę dėl įsiveržimo į restoraną „Holey Artisan Bakery“ prabangiame Gulšano rajone, kuriame įsikūrusios ir dauguma ambasadų.

Italijos ambasadorius Mario Palma (Marijus Palma) Italijos valstybinei televizijai sakė, kad tarp įkaitų yra septyni italai. Japonija nurodė, kad tarp įkaitų taip pat gali būti jos piliečių.

Kai kurie restorane buvę žmonės sugebėjo pabėgti; tarp jų yra šefas argentinietis ir bangladešietis, kurie pasislėpė gretimame pastate.

Nuo sprogmenų drebėjo pastatas

Kai kas sugebėjo telefonu pasikalbėti su giminaičiais ir sakė, kad viduje yra įstrigę iki 40 žmonių, maždaug pusė jų – užsieniečiai.

Kitas giminaičiams sakė nuogąstaujantis, kad jie bus nužudyti, jei policija bandys šturmuoti restoraną.

„Jis labai nervinasi“, – AFP sakė to vyro dėdė, pasikalbėjęs su juo telefonu.

Restorano prižiūrėtojas Sumonas Reza, kuris pabėgo nušokęs nuo stogo, vienam vietos laikraščiui papasakojo, kad įkaitais buvo laikoma 20 užsieniečių.

„Aš buvau ant stogo. Visas pastatas drebėjo, kai jie susprogdino sprogmenis“, – sakė jis.

Pastaruoju metu per Bangladešą nusirito ištisa religinių mažumų atstovų ir pasaulietiškų aktyvistų nužudymų banga, dėl kurios kaltinami islamistų kovotojai.

Tačiau tas žmogžudystes paprastai vykdydavo saujelė užpuolikų, o naujausia ataka atrodo daug didesnio masto, be to, tai pirmas kartas, kai žmonės buvo laikomi įkaitais.

Populiarus tarp užsieniečių

Su IS susijusi naujienų agentūra „Amaq“ pranešė, kad minimą ataką įvykdė ši grupuotė ir kad „nužudyta daugiau kaip 20 žmonių, (turinčių) įvairias pilietybes“.

Vėliau agentūra paskelbė nuotraukas iš, kaip nurodyta, tos kavinės vidaus.

Nuotraukose, kurių autentiškumo kol kas neįmanoma patikrinti, matyti kraujo klanuose gulintys lavonai.

Gerai ginkluoti policininkai ir sukarintų pajėgų nariai aptvėrė rajoną aplink restoraną, kai užpuolikai pradėjo ataką ir susišaudė su policija.

„Žuvo du policijos pareigūnai, tarp jų – Bananio policijos nuovados vadovas. Atrodo, kad į juos pataikė kulkos ir granatos skeveldros, – sakė Dakos policijos komisaro pavaduotojas Sheikhas Nazmulas Alamas. – Iki 20 policijos pareigūnų buvo sužeisti.“

Išpuolis, kuris buvo įvykdytas nepasibaigus musulmonų šventajam Ramadano mėnesiui, yra naujausias iš visos virtinės.

Anksčiau penktadienį Bangladešo vakaruose buvo mirtinai užkapotas hinduistų šventyklos darbuotojas, o anksti šeštadienį šalies pietvakariuose buvo subadytas hinduistų dvasininkas, kurio būklė dabar kritinė.

Vyriausybė ir policija dėl tų užpuolimų, kuriuos laiko sąmokslo destabilizuoti šalį dalimi, kaltina vietos kovotojus.

Praėjusį mėnesį pareigūnai, spaudžiami veikti po nužudymų bangos, visoje šalyje ėmėsi priemonių prieš vietos džihadistų grupes ir areštavo daugiau kaip 11 tūkst. žmonių.

Tačiau daug teisių gynimo grupių įtaria, kad tie areštai yra sutartiniai arba tiesiog būdas nutildyti politinius vyriausybės oponentus.

Papildyta 08:31: BBC praneša, jog naktį, saugumo pajėgoms šturmavus pastatą išlaisvinta 13 įkaitų ir nukauti 6 užpuolikai. Kitų įkaitų likimas nėra žinomas.

„Operacija baigta; padėtis visiškai kontroliuojama“, – sakė naujienų agentūrai AFP armijos atstovas spaudai pulkininkas Rashidulas Hasanas.

Tuhinas Mohammadas Masudas, vadovaujantis greitojo reagavimo batalionui, kuris šturmavo kavinę, sakė, kad yra aukų, tarp kurių yra ir šeši įkaitų grobikai.

„Mes nušovėme šešis teroristus; pagrindinis plotas, kuris buvo užgrobtas, išvalytas“, – sakė T. M. Masudas Indijos televizijos kanalui „Times Now“.

Pasak jo, išgelbėta 13 įkaitų. „Trys iš jų yra užsieniečiai, 10 – vietiniai“, – pridūrė T. M. Masudas.

Naujienų agentūrai „The Associated Press“ jis sakė, kad keli teroristai sučiupti, pastatas išvalytas, bet operacija dar tęsiama.

Praėjusią naktį šį restoraną Dakoje užgrobė ginkluoti vyrai, įkaitais paėmė 35 žmones, tarp kurių buvo apie 20 užsieniečių.

T.M.Masudas sakė, kad tarp išgelbėtųjų yra vienas japonas – jis sužeistas, ir du Šri Lankos piliečiai.

Papildyta 23:50: Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę dėl Bangladešo sostinėje Dakoje tebesivystančią įkaitų krizę užsieniečių pamėgtame restorane, kai per susišaudymą žuvo bent du policininkai, o dar dešimtys žmonių buvo sužeisti, pranešė su IS susijusi naujienų agentūra.

„Islamo valstybės“ smogikai atakavo restoraną Dakos mieste, kuriame dažnai lankosi užsieniečiai“, – nurodė naujienų agentūra „al Aamaq“.

Užpuolikai įsiveržė į restoraną „Holey Artisan Bakery“, veikiausiai paėmė įkaitais viduje buvusius žmones ir įsitraukė į susišaudymą su policija, per kurį žuvo bent du pareigūnai, pranešė policija ir įvykio liudininkai.

Televizija CNN, cituodama vieną aukšto rango policijos pareigūną, nurodė, kad užpuolikai laiko apie 20 įkaitų ir kad per šį išpuolį apie 40 žmonių buvo sužeisti. Šaltinis sakė, kad du žuvę policininkai buvo aukšto rango pareigūnai.

Kai kurie liudininkai, tarp jų restorano administratorius Sumonas Reza, kuriam pavyko pabėgti, sakė, kad pastate driokstelėjo sprogimų.

Užpuolikai apie 21 val. 20 min. vietos (16 val. 20 min. Lietuvos) laiku įžengė į ispaniškų patiekalų restoraną „Holey Artisan Bakery“ 79-ojoje gatvėje prabangiame Gulšano rajone ir pradėjo šaudyti, nurodė policija.

Netoli įvykio vietos gyvenantis verslininkas Mohammedas Suhrawardy sakė dienraščiui „Daily Star“, kad jo šeimos nariai girdėjo šauksmus „Allahu Akbar“, o vėliau pasigirdo keli garsūs sprogimai.

„Policija nedelsdama nuskubėjo į tą vietą ir paleido ugnį. Nežinomas skaičius žmonių tebėra viduje, bet negalime patvirtinti, ar jie laikomi įkaitais“, – Gulšano rajono policijos pareigūnas Sayedas ur Rahmanas sakė naujienų agentūrai AFP.

JAV Valstybės departamentas paskelbė, kad Dakoje veikiausiai klostosi įkaitų drama, o vienas aukštas Bangladešo vyriausybės pareigūnas patvirtino AFP, kad restorane tebėra keli žmonės.

„Girdėjau, kad vienas Italijos pilietis, dirbantis tame restorane, ir keli kiti žmonės tebėra restorane“, – sakė pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo.

Policija nurodė, kad vienas pareigūnas žuvo per susišaudymą, o dar trys žmonės, tarp jų du policininkai, buvo sunkiai sužeisti.

Bangladešo elitinių saugumo pajėgų vadas Benaziras Ahmedas sakė žurnalistams, kad užpuolikai tebėra „Holey Artisan Bakery“ viduje.

„Mėginame su jais (užpuolikais) kalbėtis. Norim tai išspręsti taikiai“, – aiškino jis.

Iki dantų ginkluoti policininkai ir sukarintų pajėgų nariai apsupo tą teritoriją, prasidėjus susišaudymui.

„Jų buvo aštuoni arba devyni“, – kitas įvykio liudininkas pasakojo reporteriams, turėdamas omenyje užpuolikus.

„Jie šaukė Allahu Akbar, kai įžengė į restoraną“, – pridūrė jis.

Šis incidentas įvyko netoli Šiaurės klubo, kur renkasi Bangladeše gyvenantys ir dirbantys Šiaurės šalių piliečiai, ir Kataro ambasados darbuotojai.

Bangladešą pastaruoju metu krėtė nužudymų banga, per kurią įtariamų islamistų kovotojų taikiniais tapdavo religinių mažumų nariai ir sekuliarių pažiūrų aktyvistai.

Anksčiau penktadienį Bangladešo vakaruose buvo mirtinai užkapotas vienos hinduistų šventyklos patarnautojas.

Policija taip pat nušovė du islamistus studentus, kurie, kaip įtariama, praeitą mėnesį nužudė vieną hinduistų dvasininką. Be to, buvo suimtas vienas įtakingas islamistų kovotojas, praeitą mėnesį suorganizavęs ataką prieš kitą hinduistų pamokslininką.