Pasaulyje

2021.05.21 11:54

Vienkartinių kaukių perdirbėjai nesidžiaugia pelnu – rinkti ir rūšiuoti atliekas kainuoja brangiau

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.21 11:54

Aplinkosaugininkai vis garsiau kalba apie pandemiją lydinčią panaudotų vienkartinių kaukių taršą. Tokių šiukšlių perdirbėjų daugėja, bet ne visi džiaugiasi dideliu pelnu.

Tai Paryžiaus Šventojo Antano ligoninės darbuotojų kasdienybė. Per pandemiją stipriai išaugus vienkartinių kaukių naudojimui, šios panaudotos priemonės keliauja tik į joms skirtas dėžes.

„Tai tiesiog įprotis, panašiai, kaip rūšiavimas namuose, kur turime dvi šiukšlių dėžes“, – sako ligoninės darbuotoja Nadine.

Žinios. Europos Sąjunga pasiekė susitarimą dėl skaitmeninio COVID-19 pažymėjimo

Ligoninė – viena iš 30-ties institucijų ir kompanijų, sudariusių sutartį su viena kaukių perdirbimo bendrovių. Ligoninės atstovų teigimu, taip rūšiuojant kaukes ir bendradarbiaujant su perdirbėjais bandoma paskatitinti ir kitas įstaigas.

„Mūsų eksperimento tikslas pademonstruoti, kad tai gali veikti, o kaukes imant perdirbti ir kitose ligoninėse, viliamės, kad paslaugoos kainos mažės“, – aiškino ligoninės atstovas Remi Sancho.

Už kaukių surinkimą perdirbimo kompanijai mokama 250 eurų per mėnesį.

Perdirbimo gamykloje darbuotojai pirmiausia peržiūri šiukšles, atskiria kitas apsaugines priemones, kaip pavyzdžiui, pirštines.

Po darbų apsauginį kostiumą vilkintys darbuotojai nupurškiami dezinfekantu, o kaukės, sandėlyje praleidusios dar savaitę, keliauja į gamyklas, kur bus susmulkintos ir dezinfekuotos. Vėliau paverstos į plastiko granules jos bus panaudotos automobilių kilimėlių gamybai.

„Išrūšiavome jau maždaug toną kaukių, tai yra maždaug 200 tūkstančių vienetų. Manome, kad per metus išrūšiuoti galėsime 15-20 tonų. Mums tai didelis kiekis, bet šalies mastu, tai nedaug“, – sako kompanijos „Trio-Greenwishes“ vadovas Matthieu de Chanaleillesas.

Bet kiti perdirbėjai, pavyzdžiui kompanija „Terracycle“ Naujajame Džersyje sako, kad lyginant su kitomis medžiagomis, kaukių bei apskritai apsauginių priemonių perdirbimas kol kas nėra pelningas.

„Aliuminio kaina tokia didelė, kad galime padengti jo rinkimo ir rūšiavimo išlaidas. Taigi paslauga – nemokama. Bet pavyzdžiui, rinkti ir rūšiuoti nešvarias sauskelnes ar apsaugines priemones kainuoja daugiau, o rezultatas prastesnis“, – teigė kompanijos „TerraCycle“ vadovas Tomas Szaky.

Perdirbtos kaukės vėliau panaudojamos gaminti suoliukus ar grindų dangas. Nors įprasta panaudotų kaukių surinkimo paslauga kainuoja apie 90 dolerių, kaina gali skirtis.

„Kai kada jas apmoka gamintojai, tad paslauga nemokama. Kitais atvejais, kai rėmėjų nėra, tenka mokėti daugiau“, – pridūrė T. Szaky.

Dalis perdirbėjų, pavyzdžiui, Australijoje svarsto, kad kaukės gali būti perdirbtos į medžiagą naudojama keliams tiesti. Tokie sprendimai – svarbūs, mat kaukių tarša, pasak aplinkosaugininkų, milžiniška.

Pavyzdžiui, Prancūzija skaičiuoja kad pernai buvo išmesta 40 tūkstančių tonų kaukių, be galimybės jas rūšiuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt