Naujienų srautas

Pasaulyje2016.06.30 23:28

Britų konservatoriai renka lyderį: kam teks „Brexit“ atsakomybės našta?

15min.lt 2016.06.30 23:28

Po britų sprendimo palikti Europos Sąjungą, ministras pirmininkas Davidas Cameronas paskelbė apie savo atsistatydinimą. Žiniasklaida tikėjosi, kad dabar į konservatorių lyderio vietą stos „Brexit“ vėliavnešys, buvęs Londono meras Borisas Johnsonas. Visgi ketvirtadienį jis netikėtai pareiškė, kad nėra tas žmogus, kurio dabar reikia ministro pirmininko poste. Tai reiškia, kad kova dėl šalies lyderio posto vyks tarp penkių kandidatų.

Theresa May – 59-erių metų vidaus reikalų sekretorė, realiausia kandidatė užimti Jungtinės Karalystės ministro pirmininko postą. Po B. Johnsono pasitraukimo, būtent jos galimybes geriausiai vertina ir lažybų kontoros.

Vidaus reikalų sekretorės postą ji užima nuo 2010 metų. Kurį laiką buvo ir konservatorių partijos vadove. Jos šalininkų teigimu, Th. May gali pasiūlyti „stiprią lyderystę“ ir „suvienyti skirtingas stovyklas“.

Jungtinės Karalystės pasilikimą ES rėmusi sekretorė žada pateikti „pozityvią ateities viziją“.

Michaelas Gove`as – 48-erių metų teisingumo sekretorius, buvęs laikraščio politikos apžvalgininkas. Jis buvo vienas iš konservatorių partijos modernizavimo iniciatorių.

Nuo 2010 iki 2014 metų jis buvo švietimo reikalų sekretorius ir prisidėjo prie sudėtingų reformų. Tiesa, M. Gove`as buvo vienas iš aršiausių „Brexit“ šalininkų ir daug prisidėjo prie D. Camerono pozicijų silpnėjimo partijos viduje.

Jo šalininkų teigimu, M. Gove`as gali suvienyti partijos narius ir vesti juos link pasikeitimų naujame Jungtinės Karalystės etape.

Stephenas Crabbe – 43-ejų metų darbo ir pensijų sekretorius. 2014 metais pateko į ministrų kabinetą kaip Velso sekretorius, o vėliau buvo paaukštintas į dabartinę poziciją.

Kylanti konservatorių partijos žvaigždė, kuri žada stabilumą bei naują strategiją. Vienišos motinos užaugintas S. Crabbe sunkia savo vaikystės istorija sužavėjo ne vieną konservatorių rėmėją.

Referendumo metu jis rėmė pasilikimo ES idėją.

Andrea Leadsom – 53-ejų metų energetikos ministrė, buvusi bankininkė ir fondo valdytoja. Aktyviai rėmė „Brexit“ kampaniją. 2010 metais į parlamentą Pietų Nortemptonšyre išrinkta politikė ilgą laiką darbavosi Iždo ministerijoje.

Energetikos ir klimato kaitos jaunesniąja ministre tapo praėjusių metų gegužės mėnesį.

Liamas Foxas – 54-erių metų buvęs gynybos sekretorius. 2005 metų partijos lyderio rinkimuose liko trečias. 2011 metais buvo priverstas atsistatydinti iš ministro posto dėl lobizmo skandalo.

„Brexit“ rėmėjų buvęs L. Foxas pabrėžė, kad bet kuris kandidatas, tapęs partijos lyderiu, turės klausyti „britų valios“ ir toliau judėti link pasitraukimo iš ES.

Konservatorių partijos lyderio rinkimai vyks rugsėjo 9-ąją dieną. Jis taps ir šalies ministru pirmininku, kuriam teks atsakomybė toliau valdyti „Brexit“ pasekmes ir tęsti derybas dėl išstojimo iš ES arba imtis alternatyvių galimybių.
 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi