Pasaulyje

2021.05.21 23:10

Sacharovas Rusijai nebepatogus? Maskva atsisako leisti rengti šimtmečiui skirtą parodą

„Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.05.21 23:10

Miesto valdžia atsisakė leisti organizuoti viešą parodą, skirtą Rusijos žmogaus teisių aktyvisto ir Nobelio taikos premijos laureato Andrejaus Sacharovo šimtmečiui paminėti, rašo „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL). 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Maskvos Sacharovo centro siūloma paroda turėjo vadintis „Andrejus Dmitrijevičius Sacharovas: nerimas ir viltis“.

Parodą buvo planuojama atidaryti gegužės 17 d., likus keturioms dienoms iki šimtųjų A. Sacharovo gimimo metinių. Ją turėjo sudaryti virtinė ekspozicijų Maskvos gatvėse.

Siūlomoje parodoje turėjo būti demonstruojamos sovietų ir rusų fotografų darytos A. Sacharovo nuotraukos, taip pat jo atsiminimų, straipsnių ir kalbų citatos.

Kovo 23 d. Maskvos vyriausybės Kultūros departamentas pranešė esąs pasirengęs parodai paruošti nuotraukų stendus.

Tačiau Sacharovo centro teigimu, parodos modelis, kurį jis nusiuntė Kultūros departamentui, buvo atmestas.

Organizacija, taip ir negavusi departamento laiško, paaiškinančio tokio sprendimo priežastis, sako sieksianti oficialaus paaiškinimo.

Anot Sacharovo centro, Kultūros departamento atstovas balandžio 30 d. pirmą kartą organizacijai sakė, kad parodos turinys yra nepriimtinas.

Tačiau organizacija teigia gegužės 14 d. sulaukusi kitokio atsisakymo rengti parodą priežasčių išaiškinimo. Departamento atstovas tvirtino, jog parodai žadėti stendai reikalingi kitam projektui – ekspozicijai, skirtai Maskvos mūšiui, vykusiam nuo 1941 m. spalio iki 1942 m. sausio, ir 1945 m. gegužės 9 d. pasiektai pergalei Antrajame pasauliniame kare prieš nacistinę Vokietiją paminėti.

„Mes manome, kad toks sprendimas, kad ir kas jį priėmė, ir atsisakymo formuluotė yra neįtikinantys ir gėdingi“, – rašoma Sacharovo centro pranešime.

„Andrejui Dmitrijevičiui Sacharovui negresia istorinė užmarštis“, tačiau Maskvos valdžios pareigūnai bando „atsiriboti nuo vieno garsiausių savo sūnų palikimo“, – teigiama organizacijos pranešime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt