Pasaulyje

2016.06.30 15:20

JAV: Rusijos laivas per incidentą tyčia pasiuntė melagingą signalą

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.06.30 15:20

Jungtinės Valstijos pareiškė, kad Rusijos karo laivas per incidentą Viduržemio jūroje tyčia pasiuntė melagingą tarptautinės navigacijos signalą ir suklaidino Pentagono eskadrinį minininką. Tik dabar aiškėja prieš porą savaičių įvykusio incidento detalės, kai Rusijos ir Amerikos laivai prasilenkė dešimčių metrų atstumu. Maskva apkaltino Vašingtoną, kad jo jūreiviai laužo dvišalę sutartį vengti pavojingų akistatų jūroje, bet JAV atstovai sako, kad Rusijos laivas tyčia kartojo pavojingus manevrus.

Jungtinių Valstijų eskadrinis minininkas „USS Gravely“, pasak Rusijos gynybos ministerijos, priartėjo prie laivo „Jaroslav Mudryj“ per 60–70 metrų. Laivynas išplatino šiuos incidento vaizdus, kaip minininkas priartėja prie fregatos, bet Pentagono atstovai juos vadina sumontuotais ir klaidingai atspindinčiais tikrąją padėtį.

Jungtinės Valstijos sako, kad Rusijos laivas už 3 km iškėlė vėliavą su tarptautinės navigacijos ženklu, rodančiu, kad jo judėjimo laisvė apribota, ir todėl tyčia suklaidino amerikiečių minininką. Netrukus Rusijos fregata pradėjo manevruoti, keisti kryptį ir kursą, stengdamasi priartėti prie Pentagono laivo, kurio paskirtis – padėti už maždaug 9 km esančiam lėktuvnešiui.

Amerikos laivo įgula, pasak Pentagono atstovų, nusprendė, jog Rusijos laivo tikslas yra sutrikdyti lėktuvnešio „USS Harry Truman“ operacijas – oro smūgius džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ taikiniams. Amerikos pajėgų Europoje vadavietė Rusijos jūreivių elgesį pavadino nesaugiu ir neprofesionaliu, galinčiu atvesti prie klaidingų apskaičiavimų, sužeidimų ar net žūčių. Rusijos gynybos ministerija sako, kad tai JAV jūreiviai sau leidžia pamiršti pamatinius saugios laivybos principus ir negalvoti apie tai, kokių padarinių gali atnešti pavojingi manevrai regionuose su intensyvia navigacija.

Ironiška, kad Amerikos eskadrinio minininko kapitonas prieš incidentą žiniasklaidai kalbėjo, kad su Rusijos laivais nesusiduria.

„Matome Rusijos laivų, jie užsiima savo operacijomis, mes savo. Iš abiejų pusių – jokio kišimosi, nieko panašaus, kaip matėme Baltijoje su sensacinga „USS Donald Cook“ istorija“, – anksčiau sakė eskadrinio minininko vadas Derekas Levanas.

Balandį Rusijos orlaiviai dvi dienas tarp Lenkijos ir Klaipėdos persekiojo įspūdingai apginkluotą eskadrininį minininką „USS Donald Cook“, ir Amerikos diplomatijos vadovas perspėjo, kad tokie incidentai gali baigtis lėktuvų numušimu. Dabar Pentagonas aiškina, jog Rusijos fregata nuolat reikalavo, kad Amerikos minininkas „USS Gravely“ laikytųsi saugaus atstumo, bet pati nesiliovė manevruoti.

Po incidento, kai sovietų lėktuvo įgula žuvo, mėgindama bauginti Amerikos karo laivą, Maskva ir Vašingtonas 1972-aisiais pasirašė sutartį, kuria draudžiama jūroje imituoti puolamuosius veiksmus. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt