Pasaulyje

2016.06.29 21:26

ES narės: „jokios vieningos rinkos a la carte“ Jungtinei Karalystei

BNS 2016.06.29 21:26

ES šalių vadovai trečiadienį sutarė, kad Britanijai negalima suteikti prieigos prie vieningosios rinkos, jeigu ji pasitrauks iš Sąjungos nesilaikydama Bendrijos laisvo judėjimo taisyklės, sakė Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

„Lyderiai šiandien aiškiai kaip diena nurodė, kad prieiga prie vieningosios rinkos reikalauja, jog būtų laikomasi visų keturių laisvių, tarp jų ir judėjimo“, – sakė D. Tuskas per spaudos konferenciją.

„Nebus jokios vieningosios rinkos a la carte (pasirinktinai iš meniu)“, – pridūrė jis po 27 šalių vadovų susitikimo su Didžiosios Britanijos ministru pirmininku Davidu Cameronu.

Taip pat nutarta, kad kitas 27 ES šalių vadovų susitikimas, jau be Britanijos, vyks rugsėjo 16 dieną, Bratislavoje, kur bus tariamasi apie Britanijos apsisprendimo trauktis iš ES pasekmes, sakė D. Tuskas.

Tas viršūnių susitikimas numatomas praėjus vos kelioms dienoms nuo Britaniją valdančios Konservatorių partijos pirmininko rinkimų, D. Cameronui atsistatydinus penktadienį, kai jo šalies piliečiai referendume 52 proc. prieš 48 proc. nubalsavo už išstojimą iš ES.

„Kol kas tebuvo tik pirmas apsikeitimas nuomonėmis, tad per anksti daryti išvadas, – sakė D. Tuskas. – Štai kodėl mes pradėjome politinius apmąstymus su 27 valstybėmis ir vėl mes susitiksime rugsėjo 16 dieną Bratislavoje tęsti derybų“.

Buvęs Lenkijos premjeras pabrėžė, kad derybos dėl būsimų Britanijos santykių su ES negali prasidėti formaliai tol, kol nepradėtas dvejų metų procesas, vedantis į skyrybas.

D. Cameronas yra sakęs, kad šis uždavinys teks jo įpėdiniui.

D. Tuskas pranešė, kad „ramiai ir rimtai padiskutavę“, pirmą kartą per 40 metų ES derybose be britų lyderio, jie patvirtino sutinką, kad dabar yra „svarbi mūsų bendros istorijos akimirka“.

„Iš mūsų debatų paaiškėjo viena – vadovai yra visiškai pasiryžę likti susivieniję“, – pridūrė jis.