Naujienų srautas

Pasaulyje2016.06.29 15:06

Prasideda varžybos D. Cameronui pakeisti

BNS 2016.06.29 15:06

Didžiosios Britanijos Konservatorių partija trečiadienį pradeda varžybas ministro pirmininko postui iš Davido Camerono perimti – po pribloškiamo praėjusios savaitės referendumo, kai buvo nubalsuota už šalies išstojimą iš Europos Sąjungos (ES), – ir kaip favoritas jau iškilo buvęs Londono meras, „Brexit“ kampanijos vėliavnešys Borisas Johnsonas.

Abiejose pagrindinėse britų partijose kilus sąmyšiui, su iššūkiu jo valdžiai po praėjusio ketvirtadienio referendumo susidūrė ir opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas.

B. Johnsonas, nuvedęs „Brexit“ kampaniją į pergalę, drauge su vidaus reikalų sekretore Theresa May yra populiariausi pretendentai į konservatorių lyderius ir, tuo pačiu, šalies ministrus pirmininkus, rodo apklausos.

Darbo ir pensijų ministras Stephenas Crabbas, beveik nežinomas Britanijos visuomenei, taip pat sieks tapti valdančiosios partijos pirmininku, kaip ir Nicky Morgan (Niki Morgan), kuri vadovauja švietimo politikai.

D. Cameronui grįžtant iš savo paskutinio ES viršūnių susitikimo Briuselyje, torių partija rengėsi 17 val. (19 val. Lietuvos laiku) pradėti priimti paraiškas dėl D.Camerono pareigų perėmimo. Prašymai bus priimami iki ketvirtadienio vidurdienio, o naujasis lyderis turėtų būti paskelbtas rugsėjo 9 dieną.

Lažybininkai laiko B.Johnsoną turinčiu kiek daugiau galimybių už T.May, o laikraštis „The Sun“ trečiadienį rašė, kad jis jau užsitikrino 100-o torių parlamentarų paramą.

Jeigu atsiras daugiau negu du kandidatai, torių įstatymų leidėjai ateinančią savaitę balsuodami susiaurins pretendentų ratą iki dviejų, o vėliau naujasis lyderis bus išrinktas paštu balsuojant partijos nariams, kurių dabar yra apie 150 000.

Tinklaraštis „ConservativeHome“ apklausė daugiau kaip 1 300 narių ir nustatė minimalią T.May persvarą. Panašius rezultatus antradienį paskelbė savo apklausą atlikusi „YouGov“.

Narystės ES šalininkas iždo kancleris George'as Osborne`as, kuris ilgai buvo laikomas tikėtinu D. Camerono įpėdiniu, kandidatuoti atsisakė.

Kritikai kėlė klausimą, ar pasitraukimo iš ES šalininkai, ypač B. Johnsonas, apskritai nutuokia, kokiu keliu eiti susiklosčius precedento neturinčiai padėčiai po praeitą savaitę įvykusio plebiscito.

„Jis dar turi pasiūlyti kokį nors konkretų planą, kaip jis derėtųsi dėl ateities po „Brexit“, – rašė buvęs nacionalinio transliuotojo BBC politikos naujienų redaktorius Nickas Robinsonas. – Šio didžiausio liaudies demokratijos eksperimento padariniai jau yra dramatiški... Deja, tai dar tik prasidėjo.“

Politinė maišatis apėmė ne tik valdančiąją partiją – ir leiboristų lyderiui J.Corbynui tenka rengtis mūšiui su didžiąja savų parlamentarų dauguma.

J. Corbynas yra tvirtai palaikomas profsąjungų ir praeitais metais buvo išrinktas triuškinama eilinių partijos narių balsų persvara, bet per antradienį surengtą parlamentinės frakcijos narių balsavimą, kuris nėra įpareigojantis, nepasitikėjimo šalininkai laimėjo 172 balsais prieš 40.

Vis dėlto 67 metų politikas, pasiskelbęs pacifistu, tvirtino nesitrauksiantis iš posto.

„60 proc. Leiboristų partijos narių ir šalininkų demokratiškai išrinko mane mūsų partijos vadovu, vykdysiančiu naują politiką, ir aš jų neišduosiu atsistatydindamas“, – sakoma J. Corbyno pranešime.

Dar vienu gilėjančios krizės ženklu tapo Škotijos nacionalinės partijos (SNP), turinčios 54 deputatus Bendruomenių rūmuose, pareiškimas, kad ji sieks perimti oficialios opozicijos partijos statusą iš 229 įstatymų leidėjus turinčių leiboristų.

„Oficialioji opozicija turi būti „pasiruošusi perimti pareigas“. Leiboristai to nebegali“, – savo „Twitter“ žinutėje rašė SNP įstatymų leidėjas Peteris Wishartas, remdamasis parlamento praktika.

Jis pridūrė, kad dabar SNP suformuotas šešėlinis kabinetas turi „didesnį palaikymą“ negu suburtas J. Corbyno, nes nuo savaitgalio pusė jo artimiausių padėjėjų atsistatydino iš pareigų, protestuodami prieš jo vadovavimą.

Antradienį žiniasklaidos pranešimuose buvo keliama prielaida, kad buvusi jo atstovė verslo reikalams Angela Eagle galbūt ruošiasi pradėti kampaniją, siekdama perimti partijos lyderio postą iš J.Corbyno.

Ginčai dėl lyderystės abiejose partijose sulaukė didelio dėmesio trečiadienio laikraščių pirmuosiuose puslapiuose: „Metro“ ragino J. Corbyną „Prašau, Jezai, išeik!“, o bulvarinis „The Sun“ tai pavadino „Boriso diena“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi