Pasaulyje

2016.06.29 10:55

J. Kerry mano, kad „Brexit“ gali neįvykti

BNS 2016.06.29 10:55

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry antradienį pareiškė, kad referendume Didžiosios Britanijos priimtas sprendimas trauktis iš Europos Sąjungos gali likti neįgyvendintas ir kad Londonui nereikia skubėti pasitraukti.

Kalbėdamas kitą dieną po derybų su Britanijos vyriausybės vadovu Davidu Cameronu, J. Kerry sakė, kad apie savo sprendimą palikti postą pranešęs britų premjeras jaučiasi „bejėgis“ derėtis dėl pasitraukimo, kurio pats nenori.

„Tai labai komplikuotos skyrybos“, – sakė JAV diplomatijos vadovas Aspeno idėjų festivalyje, turėdamas galvoje derybas dėl Britanijos pasitraukimo iš ES sąlygų po praėjusį ketvirtadienį įvykusio referendumo, kuriame rinkėjai nubalsavo už „Brexit“.

J. Kerry, kuris pirmadienį lankėsi Dauning Strite, sakė, kad D. Cameronui atgrasu inicijuoti Lisabonos sutarties 50-ąjį straipsnį ir oficialiai pradėti dvejų metų trukmės išstojimo procesą.

Pasak J. Kerry, Londonas nenori po dvejų metų atsidurti užspeistas į kampą be naujo asociacijos susitarimo ir būti priverstas be jo išstoti iš ES.

Valstybės sekretorius sakė, kad D. Cameronas jaučiasi „bejėgis“ pradėti derybas dėl reikalo, kuriuo netiki, ir nė neįsivaizduoja, kaip tai daryti.

„Beje, to neįsivaizduoja ir dauguma žmonių, kurie balsavo už tai, kad tai būtų padaryta“, – sakė J. Kerry, akivaizdžiai turėdamas galvoje „Brexit“ stovyklos lyderius, tokius, kaip buvęs Londono meras Borisas Johnsonas, kuris laikomas realiausiu pretendentu pakeisti D. Cameroną premjero poste.

Diskusijos moderatoriaus paklaustas, ar tai reiškia, kad sprendimas dėl „Brexit“ galėtų būti „atšauktas“ ir jei taip, kokiu būdu, J. Kerry sakė: „Manau, esama nemažai būdų“.

„Aš, kaip valstybės sekretorius, nenoriu jų šiandien išmesti. Manau, tai būtų klaida“, – sakė jis.

Vašingtonas ilgą laiką pasisakė už tvirtą savo sąjungininkės Britanijos vaidmenį europiniame projekte ir jo nenudžiugino žinia, kad britų rinkėjai praėjusią savaitę priėmė sprendimą trauktis iš ES.

Dabar amerikiečių pareigūnai ragina ramiai diskutuoti dėl „Brexit“, kad būtų pasiektas susitarimas, kuris leistų tęsti glaudų bendradarbiavimą tarp Londono ir Briuselio.

Tačiau kai kurie ES lyderiai ragina D. Cameroną kuo skubiau inicijuoti Lisabonos sutarties 50-ąjį straipsnį ir pradėti skyrybų procesą, kad būtų greičiau užbaigtas politinis ir ekonominis neapibrėžtumas.