Pasaulyje

2016.06.29 10:24

ES lyderiai tarsis dėl Bendrijos likimo be D. Camerono

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.06.29 10:24

Po keturiasdešimties metų, Europos Sąjungos lyderiai trečiadienį susitiks be Didžiosios Britanijos premjero. Be to, antradienį jau buvo paskutinis Davido Camerono susitikimas Briuselyje su kolegomis iš kitų bendrijos šalių.

Trečiadienį jie jau be D. Camerono, tarsis ir dėl Londono pasitraukimo iš Bendrijos, ir dėl jos ateities jau be britų. Ironiškai, bet D. Cameronui išvykus iš Briuselio, į Europos Parlamentą atvyksta Škotijos pirmoji ministrė.

Dauguma škotų praėjusios savaitės referendume balsavo už likimą bendrijoje ir dabar škotai sako darysiantys viską, kad joje liktų, neatmeta ir dar vieno referendumo dėl nepriklausomybės.

D. Cameronas pažadėjo, kad artimiausius dvejus metus Londono įsipareigojimai Europos Sąjungai nesikeis. Tačiau apie Europą jau kalbėjo trečiuoju asmeniu. D. Cameronas sako nesigailintis surengęs referendumą dėl Britanijos ateities Bendrijoje, bet pripažino, kad gailisi dėl jų rezultatų.

„susitikimo nuotaika buvo liūdna ir buvo daug apgailestavimų. Mūsų partneriai Europos Sąjungoje liūdi, kad mes planuojame palikti šią organizaciją. Tai buvo vakarienės nuotaika. Bet diskusija buvo konstruktyvi, pozityvi, rami ir supratinga“, – tvirtino Britanijos premjeras.

Tokia supratinga, kad prie stalo lyderiai jau nereikalavo tuoj pat pradėti skyrybų – derybos dėl jų prasidės rudenį – jau su naujuoju Britanijos premjeru.

„Ko aš nesuprantu, tai kodėl tie, kurie norėjo išeiti, yra visiškai neįgalūs pasakyti, ko jie nori. Visi, kurie norėjo išeiti, mums sako, kad jiems reikia laiko. Maniau, kad jei tu nori išeiti, tai turi planą. Jie neturi globalaus supratimo. Tikiuosi, kad naujoji vyriausybė, kaip galima greičiau pateiks išstojimo pareiškimą“, – griežtai kalbėjo Europos Komisijos pirmininkas Jean-Claude`as Junckeris.

Briuselis jau paskyrė derybininkus, kurie derėsis su britais dėl pasitraukimo, tačiau tikina, kad nebus jokių pokalbių kol britai oficialiai nesikreips dėl išstojimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt