Naujienų srautas

Pasaulyje2016.06.28 15:10

Europos Parlamentas ragina nedelsiant pradėti JK išstojimo procesą

LRT.lt 2016.06.28 15:10

Jungtinė Karalystė (JK) turi kuo greičiau pranešti apie ketinimą išstoti iš ES, kad būtų galima pradėti derybas dėl išstojimo proceso. Nesudarius susitarimo dėl išstojimo, negali būti nuspręsta dėl naujų ES ir JK santykių. Tai pažymima antradienį Europos Parlamento (EP) priimtoje rezoliucijoje, kurioje taip pat pripažįstamas poreikis reformuoti ES.

Europos Parlamentas ragina gerbti JK piliečių demokratinį sprendimą ir kuo greičiau pradėti šios šalies išstojimo iš ES procedūrą pagal ES sutarties 50 str. Kad būtų išvengta visiems žalingo netikrumo, EP nariai ragina JK premjerą formaliai pranešti apie referendumo rezultatus jau birželio 28–29 d. vykstančiam Europos Vadovų Tarybos posėdžiui. Derybos dėl JK išstojimo „turi būti pradėtos iš karto po oficialaus pranešimo pateikimo“, sakoma rezoliucijoje. „Dėl naujų JK ir ES santykių negali būti susitarta, kol nebus sudarytas susitarimas dėl išstojimo“, – pažymi EP.
 
Europarlamentarai primena, kad pagal ES sutarties nuostatas susitarimui dėl JK išstojimo ar dėl naujų ES ir JK santykių turės pritarti Europos Parlamentas, todėl jis turi būti įtrauktas į visus susijusių procedūrų etapus, teigiama pranešime spaudai.
 
Parlamentas ragina ES Tarybą pakeisti pirmininkavimo šiai institucijai eilės tvarką, kad išstojimo procesas nepakenktų Sąjungos veikimui. JK pirmininkavimas ES Tarybai kol kas numatytas 2017 m. antrąjį pusmetį. Savo ruožtu EP „imsis  vidaus organizacinių pakeitimų, siekdamas atspindėti daugumos JK piliečių valią išstoti iš ES“.
 
Kilę iššūkiai skatina reformuoti Sąjungą, padaryti ją geresnę ir demokratiškesnę, kad būtų pateisinti piliečių lūkesčiai, pažymima rezoliucijoje. „Nors kai kurios valstybės narės gali pasirinkti integruotis lėčiau ar mažesniu mastu, ES pamatai turi būti sutvirtinti, o sprendimų pagal pageidavimus turėtų būti vengiama“, – priduria europarlamentarai.
 
Rezoliucijai pritarė 398 EP nariai, nepritarė 200, o susilaikė 71.
 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi