Pasaulyje

2016.06.28 09:30

D. Britanijos klausimas bus sprendžiamas Europos Vadovų Taryboje

Antradienį Europos Sąjungos šalių lyderiai pradeda susitikimą Briuselyje, kuriame aptars migracijos problemas, nedarbo lygio mažinimą ir ekonominį augimą. Po ketvirtadienį įvykusio Didžiosios Britanijos referendumo šalių lyderiai kalbės apie jo rezultatus ir pasekmes. 

Susitikime dalyvausianti prezidentė Dalia Grybauskaitė pripažįsta, jog šalies pasitraukimas gali lemti skausmingų pokyčių, bet D. Britanijoje esantiems lietuviams dėl to nerimauti esą nereikia.

Finansų sektorius ir toliau kenčia nuo britų sprendimo trauktis. Svaro vertė krinta, akcijos – taip pat. Europiečiai reikalauja Didžiosios Britanijos politkų prisiimti atsakomybę ir kuo greičiau pradėti pasitraukimo procedūrą. Pirmadienį premjeras Davidas Cameronas kalbėjo parlamente ir teigė, kad tikėjosi kitokio rezultato, tačiau pabrėžė, kad bent artimiausiu metu Didžioji Britanija neaktyvins 50-tojo straipsnio.

Priešingai nei Vokietijos užsienio reikalų ministras, Angela Merkel neskatina britų skubėti. Jos teigimu, visi sprendimai turi būti gerai apgalvoti. 

„Mes negalime amžinai būti aklavietėje. Manau, tai nebūtų gerai nei vienai pusei – nei Europos Sąjungai, nei Didžiajai Britanijai. Bet Didžioji Britanija turi bent kurį laiką išanalizuoti viską, ir aš tai puikiai suprantu. Be to, apie tai kalbėsiu ir su premjeru D. Cameronu“, – sakė Vokietijos kanclerė.

Tokią pačią poziciją išsakė ir Briuselyje viešėjęs Jungtinių Valstijų sekretorius Johnas Kerry. „Balsavimo rezultatai nebuvo tokie, kokių tikėjomės – tiek aš, tiek prezidentas Barackas Obama, tačiau tai – demokratinis sprendimas ir mes privalome jį gerbti. Dabar yra svarbu, kad lyderiai pradėtų vykdyti žmonių sprendimą ir tai darytų apgalvotai ir, tikiuosi, strategiškai“, – kalbėjo JAV valstybės sekretorius.

Po britų sprendimo darbotvarkė pasikeitė ne tik Europos Sąjungos, bet ir NATO viduje. Aljanso generalinis sekretorius užtikrino, kad Didžioji Britanija ir toliau lieka svarbi NATO narė.

Politikams jau pradedant galvoti apie galimus scenarijus ir susitarimus, A. Merkel tvirtai pareiškė, kad apie jokias neformalias derybas net negali būti kalbos, kol Didžioji Britanija neaktyvins 50-tojo straipsnio.

Lenkija kartu su kitomis rytų Europos valstybėmis skelbia, kad britų sprendimas yra pamoka Europai, jog nacionalinės valstybės privalo išlikti esminiu Europos Sąjungos principu, o apie glaudesnę politinę sąjungą galvoti neverta.

Anradienį Briuselyje valstybių vadovai, nors ir susirinks aptarti svarbių klausimų, tačiau greičiausiai bandys daryti spaudimą D. Cameronui pradėti išstojimo procedūrą.