Naujienų srautas

Pasaulyje2016.06.28 21:22

D. Cameronas pareiškė netoleruosiąs etninės neapykantos prieš užsieniečius

Didžiosios Britanijos premjeras ir Londono merijos atstovai pareiškė, kad netoleruos jokių etninės neapykantos atvejų prieš užsieniečius, taip pat atvykusius iš Europos Sąjungos šalių. Jų padaugėjo po britų rinkėjų sprendimo išstoti iš Europos Sąjungos.

Tai patvirtino ir Britanijos žmogaus teisių gynėjai. Pavyzdžiui, netoli Kembridžo įsikūrusiame Hantingtono miestelyje išeiviai iš Lenkijos rado prie savo namų ar automobiliuose laminuotų kortelių su užrašais „išstojome iš Sąjungos, daugiau jokių kenkėjų lenkų“. Teisėtvarkos atstovai perspėjo, kad už tokį etninės nesantaikos kurstymą gresia iki 7-erių metų kalėjimo.

„Viena iš pagrindinių mūsų užduočių – suvienyti šalį. Per kelias pastarąsias dienas matėme pasišlykštėtinų grafičių ant lenkų bendruomenės centro, girdėjome apie žodinius išpuolius prieš žmones, nes jie priklauso etninėms mažumoms. Nepamirškime, kad šie žmonės atvyko čia reikšmingai prisidėjo prie mūsų šalies gerovės. Mes nepakęsime tokių neapykantos išpuolių, jie turi būti sustabdyti“, – teigė Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas.

Po referendumo daugėja rasistinių incidentų

Vos paskelbus referendumo dėl Didžiosios Britanijos narystės ateities Europos Sąjungoje rezultatus, britai tarsi pajuto turintys teisinį pagrindą švaistytis nacionalistiniais ir rasistiniais pareiškimais, nukreiptais prieš imigrantus. Apie įvairius incidentus socialiniuose tinkluose pasakoja patys nukentėjusieji.

Šį britų nacionalizmą galėjo paskatinti „Brexit“ propaguotojų, norėjusių pasitraukti iš ES, kampanijos, kurių metu masinė imigracija buvo įvardijama kaip didžiausia narystės ES keliama problema. Taigi referendumo metu nusprendus, kad D. Britanija nori pasitraukti iš ES, gyventojai pradėjo patys raginti visus imigrantus palikti jų šalį.

Portalas lietuviai.co.uk praneša apie lietuvius, patyrusius britų užgauliojimus.

„Pirmą dieną po referendumo ėjau namo iš autobuso stotelės, kai iš pravažiuojančios mašinos buvau apmėtyta šiukšlėmis ir iškeikta necenzūriniais žodžiais, – pasakoja viena moteris. – You stupid b*tch, f*ck off from here – taip mane apšaukė dvi moterys, nors tuo pačiu metu mašinoje sėdėjo vaikų.“

Portale rašome, kad kita lietuvė, dirbanti oro uoste, sulaukė necenzūrinių komentarų iš klientės, nors ji sulaukė užtarimo iš šalia buvusių britų. Tuo tarpu vyresnio amžiaus britas atsisakė būti aptarnautas rytų europietės, todėl jį aptarnauti turėjo lietuvės kolegė.

Negana to, pasak lietuvių, viename miestelyje po referendumo grupė britų, išsirikiavusių priešais lenkiškų ir lietuviškų prekių parduotuves, skandavo – „Go home!“ (liet. Važiuokit namo).

Rasistinių išpuolių susilaukė ir kiti imigrantai, nepriklausomai nuo jų odos spalvos ar tautybės.

Socialiniuose tinkluose jie dalijasi savo patirtimis.

„Dukra pasakoja, kad šiandien kažkas mokyklos mergaičių tualete ant sienos užrašė – „(Vaiko vardas), važiuok atgal į Rumuniją“, – rašė mergaitės tėvas, kuris vėliau sakė sulaukęs daugybės neapykantos žinučių savo „Twitter“ paskyroje.

„Garbaus amžiaus moteris 134 autobuse liepė jaunai lenkei su kūdiniu išlipti iš autobuso ir eiti pakuotis daiktų. Klaiku“, – socialiniame tinkle rašė kito įvykio liudininkė.

„Šįvakar mano dukra po darbo Birminheme matė grupę jaunuolių, kurie, apsupę musulmonę mergaitę, šaukė – „važiuok iš čia, mes balsavome už pasitraukimą“. Baisūs laikai“ , – baisėjosi kita moteris.

„Praėjus mažiau nei 20 val. po „Brexit“ rezultatų paskelbimo, turėjau malonumą benamo vyro būti išvadintam „sumautu pakistaniečiu su kostiumu“, – nuoskauda pasidalino imigrantas iš Pakistano.

Net sunku suskaičiuoti, kiek žmonių D. Britanijoje tapo panašių rasistinių incidentų liudininkais.

Glosterio miesto „Tesco“ prekybos centre britas šaukė, kad „ tai yra Anglija, o užsieniečiai turi 48 valandas išsinešdinti. „Kas iš čia esančių esate užsienietis? Kuris nors užsienietis?“ – klausė jis.

Britų reporteris Ciaranas Jenkinsas per penkias minutes, kurias užtruko reportažo filmavimas, išgirdo tris skirtingus asmenis šaukiant „siųskite juos namo“.

Tuo tarpu žurnalisto reportaže televizijos kanalui Channel 4 News britai džiaugiasi pagaliau vėl turėsiantys laisvą Angliją ir teigia, kad šis referendumas buvo orientuotas ne į ekonomiką ar prekybą, bet tik į musulmonų imigracijos apribojimą.

Taigi referendumas ir jo baigtis atvėrė opias D. Britanijos socialines problemas, apie kurias anksčiau buvo tik kalbėta, bet niekas nesiėmė spręsti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi