Pasaulyje

2016.06.27 15:09

„EUobserver“: ES nespaus Britanijos nedelsiant pradėti derybas

BNS 2016.06.27 15:09

Praėjus trims dienoms po Jungtinės Karalystės referendumo, kuriame rinkėjai nubalsavo už pasitraukimą iš Europos Sąjungos, likusių 27-ių Bendrijos narių lyderiai pripažino, kad šalį ištiko „labai rimta krizė“ ir jie nespaus Britanijos premjero nedelsiant pradėti išstojimo procedūrą, rašo Briuselio nepriklausomas interneto leidinys „EUobserver“.

„Nesitikime, kad (premjeras Davidas) Cameronas inicijuos 50-ąjį straipsnį. Esama plataus masto suvokimo, kodėl“, – sekmadienį sakė vienas aukšto rango pareigūnas, turėdamas galvoje 2007 metų Lisabonos sutarties straipsnį dėl pasitraukimo procedūros.

Sutarties 50-asis straipsnis galės būti pradėtas taikyti tik tada, kai D. Cameronas oficialiai informuos ES, kad jo šalis išstoja iš bloko.

Briuselyje antradienį į dviejų dienų viršūnių susitikimą susirinksiantys Bendrijos šalių lyderiai pareikš, kad jie pasirengę skubiai pradėti šį procesą ir tikisi kiek įmanoma greičiau sulaukti oficialaus Britanijos pranešimo apie pasitraukimą. Tačiau, kaip pažymi „EUobserver“, jie to neprašys.

„Visi suinteresuoti, kad būtų tikrumas ir nuspėjamumas dėl kitų žingsnių. Tačiau krizė Jungtinėje Karalystėje, kuri susijusi ne tik su valdančiosios partijos vadovybe, yra kur kas gilesnė“, – sakė pareigūnas.

Britanijos politinio isteblišmento destabilizacija ir Jungtinės Karalystės skilimo grėsmė paskatino ES lyderius sušvelninti savo raginimus Londonui kuo skubiau pradėti išstojimo procesą.

Sprendimas suteikti D. Cameronui daugiau laiko buvo priimtas sekmadienį Briuselyje vykusiame 27 vadinamųjų šerpų – šalių lyderių patarėjų ES klausimais – bei valstybių narių ambasadorių Europos Sąjungoje susitikime.

Prieš šį susitikimą kelias dienas vyko parengiamosios konsultacijos, o sprendimas priimtas bendru sutarimu, „EUobserver“ sakė šaltiniai Bendrijos narėse.

„Sostinėse labiau nei Briuselyje suprantama“, kad išstojimo procesas neturėtų būti inicijuotas antradienį, sakė ES pareigūnas, kalbėjęs anonimiškai.

Šį žingsnį inicijavo Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Šeštadienį ji sakė, kad Britanijos išstojimo procesas „neturėtų tęstis amžius“, tačiau pridūrė, jog „nėra priežasties dabar kovoti, reikalauti trumpo laikotarpio“.

„Nėra priežasties būti bjauriais“, – pridūrė kanclerė.

A. Merkel kabineto vadovas Peteris Altmaieris sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje žinutėje rašė, kad ES „turėtų leisti nuodugniai apsvarstyti referendumo pasekmes“.

„Brexit“ stovyklos lyderiai pripažino, kad neturi parengę plano pasitraukimui iš ES, ir dalis jų pažadų gali likti neįgyvendinti.

„Niekada neprisiėmėme jokių įsipareigojimų. Tiesiog kai ką pažadėjome kaip galimybę“, – sekmadienį sakė konservatorių parlamentaras Iainas Duncanas Smithas.

Peticiją, kurioje raginama surengti naują referendumą, jau pasirašė beveik pusketvirto milijono žmonių, nors pasigirdo abejonių dėl dalies parašų autentiškumo.