Pasaulyje

2016.06.26 19:31

Europos spauda: „Brexit“ kursto nacionalizmą ir žymi „akistatą su istorija“

BNS 2016.06.26 19:31

Europos spauda šeštadienį skelbė niūrius pranešimus apie Britanijos surengto referendumo, kuriame buvo nubalsuota už šalies pasitraukimą iš Europos Sąjungos („Brexit“), galimus padarinius, perspėdama, kad šis žingsnis bus labai parankus nacionalistams, ir ragindama Bendrijos lyderius deramai atremti šios „akistatos su istorija“ iššūkį.

Nyderlandų dienraštis „AD Haagsche Courant“ paskelbė karikatūrą, panašią į Edvardo Muncho paveikslą „Šauksmas“, kurioje Vokietijos, Olandijos ir Britanijos lyderiai pavaizduoti klykiantys iš siaubo, susiėmę rankomis už galvos.

„Vadinti tai katastrofa nėra spalvų sutirštinimas“, – savo vedamajame rašo Ispanijos dienraštis „El Pais“, komentuodamas britų apsisprendimą palikti ES per ketvirtadienį vykusį referendumą.

Laikraštis ragino ES šalis siūlyti savo piliečiams „idėjas, planus, realią lyderystę“, pabrėždamas, kad tik tokiu būdu ES „gali būti išgelbėta iš pavojingos bedugnės, kurią ji pasiekė“.

„Juoda diena Europai – OUTch (angl. going out – išeiti; ouch – ai, skauda)!“ – skelbė Vokietijos dienraštis „Bild“, o Ispanijos „El Mundo“ paskelbė karikatūrą, kuriame grupės „The Beatles“ nariai pavaizduoti žengiantys per Abei Roudo gatvę prarajos link.

„Brexit“ šokas sukels didžiulių geopolitinių padarinių, – rašoma italų dienraščio „Corriere della Sera“. – Europos projektas nebebus toks pats, o Europos vaidmuo pasaulyje neišvengiamai bus performuotas.“

„Corriere“ Britanijos referendumo rezultatą laiko „smūgiu Europai“, žyminčiu optimizmo ir bendradarbiavimo laikotarpį Europos istorijoje, prasidėjusį po Berlyno sienos griūties.

„Europa yra bendri namai, kurie dabar dega“, – rašo Prancūzijos kairiosios pakraipos dienraščio „Liberation“ vyriausiasis redaktorius Laurent`as Joffrinas.– Jos lyderiai dalyvauja akistatoje su istorija.“

Pasak jo, britai balsavo savo piniginėmis, o jų jaučiamas nepasitenkinimas yra išplitęs visoje ES.

„Šio balsavimo demografija nepalieka jokių abejonių: juo neturtingesnis ir vyresnis esate Didžiojoje Britanijoje, juo labiau atmetate Europos projektą, – aiškino L. Joffrinas. – Darbininkai visame žemyne juo nebetiki. Jie gręžiasi į savo nacionalinę tapatybę kaip į vienintelę patikimą apsaugą nuo globalizacijos ekscesų.“

Vokietijos savaitraštis „Die Welt“ priekaištavo šalies kanclerei Angelai Merkel, sakydamas, kad ji prisidėjo kurstant prieš imigrantus nukreiptas nuotaikas.

„Ji prie to reikšmingai prisidėjo, kai viena vykdė savo pabėgėlių politiką“, – pažymėjo leidinys.

„Grandininė reakcija“

Populizmas gali nulemti kelių ES lyderių pašalinimą iš valdžios per artėjančius rinkimus, rašo italų laikraštis „Il Fatto Quotidiano“ straipsnyje „Dabar bijo visi“.

„Antiisteblišmento banga grasina nušluoti“ Ispanijos premjero Mariano Rajoy konservatorių vyriausybę per kitą sekmadienį vykstančius rinkimus, sakoma straipsnyje.

Ši „grandininė reakcija“ gali išplisti ir nuversti Italijos premjerą Matteo Renzi per spalį vyksiantį referendumą, taip pat Prancūzijos ir Vokietijos lyderius per ateinančiais metais vyksiančius rinkimus, pažymėjo „Il Fatto Quotidiano“.

Tuo tarpu Austrijos dienrašis „Die Presse“ perspėjo, kad politikos elitas neturėtų būti kaltinamas dėl „Brexit“, kurį žurnalistas Raineris Nowakas laiko „nauja silpnesniųjų pergale prieš dekadentišką isteblišmentą“.

„Be elito negali būti tvarkomi reikalai sprendimų priėmimo lygmeniu, – rašo jis. – (Atmesti) ekspertus, universitetus, aukštąją kultūrą, mąstytoju ir debatus ... būtų blogai visiems ... ne tik Europoje.“

Daugelyje vedamųjų straipsnių Britanijos apsisprendimas įvardijamas kaip esminė takoskyra, o Jerome`as Fonglio Prancūzijos dienraščiui „Le Monde“ rašo, kad „Brexit“ turėtų paskatinti „giliai susimąstyti, kokia turėtų būti (ES) ir kuria kryptimi ji turėtų eiti“.

Italijos kairiosios pakraipos laikraštis „La Repubblicca“ ragino jaunimą įlieti naujos gyvybės Europos projektui.

„Europa priklauso jums, – sakoma jo pirmajame puslapyje. – Neleiskit baimės kurstytojams laimėti.“

Philippe`as Gelie Prancūzijos dešiniosios pakraipos dienraščio „Le Figaro“ paskelbtame straipsnyje peikė ES lyderius, kad jie nesugebėjo parengti planų tikėtinam Britanijos pasitraukimui.

„Krizė, įžiebta britiškųjų skyrybų, reikalauja šalto kraujo ir nuovokos“, – pabrėžė jis, perspėdamas, kad iki 28 narių padidėjęs blokas tapo sunkiai valdomas.

Galiausiai, kaip rašo Prancūzijos dienraščio „La Voix du Nord“ žurnalistas Herve Favre`as, „galbūt mes vieną dieną padėkosime savo draugams anglams, kad jie pritaikė šią šoko terapiją, atgaivinusią Europos ligonį“.