Pasaulyje

2016.06.27 00:13

Byra Jungtinės Karalystės opozicija

15min.lt, BNS 2016.06.27 00:13

Didžiosios Britanijos opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas anksti sekmadienį nušalino vieną svarbų savo šešėlinio kabineto narį Hilary Benną, pranešė nacionalinis transliuotojas BBC, išryškėjus centro kairiųjų giliems politiniams nesutarimams po to, kai referendume šalis pasisakė už pasitraukimą iš Europos Sąjungos.

J. Corbynas, kaip ir konservatorių premjeras Davidas Cameronas, ragino šalies žmones palaikyti tolesnę narystę Bendrijoje. D. Cameronas tapo pirmąją auka po pralaimėjusios „Pasilikti“ kampanijos: penktadienio rytą, kai paaiškėjo, kad Britanija 52 proc. prieš 48 proc. balsų pasisakė už išstojimą iš ES, premjeras pareiškė atsistatydinsiantis.

BBC skelbia, kad H. Bennas esą plačiai paskleidė abejones dėl J. Corbyno „lyderystės ir jo galimybių laimėti rinkimus“. Šaltinio teigimu, esą buvo netikima, kad bus galima laimėti kitus rinkimus, jei J. Corbynas išliks lyderiu.

„Pokalbio telefonu metu Jeremy pasakiau, kad nebetikiu jo vadovavimo partijai galimybėmis, ir jis mane atleido“, – sakė H. Bennas.

Tuo tarpu sekmadienį paryčiais J. Corbynas paskelbė pašalinęs šešėlinį užsienio reikalų sekretorių Hilary Benną, kuris ragino partijos narius atsistatydinti, jeigu leiboristų lyderis neatsisakys savo posto. BBC šaltinis Leiboristų partijoje teigė, kad J. Corbynas „prarado pasitikėjimą H. Bennu“.

Atsistatydins daugiau kaip pusė šešėlinės vyriausybės kabineto

Kaip skelbia BBC, netrukus šešėlinės vyriausybės sveikatos ministrė Heidi Alexander pranešė, kad traukiasi „skaudančia širdimi“. BBC praneša, kad daugiau kaip pusė šešėlinės vyriausybės kabineto atsistatydins, tokiu būdu norėdami priversti trauktis J. Corbyną. Sekmadienį popiet pranešta, kad iki šiol atsistatydino iš viso septyni šešėlinės vyriausybės kabineto nariai: Hilary Bennas, Heidi Alexander, Gloria Del Piero, Ianas Murray, Lilianas Greenwoodas, Lucy Powell, Kerry McCarthy, Seema Malhotra, Vernonas Coaker​is, Lordas Falconer​is ir Karlas Turneris.

Du leiboristai įstatymų leidėjai šeštadienį pasiūlė balsuoti už nepasitikėjimą opozicijos lyderiu, atspindėdami daugelio deputatų jaučiamą pyktį, didėjant suvokimui, kokie gali būti vadinamojo „Brexit“ referendumo padariniai.

J. Corbynas buvo kaltinamas, kad pralaimėjo referendumą, nesugebėjęs sutelkti partijos rinkėjų branduolio – darbininkų klasės, kurios daugiau negu trečdalis narių (37 proc.) nepaisė savo partijos raginimo ir palaikė pasitraukimą iš ES per ketvirtadienį vykusį istorinį referendumą.

J. Corbynas nesureikšmino raginimo surengti jam interpeliaciją, bet šis klausimas tikriausiai bus pagrindinis per pirmadienį vyksiantį Leiboristų partijos parlamentinės frakcijos posėdį.

Kad būtų surengtas balsavimas dėl nepasitikėjimo, jam turi pritarti bent 20 proc. iš 229 leiboristų įstatymų leidėjų. Jeigu taip nutiktų, tuomet J. Corbyno likimą spręstų partijos nariai, kurie iškėlė šį veteraną socialistą į savo lyderio postą pernai rugsėjį.

Pats J. Corynas tvirtino, kad neatsistatydins. Išplatintame pranešime teigiama, kad demokratiškai išrinkto lyderio pasitraukimo nebus.