Naujienų srautas

Pasaulyje2016.06.27 10:55

ES tikslina Britanijos pasitraukimo iš Bendrijos procedūrą

ELTA, BNS 2016.06.27 10:55

Europos Sąjungos (ES) pareigūnai patikslino kaip Didžioji Britanija gali oficialiai pradėti derybas dėl pasitraukimo iš Sąjungos po ketvirtadienio referendumo sprendimo. Teigiama, kad Britanija gali pasinaudoti 50-uoju straipsniu, nustatančiu šioms deryboms dviejų metų laikotarpį. Šalis turėtų apie norą pradėti derybas pranešti oficialiame pasisakyme ar laiške. Apie tai praneša BBC.

Britų premjeras Davidas Cameronas teigia atsistatydinsiąs iš pareigų spalį ir leisiąs derybas pradėti savo įpėdiniui.

Tiesa, Europos Sąjungos valstybių užsienio reikalų ministrai paragino Britaniją procesą pradėti jau artimiausiu metu. Nuo pat ketvirtadienį pasibaigusio balsavimo sklando spėlionės dėl to, kada ir kaip Jungtinė Karalystė gali pradėti formaliąsias derybas.

Europos Vadovų Tarybos atstovas spaudai dar šeštadienį pakartojo, kad „Didžiosios Britanijos vyriausybė turi oficialiai kreiptis į Tarybą“ pasinaudodama 50-uoju straipsniu. „Tai turi būti padaryta nedviprasmiškai, aiškiai parodant ketinimus pasinaudoti 50-uoju straipsniu, – teigia atstovas spaudai. – Tai gali būti laiškas Europos Vadovų Tarybos prezidentui, ar oficialus pareiškimas Europos Vadovų Tarybos susitikimo metu, įrašytas oficialiuosiuose susitikimo protokoluose“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel kalbėjo, kad ES „jokiu būdu neturėtų elgtis bjauriai derybų su Britanija metu. Anot jos, posėdžių metu svarbiausiu prioritetu neturėtų būti siekis atgrasyti kitas šalis nuo noro palikti ES. A. Merkel pridūrė, kad neketinanti spausti Britanijos greičiau pasitraukti.

„Žinoma, derybos neturėtų užsitęsti amžinai, tačiau už trumpas derybas taip pat nepasisakysiu“, – teigė Vokietijos kanclerė. Tokius komentarus pareigūnė išsakė po to, kai keli ES užsienio reikalų ministrai paragino Didžiąją Britaniją greičiau pradėti pasitraukimą.

Europos Parlamento vadovas Martinas Schulzas sekmadienį paragino Britanijos premjerą Davidą Cameroną per ateinančią savaitę vyksiantį viršūnių susitikimą oficialiai pradėti pasitraukimo iš Europos Sąjungos procedūrą.

M. Schulzas sakė Vokietijos laikraščiui „Bild am Sonntag“, kad neapibrėžtumo laikotarpis, kol bus pradėtas įgyvendinti vadinamasis „Brexit“ scenarijus“, gali „vesti tik į dar didesnė nesaugumą ir tuo pačiu sukelti pavojų darbo vietoms“.

„Delsimas vien tam, kad būtų prisitaikyta prie Britanijos konservatorių partinės taktikos, pakenks visiems, – pridūrė jis. – Štai kodėl tikimės, kad Britanijos vyriausybė dabar imsis veiksmų. Viršūnių susitikimas antradienį yra tinkamas laikas.“

Keturios didžiausios Europos Parlamento frakcijos taip pat parengė rezoliucijos projektą, kuriame D. Cameronas raginamas jau antradienį pradėti „Brexit“ procesą, nurodė Vokietijos laikraštis „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“.

Tame dokumente sakoma, kad gyvybiškai svarbu „išvengti visiems žalingo netikrumo ir išsaugoti Sąjungos vientisumą“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi