Naujienų srautas

Pasaulyje2016.06.26 17:43

Islandijos prezidentu išrinktas politikos naujokas G. Johannessonas

BNS 2016.06.26 17:43

Politikos naujokas Gudni Johannessonas, kurį į politinės scenos viršūnę iškelė antisisteminių nuotaikų banga, surinkęs 39,1 proc. balsų iškovojo įtikinamą pergalę Islandijos prezidento rinkimuose.

Ši pergalė sekmadienį tapo ypatinga gimtadienio dovana G. Johannessonui, kuriam sukako 48 metai. Šis istorijos profesorius ir politikos apžvalgininkas niekada nebuvo užėmęs renkamo posto ir nėra susijęs su jokia partija.

Antra liko 29,4 proc. balsų surinkusi verslininkė Halla Tomasdottir, kuri taip pat yra nepartinė veikėja.

Davidas Oddssonas, konservatyvių pažiūrų ekspremjeras ir buvęs centrinio banko valdytojas, kuris per rinkimų kampaniją buvo artimiausias G. Johannessono varžovas, surinko tik 13 proc. balsų.

G. Johannessonas apsisprendė kandidatuoti į prezidento postą tik balandį, kai kilo vadinamasis Panamos popierių skandalas, per kurį buvo paviešinta išsamių duomenų apie ofšorinius aktyvus, valdomus kai kurių aukšto rango Islandijos politikų, tarp jų premjero, kuris buvo priverstas atsistatydinti.

Per kampaniją G. Johannessonas pabrėžė esantis nepartinis ir dėstė nepriklausomą viziją apie prezidento pareigas. Rinkėjams patiko jo ramus būdas ir polinkis siekti bendro sutarimo.

Jis žadėjo atkurti pasitikėjimą politine sistema, nors šalies gyventojai tūžo ant politikos elito dėl kelerius metus šalį krėtusių skandalų ir finansinių krizių.

Islandijos prezidento vaidmuo daugiausiai reprezentacinis – valstybės vadovas visų pirma yra konstitucijos ir nacionalinės vienybės garantas.

Šalies gyvenimui svarbesni parlamento rinkimai vyks ateinantį rudenį.

Pasveikino D. Grybauskaitė

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino naująjį Islandijos prezidentą.

Šalies vadovė pabrėžė, kad Lietuvą ir Islandiją sieja ypatinga draugystė, artimi žmonių ryšiai ir abipusis palaikymas.

„Tikiu, kad Islandijos žmonių išreikštas pasitikėjimas suteiks Jums jėgų įgyvendinant užsibrėžtus tikslus, ryžtingai ginant piliečių interesus ir stiprinant šalies vienybę. Naudodamasi galimybe, visiems Islandijos gyventojams linkiu klestėjimo ir laimės“ – rašoma prezidentės sveikinime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi