Pasaulyje

2021.05.14 06:48

Nuo Izraelio ugnies žuvo 10 palestiniečių, Netanyahu pareiškė, kad veiksmai dar nesibaigė

atnaujinta 20.10
BNS, ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.05.14 06:48

Vakarų Krante penktadienį nuo Izraelio ugnies žuvo 10 palestiniečių, bet to, per šioje okupuotoje teritorijoje kilusius susirėmimus buvo sužeista daugiau nei 100 žmonių.

Pasak palestiniečių sveikatos pareigūnų, penki palestiniečiai buvo nušauti, kai svaidė akmenis į Izraelio karius keliose vietovėse, o šeštas bandė nudurti Izraelio pajėgų karį.

Penktadieniais prasiveržiantys smurto protrūkiai Vakarų Krante jau tapo įprasti per ilgai trunkanti Izraelio ir palestiniečių konfliktą, tačiau pastarieji neramumai vyksta Izraeliui įsitraukus į ginkluotą konfliktą su palestiniečių ginkluotomis grupuotėmis Gazos Ruože.

Izraelio armija pranešė „neutralizavusi“ užpuoliką, bandžiusį nudurti kareivį kariuomenės poste į šiaurę nuo Ramalos esančioje Ofroje.

Palestiniečių sveikatos apsaugos ministerija patvirtino šio asmens mirties faktą ir pranešė apie dar vieną prie Džanino Izraelio karių nušautą vyrą.

Tuo metu Izraelio kariuomenės pranešime sakoma, kad kariai šovė į „žiaurių riaušių pagrindinį kurstytoją“ netoli Džanino esančioje Jabado gyvenvietėje.

Dar du palestiniečiai, sužeisti per susirėmimus su Izraelio kariais šiauriniame Vakarų Krante, netrukus nuo sužeidimų mirė.

Vakarų Krante kruvini susirėmimai vyksta nuo pirmadienio, kai Gazos Ruožą kontroliuojančio judėjimo „Hamas“ kovotojai pradėjo masiškai leisti raketas į Jeruzalę.

Palestiniečių Raudonasis Pusmėnulis penktadienį pranešė, kad per susirėmimus keliose vietose Vakarų Krante buvo sužeista daugiau nei 100 žmonių, įskaitant nukentėjusius nuo ašarinių dujų ir guminių kulkų.

Palestiniečių saugumo šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad penktadienio neramumai yra „didžiausi nuo antrosios intifados“, 2000 metais prasidėjusio sukilimo.

Tuo metu Gazos Ruože penktadienį Izraelio pajėgos bombardavo palestiniečių taikinius, atsakydamos į „Hamas“ leidžiamas raketas.

Nuo pirmadienio palestiniečių grupuotės, daugiausiai „Hamas“ ir „Islamo džihadas“, paleido į Izraelį per 1 800 raketų.

Atsakydama Izraelio armija bombardavo daugiau nei 600 taikinių palestiniečių anklave.

„Hamas“: neramumai okupuotame Vakarų Krante yra „revoliucija“

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ penktadienį pareiškė, kad Izraelio okupuotame Vakarų Krante įsiplieskę palestiniečių neramumai yra „revoliucija“.

„Sveikiname jūsų revoliuciją“, – sakė vienas „Hamas“ atstovas, komentuodamas įvykius Vakarų krante, kur per izraeliečių ir palestiniečių susirėmimus penktadienį žuvo mažiausiai šeši žmonės ir dar per 100 buvo sužeisti.

Islamistų atstovas, kurį citavo Izraelio žiniasklaida, taip pat paragino palestiniečius „padegti žemę po okupantų kojomis“.

Palestinos Autonomija, kontroliuojanti dalį teritorijų Vakarų Krante, kitaip negu „Hamas“, pasisako prieš ginkluotos kovos su Izraeliu idėją.

„Hamas“ pareiškimas nuskambėjo nuo pirmadienio tęsiantis ginkluotam konfliktui tarp Gazos Ruožo islamistų grupuočių ir Izraelio pajėgų, per kurį iš palestiniečių anklavo į žydų valstybę buvo paleista daugiau kaip 1,8 tūkst. raketų, o izraeliečiai atsakė intensyviu bombardavimu iš oro ir prie sienos su Gazos Ruožu sutelktų pajėgų artilerijos smūgiais.

ES lyderiai patvirtina paramą Izraelio saugumui

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė esanti „labai susirūpinusi“ dėl augančio smurto Izraelyje ir Gazos Ruože.

„Smerkiu beatodairiškas „Hamas“ atakas prieš Izraelį, – penktadienį tviteryje rašė U. von der Leyen. – Visų pusių civiliai gyventojai turi būti apsaugoti. Smurtas turi liautis dabar.“

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis ketvirtadienį paragino laikytis ramybės, pridurdamas, kad per telefoninį pokalbį su Izraelio užsienio reikalų ministru Gabiu Ashkenaziu patvirtino ES paramą Izraelio saugumui ir pasmerkė beatodairišką „Hamas“ apšaudymą raketomis.

„Svarbu, kad bet kokiu atsaku būtų išvengta civilių aukų“, – pabrėžė J. Borrellis.

Kiti ES lyderiai taip pat pareiškė susirūpinimą dėl vis didėjančios įtampos, įskaitant Nyderlandų premjerą Marką Ruttę ir Belgijos užsienio reikalų ministrę Sophie Wilmes.

Izraelio konfliktas su „Hamas“ Gazos Ruože „dar nesibaigė“

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu penktadienį pareiškė, kad jo šalis kol kas neplanuoja mažinti atakų prieš islamistų judėjimą „Hamas“ Gazos Ruože intensyvumo, tęsiantis kovotojų taikinių palestiniečių anklave smarkiam bombardavimui.

„Jie atakavo mūsų sostinę; jie leido raketas į mūsų miestus. Jie už tai brangiai moka ir toliau mokės“, – premjeras sakė po saugumo konsultacijų kariuomenės būstinėje Tel Avive.

Rengiamas posėdis

Jungtinėms Valstijoms užblokavus penktadienį planuotą surengti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nepaprastąjį posėdį, per kurį ketinta aptarti naują smurto tarp Izraelio ir palestiniečių proveržį, naujas virtualus posėdis rengiamas sekmadienį 14 val. Grinvičo (17 val. Lietuvos) laiku, pranešė diplomatai.

Posėdis rengiamas Tuniso, Norvegijos ir Kinijos iniciatyva. JAV, kurios užblokavo penktadienio susitikimą ir svarstė galimybę jį surengti kitos savaitės pradžioje, sutiko perkelti posėdį į sekmadienį, nurodė šaltiniai.

Kad būtų surengtas pasitarimas, panašus į penktadienį planuotą vaizdo konferenciją, reikalingas visų 15 Saugumo Tarybos narių pritarimas.

Šią savaitę skelbtuose pareiškimuose dėl krizės Artimuosiuose Rytuose JAV pabrėžė, kad Izraelis turi teisę gintis nuo raketų atakų, rengiamų Gazos Ruožą kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hamas“ ir kitų kovotojų grupių, bet taip pat ragino deeskaluoti padėtį.

Vašingtonas taip pat ragino Izraelį dėti visas įmanomas pastangas, kad būtų išvengta civilių žūties.

Netanyahu: operacija tęsis „tiek, kiek reikės“

Pasirodžius prieštaringai informacijai, esą Izraelio kariuomenė pradėjo sausumos operaciją Gazos Ruože, pranešama, kad Izraelio karių palestiniečių anklave nėra. Kariuomenė teigia, kad kariai šaudė iš Izraelio sienos pusės.

Vietoje esantys žurnalistai pasakoja, kad atakos prasidėjo kiek po vidurnakčio vietos laiku. Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu tviteryje rašo, kad ši operacija tęsis „tiek, kiek reikės“.

Kiek anksčiau Izraelis pranešė, kad prie sienos su Gazos Ruožu pasiuntė papildomų pajėgų. Tuo metu islamistų judėjimas „Hamas“ pagrasino „galingu atsaku“, jeigu į Gazos Ruožą įsiverš Izraelio sausumos pajėgos.

Kaip nurodo islamistų judėjimo „Hamas“ kontroliuojamo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija, nuo pirmadienio anklave žuvo 103 žmonės, įskaitant 27 vaikus ir 11 moterų, o dar 580 žmonių buvo sužeisti.

Per keturias dienas iš Gazos Ruožo į Izraelio teritoriją buvo paleista mažiausiai 1 750 raketų. Kaip pranešė penktadienį tviteryje Izraelio armija, per apšaudymą raketomis žuvusių izraeliečių skaičius išaugo iki septynių.

Stabdo skrydžius

Tęsiantis Izraelio ir palestiniečių susirėmimams, Jungtinės Valstijos savo gyventojams rekomenduoja susilaikyti nuo kelionių į Izraelį bei Gazos ruožą. Tuo metu Vokietijos skrydžių bendrovė „Lufthansa“ stabdo visus skrydžius į Tel Avivą. Ji pranešė stebinti padėtį ir tikisi šeštadienį skrydžius į Izraelį atnaujinti.

„Smarkiai sustiprinti“

Iš Gazos Ruožo buvo paleista dešimtys raketų Izraelio pietinėje pakrantėje esančių Ašdodo ir Aškelono miestų link, taip pat netoli Tel Avivo Ben Guriono oro uosto.

Izraelio kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas sakė, kad šalis yra pasirengusi „įvairiems scenarijams“ ir kad sausumos pajėgų puolimas būtų „vienas iš scenarijų“.

Iš Gazos Ruožo naujienų agentūros AFP fotografai pranešė, kad žmonės evakuojasi iš savo namų anklavo šiaurės rytinėje dalyje dėl galimų Izraelio atakų. Tuo metu „Hamas“ pagrasino „galingu atsaku“, jeigu į Gazos Ruožą įsiveržtų Izraelio sausumos pajėgos.

Izraelio kariuomenė anksti penktadienį patikslino, kad jos pajėgos neįžengė į Gazos Ruožą, nors anksčiau apie tai buvo užsiminta. Painiavą armija paaiškino „vidaus komunikacijos“ problema.

Konfliktui kol kas nė kiek neslopstant Izraelį sukrėtė beprecedentė minių smurto banga. Per šias riaušes buvo žiauriai sumušta tiek arabų, tiek žydų, taip pat užpulta policijos nuovadų.

Gynybos ministras Benny Gantzas įsakė „smarkiai sustiprinti“ saugumo pajėgas, kad būtų numalšinti vidaus neramumai.

Smarkus bombardavimas sutapo su ketvirtadienį minėta musulmonų Id al Fitro švente, žyminčia šventojo Ramadano mėnesio pasninko pabaigą. Gazos Ruožo tikintieji meldėsi mečetėse ir gatvėse tarp pastatų griuvėsių.

Izraelio oro pajėgos surengė daug antskrydžių, taikydamosi į vietas, siejamas su „Hamas“ – palestiniečių anklavą kontroliuojančiu islamistų judėjimu. Oro pajėgos pranešė, kad buvo subombarduotas šio judėjimo „žvalgybos būstinės karinis kompleksas“.

Nuo pirmadienio Gazos Ruože žuvo mažiausiai 103 žmonės, tarp jų 27 vaikai, o dar daugiau kaip 580 žmonių buvo sužeisti, pranešė Gazos Ruožo Sveikatos apsaugos ministerija.

Per intensyvų bombardavimą sugriuvo daugiaaukščių gyvenamųjų namų.

Izraelyje nuo pirmadienio žuvo septyni žmonės, įskaitant šešiametį, į kurio šeimos namą pataikė iš Gazos Ruožo paleista raketa.

„Užkirsti kelią pogromams“

Izraelio kariškiai nurodė surengę Gazos Ruože daugiau kaip 600 smūgių, o „Hamas“ į žydų valstybę paleido 1,75 tūkst. raketų, nors dalis jų nukrito anklavo teritorijoje.

Šimtus raketų numušė oro erdvės gynybos sistema „Iron Dome“ (Geležinis kupolas).

Trys raketos ketvirtadienį buvo paleistos iš pietinės Libano dalies Izraelio link. Izraelio kariuomenė patvirtino atakos faktą ir pridūrė, kad raketos nukrito jūroje.

Izraelio nesutaikomam priešui „Hizbollah“ artimas šaltinis sakė, kad ši Libano šiitų grupuotė nėra su tuo susijusi.

Kariniai veiksmai įsiplieskė po praeitą savaitgalį vykusių neramumų Al Aksos mečetės komplekse Jeruzalėje, kurį tiek musulmonai, tiek žydai laiko šventu.

Neramumus, per kuriuos riaušių policija ne kartą susirėmė su palestiniečiais, pakurstė pyktis dėl Izraelio planų iškeldinti keletą palestiniečių šeimų iš Šeich Džaros rajono aneksuotoje Rytų Jeruzalėje.

Didėjanti įtampa išprovokavo susirėmimų Izraelio miestuose, kuriuose gyvena tiek žydų, tiek arabų, sudarančių apie 20 proc. šalies gyventojų, bendruomenės.

Malšinti neramumų buvo pasiųsti beveik tūkstantis sienos apsaugos policijos pareigūnų, daugiau kaip 400 žmonių buvo sulaikyti.

Policijos atstovas Micky Rosenfeldas sakė, kad tokio masto smurto tarp bendruomenių Izraelyje nebuvo dešimtmečius. Pasak jo, policijai teko imtis veiksmų, kad „tiesiogine prasme užkirstų kelią pogromams“.2

„Mūšis dviem frontais“

Premjeras Benjaminas Netanyahu sakė, kad policija vis dažniau naudoja jėgą, ir įspėjo, kad miestuose gali būti dislokuoti kariai.

Trečiadienį vakare ultradešiniųjų žydų grupių nariai irgi išėjo į gatves visoje šalyje ir susirėmė su saugumo pajėgomis bei izraeliečiais arabais.

Policija nurodė turėjusi reaguoti į smurtą daugelyje miestų, įskaitant Lodą, Aką ir Haifą.

Izraelio televizija trečiadienį parodė filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip ultradešiniųjų riaušininkų minia mušė arabu palaikytą vyrą, kol šis neteko sąmonės ir buvo paliktas gulėti gatvėje Bat Jamo mieste netoli Tel Avivo. Kaip pranešama, vyras buvo sunkiai sužalotas.

Mišrią bendruomenę turinčiame Lodo mieste vienas arabas buvo nušautas, taip pat buvo padegta sinagoga. Ketvirtadienį ginkluotas vyras šaudė į žydų grupę ir sužeidė vieną žmogų. Mieste buvo paskelbta nepaprastoji padėtis, įvesta komendanto valanda ir suvaržytas įvažiavimas.

B. Netanyahu pareiškė, kad tai, „kas vyksta pastarosiomis dienomis Izraelio miestuose, yra nepriimtina“.

„Niekas nepateisina žydų vykdomo arabų linčiavimo ir niekas nepateisina arabų vykdomo žydų linčiavimo“, sakė jis ir pažymėjo, kad Izraelis dalyvauja mūšyje „dviem frontais“.

Dėl kovotojų rengiamų raketų atakų Izraelio civilinės aviacijos administracija pranešė visus į Tel Avivo Ben Guriono oro uostą atvykstančius keleivinius lėktuvus nukreipusi į Ramono oro uostą šalies pietinėje dalyje.

„Hamas“ ketvirtadienį pranešė paleidęs didelę raketą į Ramono oro uostą netoli Izraelio miesto Eilato, siekdamas sustabdyti visus lėktuvų skrydžius į Izraelį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.