Pasaulyje

2021.05.14 06:42

Naujausia informacija. Indija pradėjo skiepyti gyventojus „Sputnik V“ vakcina

atnaujinta 20.33
BNS, ELTA2021.05.14 06:42

Indija penktadienį pradėjo skiepyti gyventojus rusiška vakcina nuo COVID-19 „Sputnik V“.

Pasak Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF), kuris finansavo šios vakcinos kūrimą, penktadienį prasidėjo skiepijimas Haiderabade, o „Sputnik V“ tapo „pirma Indijoje naudojama užsienyje pagaminta vakcina“.

Slovakija atšaukė dėl pandemijos įvestą ekstremalią padėtį

Slovakijos vyriausybė penktadienį nusprendė atšaukti nuo spalio 1 dienos šalyje galiojančią ekstremalią padėtį. „Mes žadėjome, kad ekstremali padėtis negalios nė minutės ilgiau nei reikės, ir mes to laikomės“, - žurnalistams Bratislavoje sakė dešiniųjų premjeras Eduardas Hegeris. Ekstremalios padėties galiojimas nutrūks naktį į šeštadienį.

Nuolat prieštaringai vertinama ekstremali padėtis leido vyriausybei, be kita ko, skelbti judėjimo ribojimus bei drausti protesto mitingus ir kitus masinius susibūrimus. Nors pasibaigus ekstremaliai padėčiai susirinkimų draudimas nebegalios, dalį ypatingų įgaliojimų sveikatos sistemoje vyriausybė nori išlaikyti. Tam kovo 11-ąją parlamentas priėmė specialų įsakymą.

Nuo pandemijos pradžios 5,5 mln. gyventojų turinčioje ES šalyje mirė 12 168 koronanvirusu užsikrėtę žmonės. Naujų infekcijų, tenkančių 100 000 gyventojų per 14 dienų, rodiklis čia dabar sumažėjęs iki 105,8.

Vokietijoje koronavirusas nustatytas tūkstančiams žmonių, paskiepytų abiem vakcinos dozėmis

Vokietijoje 13 000 žmonių, paskiepytų abiem vakcinos nuo COVID-19 dozėmis, nustatytas koronavirusas. Tai atitinka maždaug 0,16 proc. iš daugiau kaip 8 mln. dvi vakcinos dozes gavusių gyventojų, pranešė Sveikatos ministerija.

Tačiau nėra aišku, ar žmonės užsikrėtė koronavirusu jau turėdami pilną apsaugą, t. y. praėjus daugiau kaip 14 dienų po antrosios dozės, ar dar prieš tai.

Vakcina daugumoje atvejų apsaugo nuo COVID-19 infekcijos, tačiau ne šimtu procentų. Mokslininkai mano, kad organizmui po antrosios dozės reikia maždaug dviejų savaičių, kad sukurtų pilną apsaugą.

Vokietijos sveikatos ministras pasiskiepijo „Vaxzervios“ vakcina

Vokietijos sveikatos ministras Jensas Spahnas penktadienį pasiskiepijo nuo koronaviruso. 40 metų politikui šeimos gydytojo kabinete buvo suleista „Vaxzervios“ vakcina.

J. Spahnas teigė po pokalbio su gydytoju sąmoningai apsisprendęs dėl šio preparato. Ministrui nereikės antrosios dozės, nes jis yra persirgęs COVID-19, sakė jo atstovas.

„Po šių ilgų pandemijos mėnesių geras jausmas yra būti pasiskiepijusiam ir apsaugotam. Visos pas mus registruotos vakcinos yra labai geros ir labai saugios, - pabrėžė ministras. – Galiu kiekvienam, kas sulauks kvietimo skiepytis, rekomenduoti tai ir padaryti“. Kelias iš pandemijos esą yra aktyvi vakcinacija ir mažas sergamumas.

Maskvoje – didžiausias naujų infekcijų skaičius nuo sausio pabaigos

Naujų COVID-19 infekcijų skaičius Maskvoje pasiekė aukščiausią lygį per pusketvirto mėnesio. Tarnybos Rusijos sostinėje penktadienį pranešė, kad per parą patvirtinta 3 818 užkrato atvejų. Tai didžiausias skaičius nuo sausio pabaigos.

Visoje Rusijoje penktadienį pranešta apie 9 462 atvejus – daugiausiai nuo kovo pabaigos. Be to, visoje šalyje per 24 valandas registruotos 393 mirtys.

Žinybos baiminasi, kad visą Rusiją ateinančiomis savaitėmis apims nauja viruso plitimo banga. Prezidentas Vladimiras Putinas praėjusiomis savaitėmis ragino gyventojus skiepytis nuo COVID-19. Jis nori, kad iki rudens Rusijos gyventojai įgytų kolektyvinį imunitetą, tačiau vakcinacijos kampanija šalyje vyksta vangiai.

Balandį atlikta apklausa parodė, kad 62 proc. gyventojų nesiruošia skiepytis rusiška vakcina „Sputnik V“. 146 mln. gyventojų turinčioje šalyje iki šiol abi vakcinos dozes gavo 10 mln. žmonių, dar 14 mln. paskiepyti pirmąja.

Griežtas karantinas Rusijoje galiojo tik 2020 metų pavasarį. Vėlesni – santykinai švelnūs – ribojimai šių metų pradžioje didžia dalimi buvo atšaukti. Svarbiausia priemonė, kuri vis dar taikoma, yra kaukių prievolė viešajame transporte ir parduotuvėse.

JAV paskiepytiems nuo COVID-19 žmonėms nebereikės dėvėti apsauginių kaukių viduje

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) ketvirtadienį paskelbė, kad atšaukia reikalavimus dėvėti apsaugines kaukes visiškai nuo koronaviruso paskiepytiems žmonėms.

„Visi, kurie yra visiškai paskiepyti, gali dalyvauti dideliuose ir mažuose užsiėmimuose patalpose ir lauke, nedėvėdami kaukės ir nesilaikydami fizinio atstumo“, – sakė CDC direktorė Rochelle Walensky.

„Jei esate visiškai paskiepytas, galite pradėti daryti dalykus, kuriuos liovėtės darę dėl pandemijos“, – pridūrė ji.

Sakydamas emocingą kalbą iš Baltųjų rūmų prezidentas Joe Bidenas paskelbė svarbią pergalę kovoje su virusu, nusinešusiu daugiau kaip 580 tūkst. amerikiečių gyvybių.

„Galvoju, kad tai svarbus etapas, puiki diena“, – sakė jis.

Vienus pranešimas labai nudžiugino, bet kiti pasijuto priblokšti ir sakė, kad dėl atsargumo toliau dėvės kaukes.

„Vis tiek dėvėsiu kaukę uždarose patalpose, – sostinėje Vašingtone sakė 57 metų turistas Mubarakas Dahiras iš Floridos. – Mano nuomone, dar per anksti [nebedėvėti kaukių] ir šiek tiek pavojinga manyti, kad jau taip toli nuėjome.“

Tačiau 67 metų Desmondas, buvęs Lafayette'o aikštėje, sakė: „Tai puikios naujienos... Per 14 mėnesių nuėjome ilgą kelią!“

Kaupiami duomenys rodo, kad patvirtintos vakcinos yra labai veiksmingos ir užkerta kelią ne tik simptominei COVID-19, bet ir besimptomei ligai bei tolesniam viruso perdavimui.

Kone 60 proc. suaugusių JAV gyventojų dabar yra paskiepyti bent viena vakcinų doze, o naujų užsikrėtimo atvejų skaičius sparčiai mažėja ir dabar septynių dienų vidurkis yra 38 tūkst. – 11 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Be to, ketvirtadienį prasidėjo 12–15 metų vaikų skiepijimas, leidus šiai amžiaus grupei naudoti „Pfizer-BioNTech“ vakciną nuo COVID-19.

Kaip rašoma CDC interneto svetainėje, kaukių dar gali reikėti lėktuvuose, autobusuose, traukiniuose ir kitame viešajame transporte keliaujant į JAV, iš jų ar šalies viduje, taip pat JAV transporto mazguose, tokiuose kaip oro uostai ir stotys.

Į JAV atvykstantys visiškai paskiepyti keliautojai iš užsienio vis tiek turės ne anksčiau kaip trys dienos prieš skrydį pasidaryti COVID-19 testą arba parodyti dokumentus, įrodančius, kad per pastaruosius tris mėnesius jie pasveiko nuo šios ligos.

R. Walensky sakė, kad silpną imunitetą turintys žmonės turėtų pasitarti su savo gydytoju, prieš nuspręsdami atsisakyti kaukės. Ji taip pat pridūrė, kad situacijai pablogėjus rekomendacijos gali būti pakeistos.

Atnaujinta 12.53

Latvija patvirtino 666 naujus COVID-19 atvejus

Latvija per praėjusią parą nustatė 666 naujus COVID-19 atvejus, o bendras nuo pandemijos pradžios patvirtintų atvejų skaičius pasiekė 127 053, pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras (SPKC).

SPKC duomenimis, atlikus 15 153 testus, 4,4 proc. buvo teigiami.

Praėjusią parą Latvijoje užregistruoti aštuoni mirties nuo infekcijos atvejai. Viena auka priklausė 40–49 m. amžiaus grupei, viena – 50–59 m., trys – 60–69 m., dvi – 80–89 m. ir dar viena – 90–99 m. amžiaus grupei.

Bendras koronaviruso aukų skaičius Latvijoje išaugo iki 2 248.

Iš viso iki šios dienos šalyje bent viena vakcinos doze paskiepyti 359 084 žmonės. 101 358 gavo abi dozes.

Atnaujinta 11.48

Estijoje – 279 nauji COVID-19 atvejai, mirė penki žmonės

Estijoje per praėjusią parą atlikus 5 089 testus nustatyti 279 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, be to, mirė penki anksčiau užsikrėtę žmonės, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos tarnybos.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 300 naujų COVID-19 atvejų ir dviejų žmonių mirtį.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 327,47 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Penktadienio ryto duomenimis, šalies ligoninėse dėl COVID-19 buvo gydomi 237 pacientai, iš jų 32 – intensyviosios terapijos skyriuose, o 19 buvo reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje patvirtinti iš viso 126 642 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 1 217 užsikrėtusių žmonių mirė, 118 008 – pasveiko.

Bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę Estijoje jau gavo 391 118 žmonių, visiškai paskiepyti 175 806 žmonės.

Atnaujinta 11.47

Danija sušvelnino turistams taikomas atvykimo į šalį taisykles

Danijoje nuo penktadienio įsigalioja sušvelnintos turistams taikomos atvykimo į šalį taisyklės.

Nuo šiol į Daniją iš ES ir Šengeno zonos šalių atvykstantys keliautojai neprivalės nurodyti svarios atvykimo priežasties. Šis pakeitimas taikomas toms šalims, kuriose epidemiologinė situacija nėra pernelyg bloga.

Vis dėlto, kaip ketvirtadienio vakarą paskelbė Danijos užsienio reikalų ministerija, atostogautojai ir kiti atvykėliai prieš atvykstant į Daniją vis vien turės pasidaryti testą ir atvykus karantinuotis, jei jie nėra paskiepyti nuo COVID-19 ir nėra persirgę šia liga.

Šie nuo penktadienio įsigaliojantys taisyklių pakeitimai buvo suplanuoti iš anksto, vyriausybė dėl jų sprendimą priėmė dar balandžio viduryje.

Karantino prievolė žmonėms, keliaujantiems iš šalių, kur epidemiologinė padėtis nėra pernelyg bloga, ministerijos šaltinių teigimu, bus atšaukta birželio 26 d. Du skiepus gavę žmonės iš daugelio ES ir Šengeno zonos šalių gali atvykti į Daniją be papildomų ribojimų dar nuo gegužės pradžios.

Atnaujinta 11.46

Rusijoje per parą nustatyti 9 462 užsikrėtimo koronavirusu atvejai

Rusijoje per parą nustatyti 9 462 užsikrėtimo koronavirusu atvejai – daugiausiai nuo kovo 20 d. Kaip pranešė penktadienį žurnalistams federalinis operatyvinis kovos su koronavirusu štabas, bendras infekuotųjų skaičius šalyje pasiekė 4 922 901.

Šiuo metu Rusijoje gydomas 270 151 pacientas.

Per pastarąsias 24 valandas Rusijoje koronaviruso aukomis tapo 393 žmonės. Ketvirtadienį buvo pranešta apie 392 pacientų mirtį. Iš viso nuo pandemijos pradžios šalyje mirė 115 116 infekuotųjų.

Štabo duomenimis, mirštamumas nuo COVID-19 Rusijoje išaugo iki 2,34 proc.

Stebėtojai abejoja oficialiais Maskvos duomenimis ir mano, kad tikrasis pandemijos paplitimo mastas šalyje gali būti didesnis.

Atnaujinta 09.24

Ukrainoje – per 7,5 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, 287 užsikrėtusieji mirė

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtinti 7 562 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai ir mirė 287 anksčiau užsikrėtę žmonės, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos ministras Maksymas Stepanovas.

Ankstesnę parą buvo skelbta apie 6 813 naujų COVID-19 atvejų ir 346 užsikrėtusiųjų mirtį.

Per praėjusią parą buvo hospitalizuoti 2 195 COVID-19 pacientai, 15 958 šia infekcija persirgę žmonės pasveiko, nurodė ministras.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje nustatyti iš viso 2 143 448 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 47 620 pacientų mirė, 1 832 601 – pasveiko.

Iki šiol šalyje bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę yra gavę 918 164 žmonės. Visiškai vakcinuoti 8 358 gyventojai.

Atnaujita 08.41

Indijoje nustatytų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius viršijo 24 mln.

Indijos sveikatos apsaugos ir šeimos gerovės ministerija penktadienį pranešė, kad pastarąją parą šalyje nustatyti 343 144 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, bendras infekuotųjų skaičius nuo pandemijos pradžios pasiekė 24 046 809.

Jau tris savaites paeiliui – nuo balandžio 22 d. – Indijoje kasdien fiksuojama daugiau kaip 300 tūkst. užsikrėtimo atvejų, gegužę šis rodiklis penkis kartus perkopė 400 tūkst. Šį mėnesį infekuotųjų skaičius šalyje padidėja 1 mln. rekordine sparta: 23 mln. atvejų riba buvo peržengta gegužės 12 d., 22 mln. – gegužės 9 d., 21 mln. – gegužės 6 d.

Per pastarąsias 24 valandas Indijoje mirė 4 tūkst. žmonių, kuriems buvo diagnozuotas Covid-19, bendras koronaviruso aukų skaičius šalyje pasiekė 262 317.

Gegužės mėnesį Indijai tenka apie 50 proc. pasaulyje nustatomų užsikrėtimo koronavirusu atvejų ir apie 30 proc. fiksuojamų mirčių, susijusių su šia infekcija. Bet, daugelio medikų nuomone, tikrasis užsikrėtusiųjų ir mirusiųjų skaičius gali būti kur kas didesnis, kadangi daugelyje Indijos kaimų nėra nuolatinių medicinos punktų ir iš ten negaunama objektyvios informacijos.

Indija užima antrąją vietą pasaulyje (po JAV) pagal bendrą užsikrėtusiųjų skaičių ir trečiąją (po JAV ir Brazilijos) pagal mirčių nuo koronaviruso skaičių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.