Pasaulyje

2021.05.13 18:46

Sacharovo 100-ųjų gimimo metinių konferencijoje – mintys apie disidento įžvalgas: jos svarbios ir šiandieninėje Rusijoje

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.13 18:46

Minint Nobelio taikos premijos laureato, žmogaus teisių gynėjo Andrejaus Sacharovo 100-tąsias gimimo metines, jo sekėjai sako, kad disidento idėjos svarbios ir šiandieninėje Rusijoje. Tą esą įrodo ir tai, kad Kremlius uždraudė rengti jam skirtą parodą Maskvoje.

Patriotinė sovietinė daina „Katiuša“, karinėmis uniformomis aprengtų darželinukų lūpomis. Mieste kur dauguma dirba jūrų flotilėje, Berniukai aprengti kariais, mergaitės – karo slaugėmis.

„Vis dažniau tokie dalykai vyksta.... Pas mus tai vadinama patriotiniu ugdymu. Taip darželinukus moko gerbti šalies istoriją, suprasti kokia mūsų šalis didi ir puiki“, – sako A. Sacharovo centro Maskvoje vadovas Viačeslavas Bachminas.

Žinios. Sergamumo COVID-19 rodikliai Lietuvoje – vieni prasčiausių Europoje

„Putinas skatindamas vaikus rengtis uniformomis, įtraukia juos į Didžios Rusijos idėją ir kurią naują kartą, kuri turėtų juo sekti“, – teigė organizacijos „Alliance4Europe“ vadovė Maja Mazurkiewicz.

Politinio kalinio, žmogaus teisių gynėjo V. Bakhmino teigimu Kremlius sau palankias jaunimo organizacijas, panašias į sovietinius spaliukus ar komjaunuolius, kuria jau dešimtmetį. Ir pilietinis ugdymas čia susijęs su karinėmis uniformomis.

V. Bakhminas atvyko į konferenciją, skirtą Nobelio taikos premijos laureato Andrejaus Sacharovo šimtosioms gimimo metinėms. Maskvoje uždrausta surengti jam skirtą parodą.

Ir A. Sacharovo idėjos, pasak žmogaus teisių gynėjo, yra įkvėpimas protestuotojams Rusijoje.

Protestai Rusijoje buvo sustiprėję po Kremliaus Kritiko Aleksejaus Navalno sulaikymo, jam grįžus iš Vokietijos. Kur gydytas po apnuodijamo.

„Žmonėms reikia herojų, tokių kaip jis. Tokius reikia rodyti kaip pavyzdžius, kuriais reikia sekti, nes jie įkvepia“, – teigia organizacijos „Alliance4Europe“ vadovė.

Žmogaus teisių gynėjai sako, kad Rusijoje, ypač tarp jaunimo, formuojasi pilietinė visuomenė, be kurios nebus ir demokratijos. O čia svarbiausia švietimas. Tą esą supranta ir Kremlius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.