Pasaulyje

2016.06.24 17:04

ES ragina britus greičiau pradėti pasitraukimo procesą, bet „Brexit“ vėliavnešys skubėti nenori

BNS2016.06.24 17:04

Europos Sąjungos (ES) vadovai paragino Didžiąją Britaniją „kiek įmanoma greičiau“ pradėti derybas dėl pasitraukimo iš Bendrijos, šios šalies premjerui Davidui Cameronui penktadienį pareiškus, kad paliks vesti šias derybas savo įpėdiniui.

„Dabar mes tikimės, kad Jungtinė Karalystė imsis vykdyti šį Britanijos žmonių sprendimą kiek įmanoma greičiau, kad ir koks skausmingas būtų šis procesas“, – rašoma bendrame pareiškime, kuris buvo išplatintas po to, kai britai ketvirtadienio referendume nubalsavo už išstojimą iš ES.

„Bet koks delsimas bereikalingai pratęstų neapibrėžtumą“, – pažymima jame.

Šį pareiškimą pasirašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, Europos Komisijos vadovas Jean-Claude`as Junckeris, Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas ir šiuo metu ES pirmininkaujančių Nyderlandų premjeras Markas Rutte.

Pareiškimas buvo paskelbtas po jų skubių derybų Briuselyje.

Britanijos vyriausybės vadovas Davidas Cameronas netiesiogiai užsiminė, kad oficialaus pranešimo apie Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš ES iki spalio tikriausiai nebus.

Tačiau ES lyderiai leido aiškiai suprasti, kad jie linkę kuo greičiau užbaigti procesą, todėl nori, kad Britanija nedelsiant pradėtų derybas dėl išstojimo.

„Turime taisykles, kaip tai tinkamai spręsti“, – rašoma bendrame pareiškime.

„Esame pasirengę skubiai pradėti derybas su Jungtine Karalyste dėl jos pasitraukimo iš Europos Sąjungos sąlygų“, – pažymima jame.

Pareiškime priduriama, kad Britanija turi toliau laikytis ES teisės tol, kol ji nebebus Bendrijos narė.

B. Johnsonas: Britanijai nebūtina skubėti išstoti iš ES

Buvęs Londono meras Borisas Johnsonas, tapęs sėkmingos Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos šalininkų kampanijos veidu, penktadienį pareiškė, kad Jungtinei Karalystei visiškai nebūtina skubėti palikti 28 šalių bendriją.

„Nėra jokio reikalo skubėti“, – B. Johnsonas sakė per spaudos konferenciją Londone, pirmąkart viešai komentuodamas ketvirtadienį Britanijoje vykusio referendumo rezultatus.

Pasak jo, ES projektas „vienu metu buvo kilni idėja“, bet dabar tas blokas „nebėra tinkamas šiai šaliai“.

B. Johnsonas pridūrė, kad sprendimas palikti Europos Sąjungą suteikia britams „didingą galimybę“ susigrąžinti savo šalies kontrolę.

Politikas aiškino, kad Britanijai atsiveria galimybė susigrąžinti teisę pačiai nustatyti mokesčius ir kontroliuoti sienas.

B. Johnsonas taip pat gyrė ministrą pirmininką Davidą Cameroną, sakydamas, kad jis yra „nepaprastas politikas“.

Buvęs sostinės meras pridūrė, kad jam liūdna dėl D. Camerono sprendimo atsistatydinti.

Vis dėlto B. Johnsonas, laikomas galimu D. Camerono įpėdiniu, neatskleidė, ar jis ketina kovoti dėl Konservatorių partijos lyderio posto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt