Pasaulyje

2021.05.13 09:42

Ekspertas: Baltarusijos režimo veiksmai yra didžiausia terorizmo banga Europoje

atnaujinta 10.14
Julius Palaima, LRT.lt, BNS2021.05.13 09:42

Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas (URK) Žygimantas Pavilionis teigia, kad politinių kalinių padėtis Baltarusijoje yra labai prasta, ir atkreipia dėmesį į trečiadienį prasidėjusį opozicijos atstovo Pavelo Severynyco teismą kaimyninėje šalyje.

„Labai prasminga kalbėti apie žmogiškas kančias ir neteisybes Baltarusijoje ir rodyti jas mūsų, vakariečių, draugams, nes jie sukūrė Europą žmogaus teisių atžvilgiu“, – specialioje spaudos konferencijoje Seime sakė Ž. Pavilionis.

„Tai, kas šiuo metu vyksta Baltarusijoje, tikrai bus atsiskaityta bent mūsų teritorijoje. Tikiuosi, kad ateis laikas, kai laisvė į Baltarusiją ateis kur kas greičiau, nei mano Aliaksandras Lukašenka“, – pridūrė URK pirmininkas Ž. Pavilionis.

„Tai, kas vyksta Baltarusijoje, galima pavadinti didžiausia terorizmo banga Europoje“, – apie Minsko režimo vykdomas represijas sakė Konrado Adenauerio fondo Baltarusijoje vadovas Jacobas Wollensteinas.

Įkalintojo opozicijos atstovo P. Severynyco žmona Volha teigia, kad tokių politinių kalinių, kaip jos vyras Pavelas, Baltarusijoje yra apstu.

„Tai, kad užsienyje kalbama apie politinius kalinius, turi įtakos Baltarusijoje ir mūsų šalies valdžiai. Pavelas yra labai dėkingas už teigiamą paramą“, – teigė V. Severynyc.

Ji patikino, kad P. Severynycas Baltarusijos kalinamas nuo praėjusių metų vasaros ir jam nėra leidžiama susitikti su savo sūnumi ir kitais šeimos nariais.

Europos Parlamento narys Michaelis Gahleris teigia, kad klausimus dėl Baltarusijos politinių kalinių reikia išlaikyti EP darbotvarkėje.

„Sankcijas Minsko režimui būtina tęsti toliau europiniu lygmeniu. Reikia, kad jos duotų rezultatų“, – tikino M. Gahleris.

Kalbėdamas apie sankcijas M. Gahleris prabilo, kad reikia svarstyti ir papildomų sankcijų Rusijai klausimą.

„Freedom House“ biuro vadovas Lietuvoje Vytis Jurkonis teigė, kad Baltarusijos režimas bando siųsti žinią, kad „viskas baigta“.

„Niekas nebaigta, nes režimas ir toliau kovoja. Jie bando jėga, valstybės teroru desperatiškai išsaugoti valdžią. 370 politinių kalinių ir šis skaičius nuolat auga. Tai, ką mes šiandien galime padaryti, – pasistengti ir įgarsinti apie šias įkalintųjų istorijas“, – sakė V. Jurkonis.

„Tai nėra vien baltarusių kova už laisvę. Tai yra regiono kova“, – pridūrė „Freedom House“ biuro Lietuvoje vadovas.

„Baltarusijos režimas išsilaiko vien dėl Kremliaus pagalbos“, – tikino V. Jurkonis.

Ruošia ketvirtą sankcijų paketą

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį sakė, kad blokas rengia ketvirtą sankcijų Baltarusijos valdžiai paketą.

„Režimas tęsia represijas prieš savo paties piliečius, [tęsia] jų bauginimą. Dabar jie nusitaikė į lenkų bendruomenę“, – sakė J. Borrellis po ES užsienio reikalų ministrų susitikimo Briuselyje.

„Rengiame kitą sankcijų paketą ir tikiuosi, kad jis bus priimtas artimiausiomis savaitėmis“, – pridūrė J. Borrellis.

ES jau paskelbė sankcijas neteisėtam Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai ir 87 su režimu susijusiems pareigūnams bei verslininkams. Jiems taikomi turto įšaldymas ir vizų draudimas.

A. Lukašenka paskelbė per rugpjūtį įvykusius rinkimus laimėjęs šeštą prezidento kadenciją. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Po rinkimų šalyje kilo beprecedenčiai protestai, o valdžia ėmėsi brutalių priemonių. Buvo sulaikyta tūkstančiai žmonių, keli žmonės žuvo, opozicijos lyderiai buvo įkalinti ar priversti pasitraukti į užsienį.

Ankstesnį sankcijų Baltarusijai paketą ES paskelbė gruodį. Be kitų, jos taikomos septynioms firmoms, kaltinamoms A. Lukašenkos režimo rėmimu.

Kol kas Rusijos lyderio Vladimiro Putino remiamas A. Lukašenka nepasiduoda Vakarų spaudimui, apimančiam ir JAV sankcijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.