Pasaulyje

2021.05.13 07:13

JAV užblokavo JT Saugumo Tarybos posėdį dėl konflikto Artimuosiuose Rytuose

atnaujinta 21.03
BNS, LRT RADIJAS, ELTA2021.05.13 07:13

Izraelio ir palestiniečių konfliktas ketvirtadienį toliau intensyvėja dviem frontais, tęsiantis kruvinam smurtui tarp Izraelio ir „Hamas“ kovotojų Gazos Ruože, taip pat arabų ir žydų riaušėms Izraelio miestų gatvėse. Tiesa, Jungtinės Tautos užblokavo penktadienį planuotą surengti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nepaprastąjį posėdį, per kurį ketinta aptarti naują smurto tarp Izraelio ir palestiniečių proveržį, pranešė diplomatai.

Oro pavojaus sirenos aidėjo visame Izraelyje, taip pat – pirmą kartą – šalies šiaurėje.

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ į centrinius Izraelio rajonus ir Beer Ševos miestą paleido dar apie 100 raketų, ketvirtadienį pranešė dienraštis „The Times of Israel“.

Per šias atakas buvo nesunkiai sužeisti du žmonės Kirjat Gato mieste.

Oro erdvės gynybos sistema „Iron Dome“ virš Tel Avivo numušė iki 10 raketų. Viena iš raketų sprogo miesto automobilių stovėjimo aikštelėje ir padarė žalos.

„Hamas“ pareiškė, jog atakos buvo surengtos, Izraeliui nukovus virtinę judėjimo vadų Gazos Ruože.

JAV užblokavo JT Saugumo Tarybos posėdį dėl konflikto Artimuosiuose Rytuose

Atnaujinta 21.02

Jungtinės Tautos užblokavo penktadienį planuotą surengti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nepaprastąjį posėdį, per kurį ketinta aptarti naują smurto tarp Izraelio ir palestiniečių proveržį, pranešė diplomatai.

„Rytoj jokio ST susitikimo nebus“, – sakė šiuo metu Tarybai pirmininkaujančios Kinijos delegacijos prie JT atstovas.

„Jungtinės Valstijos nesutiko su vaizdo konferencija rytoj“, – sakė vienas diplomatas.

Kitas diplomatas nurodė, kad JAV šį pasitarimą nori atidėti iki antradienio, tačiau tokia pozicija kirstųsi su nuostata, kad naujausią ginkluotą konfliktą Artimuosiuose Rytuose būtina spręsti skubiai.

Kad būtų surengtas pasitarimas, panašus į penktadienį planuotą vaizdo konferenciją, reikalingas visų 15 Saugumo Tarybos narių pritarimas.

Šią savaitę skelbtuose pareiškimuose dėl krizės Artimuosiuose Rytuose JAV pabrėžė, kad Izraelis turi teisę gintis nuo raketų atakų, rengiamų Gazos Ruožą kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hamas“ ir kitų kovotojų grupių, bet taip pat ragino deeskaluoti padėtį.

Vašingtonas taip pat ragino Izraelį dėti visas įmanomas pastangas, kad būtų išvengta civilių žūties.

Izraelis ketvirtadienį prie sienos su Gazos Ruožu sutelkė papildomų pajėgų, tęsiantis kariniam konfliktui su palestiniečių islamistais.

Kaip pranešama, palestiniečių anklave nuo pirmadienio žuvo mažiausiai 83 žmonės, įskaitant 17 vaikų, ir dar daugiau kaip 480 žmonių buvo sužeisti per intensyvius Izraelio pajėgų bombardavimus.

Izraelyje per tą patį laikotarpį žuvo septyni žmonės, įskaitant šešiametį, užmuštą raketos, pataikiusios į jo šeimos namą.

Atnaujinta 21.00

Prancūzijos prezidentas E. Macronas nori padėti nuraminti Izraelio ir palestiniečių konfliktą

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė esąs susirūpinęs dėl smurto eskalavimo tarp Izraelio ir palestiniečių ir paragino abi puses atnaujinti derybas. E. Macronas pridūrė norįs prisidėti prie greito situacijos Artimuosiuose Rytuose sušvelninimo, skelbia „Reuters“.

Agentūra dpa praneša, kad per pokalbį telefonu su Palestinos prezidentu Mahmoudu Abbasu E. Macronas pasmerkė islamistų judėjimo „Hamas“ ir „kitų teroristų grupuočių“ raketų atakas prieš Izraelį.

E. Macronas taip pat pareiškė, kad nori pasikalbėti su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu.

Be kita ko, planuojami tolesni kontaktai su partneriais regione, įskaitant Egipto prezidentą Abdelį-Fattah al-Sissį.

Atnaujinta 18.33

V. Putinas ir JT vadovas A. Guterresas ragina Izraelį ir palestiniečius nutraukti kovas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį paragino Izraelį ir palestiniečių kovotojus nutraukti šią savaitę įsiplieskusį karinį konfliktą.

Rusijos prezidentas ir JT generalinis sekretorius ketvirtadienį kalbėjosi vaizdo ryšiu, jie, tarp kitų klausimų, aptarė palestiniečių ir Izraelio konfliktą. Abu politikai išreiškė paramą dviejų valstybių principu grindžiamam šio konflikto sprendimui.

„Atsižvelgiant į paaštrėjusį Palestinos ir Izraelio konfliktą, buvo pareikšta, kad pagrindinė užduotis yra sustabdyti smurtinius abiejų pusių veiksmus ir užtikrinti civilių gyventojų saugumą“, – nurodoma Kremliaus pranešime.

Atnaujinta 18.22

Izraelis telkia pajėgas prie Gazos Ruožo ir imasi priemonių vidaus neramumams malšinti

Izraelis ketvirtadienį pasiuntė papildomų pajėgų prie sienos su Gazos Ruožu, tęsiantis įnirtingam kariniam konfliktui. Neskaitant rengiamų dažnų antskrydžių, taikiniai Gazos Ruože apšaudomi Izraelio kariuomenės tankų, o naujienų agentūros AFP reporteriai matė prie apsauginės tvoros telkiamus izraeliečius karius. Vis dėlto Izraelio gynybos pajėgos tvirtino, kad antžeminis puolimas nėra jau tris dienas vykdomos operacijos prieš palestiniečių kovotojus pagrindinis elementas.

„Esame pasiruošę ir toliau ruošiamės įvairiems scenarijams“, – AFP sakė kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas. Pasak jo, sausumos pajėgų puolimas būtų „vienas iš scenarijų“.

Konfliktui kol kas nė kiek neslopstant Izraelį sukrėtė beprecedentė minių smurto banga. Per šias riaušes buvo žiauriai sumušta tiek arabų, tiek žydų, taip pat užpulta policijos nuovadų.

Gynybos ministras Benny Gantzas įsakė „smarkiai sustiprinti“ saugumo pajėgas, kad būtų numalšinti vidaus neramumai.

Nepaisant tarptautinio susirūpinimo ir diplomatinių pastangų deeskaluoti padėtį, ketvirtadienį iš Gazos Ruožo vėl buvo leidžiama šimtai raketų.

Ketvirtoji smarkaus bombardavimo diena sutampa su musulmonų Id al Fitro švente, žyminčia šventojo Ramadano mėnesio pasninko pabaigą. Gazos Ruožo tikintieji meldėsi mečetėse ir tarp gatvėse tarp pastatų griuvėsių.

Izraelio oro pajėgos surengė daug antskrydžių, taikydamosi į vietas, siejamas su „Hamas“ – palestiniečių anklavą kontroliuojančiu islamistų judėjimu.

Kaip pranešama, nuo pirmadienio šioje teritorijoje žuvo 83 žmonės, įskaitant 17 vaikų, o dar per 480 žmonių buvo sužeisti per intensyvų bombardavimą tankiai apgyventame pajūrio anklave. Be kita ko, Izraelio aviacijos smūgiai Gazos Ruože sugriovė mažiausiai tris daugiaaukščius pastatus.

Izraelyje per tą patį laiką žuvo septyni žmonės, įskaitant šešiametį, užmuštą į jo šeimos namą pataikiusios raketos.

Izraelio kariškiai nurodė surengę Gazos Ruože daugiau kaip 600 smūgių, o „Hamas“ į žydų valstybę paleido daugiau kaip 1,6 tūkst. raketų, nors dalis jų nukrito anklavo teritorijoje.

Atakavo vieną svarbiausių oro uostų

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ ketvirtadienį pranešė paleidęs didelę raketą į Ramono oro uostą netoli Izraelio miesto Eilato, kur atvykstantys keleiviniai reisai buvo nukreipti, kovotojams rengiant masines raketų atakas, sukėlusias pavojų netoli Tel Avivo esančiam pagrindiniam Ben Guriono oro uostui.

„Hamas“ sukarinto sparno atstovas sakė, kad buvo paleista 250 kg raketa. Jis pareikalavo, kad „visos tarptautinės avialinijos nedelsdamos sustabdytų visus skrydžius į oro uostus“ žydų valstybėje.

Izraelio oro pajėgos pranešė sudavusios daug smūgių vietoms, susijusioms su Gazos Ruožą kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hamas“ „kontržvalgybos infrastruktūra“, ir vieno iš judėjimo vadų Iyado Tayebo namui.

Per daugiau kaip dvi dienas trunkančius Izraelio aviacijos smūgius Gazos Ruože žuvusių žmonių skaičius padidėjo iki 83, ketvirtadienį paskelbė šios islamistų judėjimo „Hamas“ kontroliuojamos palestiniečių teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija.

Tarp žuvusiųjų yra 17 vaikų, o dar 487 žmonės buvo sužeisti, nurodė ministerija.

Trečiadienį „Hamas“ pranešė, kad žuvo grupuotės karinis vadas Gazos mieste Bassemas Issa. Izraelio kariuomenė pranešė taip pat nukovusi tris kitus „Hamas“ aukšto rango vadus.

Per Izraelio smūgius taip pat buvo sugriautas daugiaaukštis pastatas, kuriame buvo įsikūrusi „Hamas“ įsteigta palestiniečių televizija „al Aqsa“.

Izraelis nurodo, kad nuo savaitės pradžios palestiniečių kovotojai į jo teritoriją paleido maždaug 1,5 tūkst. raketų.

Izraelyje žuvo septyni žmonės. Tarp jų yra šešerių metų mergaitė – raketa pataikė į jos namus Izraelio pietuose, pranešė savanorių gelbėjimo agentūra „United Hatzalah“.

Pastarųjų kelių dienų karo veiksmai tarp Izraelio ir ginkluotų Gazos Ruožo grupuočių buvo intensyviausi per septynerius metus. Smurtą išprovokavo savaitgalio neramumai musulmonams ir žydams šventame Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse.

„Pogromas“

Paraleliai su antskrydžiais ir raketų atakomis tarp arabų ir žydų intensyvėja smurtas ir pačiame Izraelyje.

Trečiadienio vakarą izraeliečių kraštutinių dešiniųjų grupės išėjo į gatves visoje šalyje ir susirėmė su saugumo pajėgomis ir Izraelio arabais.

Policija nurodė reagavusi į smurtinius incidentus keliuose miestuose, įskaitant Lodą, Aką ir Haifą.

Tuo metu viena Izraelio televizija parodė filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip netoli Tel Avivo esančio Bat Jamo gatvėje kraštutinių dešiniųjų minia iki sąmonės netekimo sumuša vyrą, kurį jie laikė arabu.

„Linčo auka yra sunkiai sužeista, bet [jo būklė] stabili“, – pranešė Tel Avivo Ichilovo ligoninė, bet nenurodė to vyro tapatybės.

Lodo mieste, kuriame gyvena tiek žydų, tiek arabų, buvo paskelbta nepaprastoji padėtis. Šiame mieste buvo padegta sinagoga, niokojami žydų įmonės ir namai, be to, nušautas vienas gyventojas arabas.

Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas trečiadienį neįprastai griežta retorika pasmerkė „kraujo ištroškusios arabų minios“ esą įvykdytą „pogromą“ Lode.

„Pogromo scenos Lode ir kraujo ištroškusios arabų minios visoje šalyje pakurstyti neramumai, per kuriuos sužeidžiami žmonės, apgadinamas turtas ir net puolamos šventos žydų erdvės, yra neatleistini“, – pareiškime pabrėžė R. Rivlinas.

Netoli šiaurinio Vakarų Kranto Nabluso miesto per susirėmimus su Izraelio kariais žuvo vienas palestinietis, ketvirtadienį pranešė palestiniečių sveikatos apsaugos ministerija.

Vien trečiadienį per susirėmimus tarp palestiniečių ir Izraelio pajėgų Vakarų Krante gyvybių neteko trys palestiniečiai.

„Tai, kas vyko pastarosiomis dienomis Izraelio miestuose, yra nepriimtina... Niekas nepateisina žydų vykdomo arabų linčo ir niekas nepateisina arabų vykdomo žydų linčo“, – sakė ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu ir pridūrė, kad Izraelis kaunasi mūšyje „dviem frontais“.

Įstrigusi diplomatija

Diplomatiniai šaltiniai naujienų agentūrai AFP sakė, kad buvo paprašyta penktadienį surengti dar vieną skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį dėl intensyvėjančių susirėmimų tarp Izraelio ir palestiniečių.

Nuo pirmadienio jau įvyko dvi uždaros JT Saugumo Tarybos vaizdo konferencijos, tačiau bendras pareiškimas taip ir nebuvo priimtas dėl Vašingtono, pagrindinio žydų valstybės sąjungininko, nepritarimo.

Jungtinės Valstijos laikėsi pozicijos, kad Saugumo Tarybos posėdžio sušaukimo pakanka susirūpinimui pademonstruoti, AFP sakė su anonimiškumo sąlyga kalbėję diplomatai. Vašingtono nuomone, pareiškimas „nepadėtų deeskaluoti“ situacijos, sakė jie.

Vėliau trečiadienį su B. Netanyahu kalbėjosi J. Bidenas, pareiškęs, kad „Izraelis turi teisę gintis“.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas savo ruožtu sakė pasikalbėjęs telefonu su palestiniečių prezidentu Mahmudu Abbasu ir paraginęs baigti raketines atakas.

Kiek anksčiau A. Blinkenas pranešė, kad už Izraelio ir palestiniečių reikalus atsakingas jo pavaduotojas Hady Amras išvyksta į Artimuosius Rytus mėginti padėti išsklaidyti įtampą.

Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, kalbėdamas šalia JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso, paragino skubiai surengti Artimųjų Rytų ketverto – Rusijos, JAV, JT ir Europos Sąjungos – susitikimą, galintį padėti sustabdyti smurtą tarp Izraelio ir palestiniečių.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas paragino abi konflikto šalis „atsitraukti nuo prarajos“ ir „parodyti santūrumą“.

Tačiau Izraelio vyriausybė perspėjo, kad „tai tėra pradžia“, o kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas sakė, jog oro smūgiai Gazos Ruože tęsis, Izraeliui ruošiantis „keliems scenarijams“.

Sausumos pajėgų siuntimas į Gazą yra „vienas scenarijus“, tačiau dabartinėje operacijoje į jį nesikoncentruojama, sakė J. Conricusas.

„Hamas“ lyderis Ismailas Haniyeh savo ruožtu pareiškė: „Jei Izraelis nori eskaluoti, esame tam pasirengę.“

Įtampa užvirė, kai paskutinį šventojo musulmonų Ramadano mėnesio penktadienį Izraelio riaušių policija susirėmė su minia palestiniečių Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse.

Nuo to laiko per naktinius susirėmimus komplekse, kurį šventu laiko tiek musulmonai, tiek žydai, ir kitur Rytų Jeruzalėje, palestiniečių Raudonojo Pusmėnulio duomenimis, sužeista daugiau kaip 900 palestiniečių.

Neramumus pakurstė Izraelio teismo sprendimas, kad kelios palestiniečių šeimos turi būti iškeldintos iš aneksuotos Rytų Jeruzalės rajono Šeich Džaros.

Bidenas išreiškė viltį, kad smurtas greitai baigsis

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį pareiškė, kad Izraelis turi teisę gintis, tačiau po pokalbio su šios šalies premjeru Benjaminu Netanyahu sakė besitikintis, kad įnirtingi žydų valstybės susirėmimai su palestiniečiais greitai baigsis.

„Ne per seniausiai kalbėjausi su Bibi Netanyahu, – žurnalistams sakė J. Bidenas, paminėdamas B. Netanyahu pravardę. – Tikiuosi ir viliuosi, kad tai baigsis anksčiau nei vėliau, tačiau Izraelis turi teisę gintis, kai į tavo teritoriją skrieja tūkstančiai raketų.“

J. Bidenas teigė, kad JAV diplomatija veikia aukšta pavara, o nacionalinio saugumo ir gynybos sričių pareigūnai „nuolat bendrauja su savo kolegomis Artimuosiuose Rytuose – ne tik su izraeliečiais, bet ir su visais žmonėmis, pradedant egiptiečiais ir Saudo Arabijos [atstovais] ir baigiant [Jungtinių Arabų] Emyratų“ atstovais.

JAV prezidentas kalbėjo vis garsiau skambant tarptautiniams raginimams deeskaluoti smurtą po intensyvių susirėmimų tarp Izraelio ir palestiniečių, dėl kurių dešimtys žmonių žuvo ir šimtai buvo sužeisti.

Izraelio kariuomenė nuo pirmadienio surengė šimtus antskrydžių Gazos Ruože, tuo metu palestiniečių kovotojai paleido apie pusantro tūkstančio raketų, nurodė žydų valstybės kariškiai. Tai yra intensyviausi susirėmimai per pastaruosius septynerius metus.

Be antskrydžių ir raketų, tarp arabų ir žydų plečiasi smurtas ir pačiame Izraelyje.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sakė pasikalbėjęs telefonu su palestiniečių prezidentu Mahmudu Abbasu ir paraginęs baigti raketines atakas.

Raketas leidžia Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“, tačiau Vašingtonas su šia grupe nebendrauja, nes laiko ją teroristine organizacija.

JAV diplomatijos vadovo ir M. Abbaso pokalbis buvo pirmasis aukšto lygio skambutis tarp JAV ir palestiniečių nuo J. Bideno prisaikdinimo sausio mėnesį.

M. Abbaso Palestinos Autonomija nutraukė ryšius su ankstesnio JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija 2017 metais, kai šis pripažino Jeruzalę Izraelio sostine.

„Kalbėjausi su prezidentu Abbasu apie dabartinę situaciją Jeruzalėje, Vakarų Krante ir Gazos [Ruože], – tviteryje parašė A. Blinkenas. – Išreiškiau užuojautą dėl netektų gyvybių. Pabrėžiau poreikį nutraukti raketines atakas ir deeskaluoti įtampą.“

Tuo metu palestiniečių prezidento atstovų pranešime apie tą pokalbį sakoma, kad M. Abbasas „pabrėžė, jog svarbu visur sustabdyti Izraelio išpuolius prieš mūsų palestiniečius žmones ir nutraukti naujakurių išpuolius bei agresyvias Izraelio priemones prieš mūsų žmones“.

„Šiurpūs“ vaizdai

Kiek anksčiau A. Blinkenas pranešė, kad už Izraelio ir palestiniečių reikalus atsakingas jo pavaduotojas Hady Amras išvyksta į Artimuosius Rytus mėginti padėti išsklaidyti įtampą.

JAV diplomatijos vadovas taip pat kalbėjosi su B. Netanyahu ir paragino abi puses atsitraukti nuo kovos veiksmų.

A. Blinkenas „pakartojo savo raginimą visoms šalims deeskaluoti įtampą ir sustabdyti smurtą“, nurodė Valstybės departamentas.

Pentagonas savo ruožtu teigė, kad gynybos sekretorius Lloydas Austinas paskambino savo kolegai iš Izraelio Benny Gantzui ir išreiškė palaikymą Izraelio „teisėtai teisei ginti save ir savo žmones“, taip pat ragino imtis veiksmų atkurti ramybę.

A. Blinkenas sakė, kad žuvusių civilių palestiniečių, įskaitant vaikus, vaizdai yra „šiurpūs“, tačiau gynė puolimą Gazos Ruože, kurį Izraelis surengė reaguodamas į „Hamas“ kovotojų raketų leidimą.

„Manau, kad Izraelis turi papildomą naštą bandydamas padaryti viską, kas įmanoma, kad būtų išvengta civilių aukų, net jei jis teisingai reaguoja gindamas savo žmones“, – sakė amerikiečių diplomatijos vadovas.

Tačiau, jo teigimu, egzistuoja „labai aiškus ir absoliutus skirtumas tarp teroristinės organizacijos „Hamas“, kuri beatodairiškai pila raketas – iš tikrųjų taikydamasi į civilius gyventojus, – ir besiginančio Izraelio atsako“.

Prezidento J. Bideno administracija anksčiau paragino savo sąjungininką Izraelį nukreipti kitu maršrutu padėtį dar labiau galėjusias komplikuoti eitynes Jeruzalėje, taip pat neleisti iškeldinti palestiniečių iš aneksuotos Šventojo miesto rytinės dalies, kad tai nesužadintų naujų smurto pliūpsnių.

Ankstesnio JAV prezidento D. Trumpo administracijos palaikymas Izraeliui buvo karingas ir besąlygiškas, bet A. Blinkenas grįžo prie ankstesnės Vašingtono pozicijos, kad galiausiai turėtų būti įkurta nepriklausoma Palestinos valstybė.

„Šis smurtas mus dar labiau tolina nuo šio tikslo“, – perspėjo amerikiečių diplomatijos vadovas.

„Esame įsitikinę, kad palestiniečiai ir izraeliečiai vienodai nusipelnė gyventi saugiai, ir toliau angažuosimės su izraeliečiais, palestiniečiais ir kitais partneriais regione, ragindami deeskaluoti ir grąžinti ramybę“, – pridūrė A. Blinkenas.

Tunisas, Norvegija ir Kinija prašo penktadienį suplanuoti trečią skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį. Agentūrai AFP šaltiniai teigia, kad sesija turėtų būti vieša, joje dalyvautų tiek Izraelio tiek palestiniečių atstovai.

Per Izraelio aviacijos smūgius Gazos Ruože žuvusių žmonių skaičius padidėjo iki 83

Per daugiau kaip dvi dienas trunkančius Izraelio aviacijos smūgius Gazos Ruože žuvusių žmonių skaičius padidėjo iki 83, ketvirtadienį paskelbė šios islamistų judėjimo „Hamas“ kontroliuojamos palestiniečių teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija.

Tarp žuvusiųjų yra 17 vaikų, o dar 487 žmonės buvo sužeisti, nurodė ministerija.

Izraelio kariuomenė pranešė, kad nuo pirmadienio vakaro daugiau kaip 600 kartų smogė Gazos Ruožui, o „Hamas“ Izraelio link paleido daugiau kaip 1,6 tūkst. raketų.

Policija: Izraelyje naktį nukritus raketai, sužeisti penki žmonės

Izraelyje, Petah Tikva mieste netoli Tel Avivo, buvo sužeisti penki žmonės, raketų atakoms iš Gazos ruožo tęsiantis, ketvirtadienį pranešė policija.

Policijos atstovas teigė, kad raketa nukrito tiesiai ant miesto, esančio maždaug už 10 km į rytus nuo Tel Avivo.

Penki sužeisti žmonės buvo nuvežti į ligoninę, smarkiai apgadintas pastatas, ant kurio nukrito raketa, ir aplink esantys pastatai.

Izraelio kariuomenė taip pat paskelbė per naktį smogusi „Hamas“ grupuotės pagrindiniam bankui, vienam iš jūrų pajėgų būrių ir žvalgybos infrastruktūrai.

Per pastarąjį apsikeitimą ugnimi žuvo dešimtys žmonių, didžioji dalis aukų – Gazoje.

Vakarų Krante per susirėmimus su Izraelio kariais žuvo palestinietis

Netoli šiaurinio Vakarų Kranto Nabluso miesto per susirėmimus su Izraelio kariais žuvo vienas palestinietis, ketvirtadienį pranešė palestiniečių sveikatos apsaugos ministerija.

Vien trečiadienį per susirėmimus tarp palestiniečių ir Izraelio pajėgų Vakarų Krante gyvybių neteko trys palestiniečiai.

Susirėmimai vyksta paraleliai intensyviausiems Izraelio ir palestiniečių kovos veiksmams per septynerius metus, nuo pirmadienio pareikalavusiems mažiausiai 65 palestiniečių – iš jų 16 vaikų – ir septynių žmonių Izraelyje gyvybių.

Izraelio gynybos pajėgos nurodė, kad trečiadienio vakarą į pietus nuo Nabluso „pistoletu ir peiliu ginkluotas užpuolikas išlipo iš savo transporto priemonės ir iššovė Izraelio gynybos pajėgų karių link“.

„Kariai atsakė ugnimi ir neutralizavo užpuoliką. Du kariai buvo nugabenti į ligoninę gydymui“, – sakoma kariuomenės pranešime.

Vietos šaltinių teigimu, per tą incidentą žuvo 35 metų Mohammedas al Najjaras.

Trečiadienį palestiniečių sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad 16-metis Rashidas Abu Ara žuvo pašautas į galvą ir krūtinę Akabos kaime į šiaurę nuo Nabluso.

Izraelio kariuomenė šios žūties nekomentavo.

Anksčiau trečiadienį al Fauvaro pabėgėlių stovykloje netoli palestiniečių miesto Hebrono nuo izraeliečių kulkų žuvo Husseinas al Titi, nurodė Sveikatos apsaugos ministerija.

Izraelio kariuomenė sakė, kad incidentas įvyko per „smurtines riaušes“, kariams „pastebėjus vieną riaušininkų, stovintį ant stogo ir ketinanti mesti bloką karių link“.

Kariuomenė: iš Gazos Ruožo Izraelio link paleista apie 1 500 raketų

Apie 1 500 raketų buvo paleista iš Gazos Ruožo Izraelio miestų link nuo šios savaitės pradžios, kai eskalavosi smurtas tarp palestiniečių kovotojų ir žydų valstybės, ketvirtadienį pranešė kariuomenė.

Trečiadienį Izraelio gynybos pajėgos skelbė apie 1 000 nuo pirmadienio vakaro šalies link paleistų raketų, tačiau iki ankstyvo ketvirtadienio jų skaičius išaugo dar maždaug 500.

Izraelis didina pastiprinimą saugumo pajėgoms, kad numalšintų vidaus smurtą

Izraelio gynybos ministras Benny Gantzas ketvirtadienį paskelbė įsakymą dėl saugumo pajėgų „masiško pastiprinimo“, siekiant padėti suvaldyti kruvinus vidaus neramumus, sukrėtusius mišrias žydų ir arabų bendruomenes visoje šalyje.

„Esame ekstremalioje situacijoje dėl nacionalinio smurto, todėl dabar reikia masiško pajėgų pastiprinimo, ir jos turi būti nedelsiant išsiųstos užtikrinti įstatymų ir tvarkos“, – sakė jis.

Jis nurodė, kad tos pajėgos bus Izraelio pasienio policijos, daugiausia veikiančios okupuotame Vakarų Krante, rezervistai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.