Pasaulyje

2021.05.12 06:35

Kruvina naktis Izraelyje: galingi antskrydžiai, susirėmimai Jeruzalėje ir kovų aukos

atnaujinta 08.40
BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.12 06:35

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ trečiadienį paskelbė paleidęs daugiau kaip 200 raketų salvę į Izraelį, atsakydamas į jo pajėgų smūgį Gazoje, per kurį buvo sugriautas 12 aukštų pastatas.

„Hamas“ sukarintas sparnas pranešime sakė paleidęs 110 raketų Tel Avivo link ir 100 raketų Beer Ševos miesto link, „imdamasis atsakomųjų priemonių į atsinaujinusius smūgius prieš civilių namus“.

Nuo pirmadienio per susišaudymus žuvo trys izraeliečiai, 35 palestiniečiai, iš jų – dvylika vaikų. Daugiau nei 220 palestiniečių sužeisti.

Izraelio Vyriausybė tvirtina, kad palestiniečiai peržengė „raudonąją liniją“. „Hamas“ sukarintas sparnas sako norėjęs apginti Al Agzos mečetę Jeruzalėje, kai ten kilo Izraelio saugumo pajėgų ir palestiniečių susirėmimai.

Didėjant įtampai tarp Izraelio ir palestiniečių, Jungtinių Tautų Saugumo Taryba trečiadienį rengia skubų posėdį. Uždarą susitikimą inicijuoja Tunisas, Norvegija ir Kinija. Tai antras toks posėdis per pastarąsias tris dienas. Pirmasis baigėsi, nepriėmus jokio bendro pareiškimo.

Atnaujinta 08.40

Kariuomenė: iš Gazos Ruožo Izraelio link nuo pirmadienio paleista per 1 000 raketų

Palestiniečių kovotojai Gazos Ruože paleido Izraelio link per 1 000 raketų nuo pirmadienio vakaro, kai po kelias dienas trukusių neramumų Jeruzalėje smarkiai eskalavosi įtampa tarp priešininkų, trečiadienį pranešė izraeliečių kariuomenė.

Kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas sakė, kad 850 iš tų raketų nukrito Izraelyje arba buvo numuštos Izraelio oro erdvės gynybos sistemos „Iron Dome“ (Geležinis kupolas). Tuo metu 200 raketų nukrito Gazos Ruožo teritorijoje.

Atnaujinta 08.35

Tarp palestiniečių ir Izraelio per naktį tęsėsi kruvinos kovos

Izraelyje krentant „Hamas“ raketoms kaukė sirenos, o kai kurie žmonės, negalėję patekti į požemines slėptuves, slėpėsi po tiltais.

„Buvo baisu“, – kalbėjo netoli Tel Avivo įsikūrusio Ramat Gano gyventojas 38-erių Haimas Roy Ben Shlomo, pridūręs, kad girdėjo „kelis garsius šūvius ar sprogimus mums virš galvų“.

Žinios. Izraelio kariuomenė šįryt pareiškė surengusi antskrydžių prieš aukšto rango „Hamas“ narių namus Gazos Ruože

Izraelio policija pranešė, kad centriniame Lodo mieste trečiadienį žuvo vyras ir mergaitė, į jų automobilį pataikius iš Gazos Ruožo paleistai raketai.

Anksčiau viena izraelietė žuvo, raketoms pataikius į pakrantėje įsikūrusio Rišon Lecijono miesto pietinį pakraštį, o Aškelone, kurį „Hamas“ grasino paversti „pragaru“, kovotojų paleistos raketos pražudė dar dvi moteris.

Vienu metu „Hamas“ sakė paleidęs daugiau kaip 100 raketų per trumpesnį nei penkių minučių laikotarpį, kad užgožtų oro gynybą.

Žydų valstybės kariuomenės teigimu, nuo pirmadienio iš Gazos Ruožo Izraelio link buvo paleista daugiau kaip 600 raketų, daugiausia – „Hamas“ ir „Islamo džihado“.

Daug jų nukrito Gazos Ruožo teritorijoje arba buvo numuštos Izraelio oro erdvės gynybos sistemos „Iron Dome“ (Geležinis kupolas). Vis dėlto buvo sužalota mažiausiai 100 izraeliečių.

Dėl apšaudymo raketomis Izraelis buvo priverstas kuriam laikui sustabdyti skrydžius savo pagrindiniame Ben Guriono oro uoste netoli Tel Avivo.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu paskelbė nepaprastąją padėtį Lode, policijai pranešus, kad „kai kurie gyventojai arabai sukėlė plataus masto riaušes“.

Po to, kai tame mieste žuvo Izraelio arabas, naktį į rajoną buvo išsiųstas pastiprinimas.

Okupuoto Vakarų Kranto pietuose per susirėmimus su Izraelio kariuomene žuvo vienas palestinietis, trečiadienį pranešė palestiniečių pareigūnai.

„Viskas užsidegė“

Gazoje žmonės naršė po griuvėsius po to, kai per Izraelio antskrydį buvo sunaikintas 12 aukštų pastatas.

Gazos Ruožą kontroliuojantis judėjimas „Hamas“ sakė, kad tai buvo gyvenamasis pastatas. Naujienų agentūros AFP reporteriai pranešė, kad jame taip pat buvo įsikūrę kelių „Hamas“ pareigūnų biurai.

„Hamas“ ir „Islamo džihadas“ patvirtino, jog per izraeliečių antskrydžius žuvo jų aukšto rango vadų.

Izraelio kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas sakė, kad, žydų valstybės vertinimu, Gazos Ruože buvo nukauta 20 islamistų kovotojų.

„Tikimės, kad kovos intensyvės“, – perspėjo jis.

Paklaustas apie nepatvirtintus pranešimus, kad „Hamas“ siekia paliaubų, J. Conricusas pareiškė: „Nemanau, kad mano vadai apie tai žino ar yra itin tuo susidomėję.“

Antradienį Izraelio oro smūgis Gazos Ruožo šiaurėje pražudė penkis vienos šeimos narius, įskaitant jaunus brolius Ibrahimą ir Marwaną.

„Juokėmės ir linksminomės, kai staiga mus ėmė bombarduoti, viskas aplink mus užsidegė“, – AFP pasakojo jų pusbrolis Ibrahimas.

„Mačiau, kaip pusbroliai užsiliepsnojo ir buvo suplėšyti į gabalus, – ašarodamas pasakojo 14-metis. – Kodėl jie mane paliko? Būčiau norėjęs mirti kankiniu, kaip jie.“

Susirėmimai Jeruzalėje

Įtampa užvirė, kai paskutinį šventojo musulmonų Ramadano mėnesio penktadienį Izraelio riaušių policija susirėmė su minia palestiniečių Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse.

Nuo to laiko per naktinius susirėmimus komplekse, kurį šventu laiko tiek musulmonai, tiek žydai, ir kitur Rytų Jeruzalėje sužeista mažiausiai 700 palestiniečių.

Palestiniečių Raudonojo Pusmėnulio duomenimis, antradienio vakarą palestiniečiai vėl susirėmė su Izraelio pareigūnais su riaušių malšinimo ekipuote ir 245 buvo sužeisti.

Diplomatiniai šaltiniai AFP sakė, kad Egiptas ir Kataras, tarpininkavę sprendžiant ankstesnius konfliktus tarp Izraelio ir „Hamas“, bando numalšinti įtampą.

Tačiau Egipto užsienio reikalų ministras Samehas Shoukry neeiliniame Arabų lygos posėdyje sakė, kad nors Kairas kreipėsi į Izraelį ir kitas šalis, „mes nesulaukėme reikiamo atsakymo“.

Atnaujinta 07.05

Izraelio kariuomenė sako smogusi aukšto rango „Hamas“ narių namams

Izraelio kariuomenė trečiadienį pareiškė surengusi antskrydžių prieš aukšto rango „Hamas“ narių namus Gazos Ruože.

Kariniai lėktuvai „užbaigė virtinę antskrydžių, smogdami namams, kurie priklauso aukšto rango [„Hamas“] nariams“, nurodė Izraelio kariuomenė.

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ savo ruožtu pranešė, kad taip pat buvo sunaikintas svarbus policijos pastatas.

Atnaujinta 06.35

Vakarų Krante per susirėmimus su Izraelio policija žuvo vienas palestinietis

Okupuoto Vakarų Kranto pietuose per susirėmimus su Izraelio kariuomene žuvo vienas palestinietis, trečiadienį pranešė palestiniečių pareigūnai, plečiantis smurtui tarp Izraelio ir palestiniečių teritorijų.

Asmuo, kurio tapatybė oficialiai neskelbiama, žuvo į jį pataikius izraeliečių kulkoms Fauvaro pabėgėlių stovykloje, įsikūrusioje netoli Hebrono miesto, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Oficialioji naujienų agentūra „Wafa“ pranešė, kad auka tapo 26-erių Husseinas al Titi.

Izraelio policija: raketos iš Gazos Ruožo pareikalavo dviejų gyvybių

Izraelio policija pranešė, kad Lodo mieste trečiadienį žuvo vyras ir mergaitė, į jų automobilį pataikius iš Gazos Ruožo paleistai raketai.

Mergaitė, kurios amžius nenurodomas, žuvo iškart, o į penktą dešimtį įkopusio vyro mirtis buvo patvirtinta ligoninėje, pranešė policija. Pareigūnai nenurodė, ar šie asmenys yra susiję.

Nuo pirmadienio iš Gazos Ruožo paleistos raketos Izraelyje pareikalavo iš viso penkių gyvybių.

„Islamo džihadas“ sako paleidęs 100 raketų iš Gazos Ruožo Izraelio link

Gazos Ruože veikianti ginkluota palestiniečių grupė „Islamo džihadas“ trečiadienį paskelbė paleidusi 100 raketų Izraelio link.

„Šįryt 5 val. pradėjome galingą smūgį prieš priešą, paleidę 100 raketų, atsakydami į atakas prieš pastatus bei civilius“, – sakė grupė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.