Pasaulyje

2021.05.11 20:21

Viduržemio jūroje susirėmė italų ir turkų žvejai

BNS2021.05.11 20:21

Turkijos ir Italijos žvejai antradienį susirėmė Viduržemio jūroje netoli Kipro krantų, pranešė italų karinės jūrų pajėgos.

Laivyno pranešime sakoma, kad per incidentą į šiaurę nuo Kipro turkų laivų, kurių skaičius nebuvo įvardytas, įgulų nariai svaidė į italų laivus akmenis ir dūminius užtaisus.

Vienas turkų laivų taip pat susidūrė su italų laivu ir jį nesmarkiai apgadino, pridūrė kariškiai.

Kol kas neaišku, kas išprovokavo šį susirėmimą.

Vienas Italijos karinio laivyno laivas, patruliavęs netoliese dalyvaudamas NATO operacijoje „Sea Guardian“ (Jūrų sargybinis), pakėlė į orą savo sraigtasparnį. Į incidentą sureagavo ir vienas Turkijos pakrančių apsaugos patrulinis laivas.

Jie „ėmėsi veiksmų prieš turkų laivus, kad paskatintų juos liautis“, ir deeskalavo padėtį, nurodė Italijos karinės jūrų pajėgos.

Vienas iš operacijos „Sea Guardian“ uždavinių – palaikyti jūrų laivybos saugumą ir laisvę bei kovoti su terorizmu. Tiek Turkija, tiek Italija yra NATO narės.

„Michelle Giacalone“, vienas iš italų laivų, buvo „apmėtytas akmenimis iš tuzino turkų laivelių“ ir netgi „taranuotas“, naujienų agentūrai ANSA sakė jo savininkas Luciano Giacalone.

Pasak jo, tokių incidentų įvykdavo ir anksčiau, „bent niekada tokio masto“.

Praeitą mėnesį Italijos premjeras Mario Draghi pavadino Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą „diktatoriumi“, o Ankara pareiškė, kad toks apibūdinimas yra „visiškai nepadorus ir vulgarus“.

Dėl šio incidento Turkijos užsienio reikalų ministerija iškvietė Italijos ambasadorių Ankaroje.

Pastaraisiais metais Turkija sulaukdavo Europos Sąjungos kritikos dėl savo operacijų Kipro išskirtinėje ekonominėje zonoje, Viduržemio jūros rytinėje dalyje aptikus didelių gamtinių dujų išteklių.

Kipras yra padalytas nuo 1974 metų, kai Turkija pasiuntė savo pajėgas, užėmusias salos šiaurinį trečdalį, atsakydama į perversmą, kurio organizatoriai siekė salos prisijungimo prie Graikijos.

Kipro Respublikos, kuri yra ES narė, Ankara nepripažįsta, tačiau, kitaip negu visos kitos šalys, yra pripažinusi Šiaurės Kipro turkų paskelbtą darinį suvereniu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.