Pasaulyje

2021.05.16 19:32

Ivanas Preobraženskis. Ar 2024-ųjų Rusijos prezidento rinkimuose triumfuos diktatūra?

LRT.lt2021.05.16 19:32

Rusija juda visavertės diktatūros link. Nauji įstatymai gąsdina visuomenę. Šis tekstas – ne prognozė, o distopijos pobūdžio fantazija. Realybė Rusijoje nebus tokia liūdna, „Deutsche Welle“ (DW) portale rašo Ivanas Preobraženskis.

Rusijos visuomenė šiurpsta nuo represinių įstatymų, kuriuos pastaraisiais metais vieną po kito štampuoja Valstybės Dūma. Naujausiais įstatymų projektais ketinama atimti teisę „ekstremistinių“ organizacijų nariams būti išrinktiems į Valstybės Dūmą ir numatoma laisvės atėmimo bausmė už bendravimą su „nepageidaujamomis“ NVO. Ir akivaizdu, kad tai nėra riba.

Tačiau šiame tekste nebus prognozuojama, kaip situacija klostysis toliau. Tai tik distopijos pobūdžio fantazija apie tai, kaip gali atrodyti Rusija, tik įspėjimas, kuo viskas gali baigtis blogiausiu atveju.

Svarbiausia stabilumas

Nesisteminės politinio spektro dalies likvidacija Rusijoje šaliai buvo naudinga. Nusistovėjęs stabilumas leis rusams artėjančių 2024 m. prezidento rinkimų metu rinktis ne iš neaiškių jaunų ir agresyvių charizmatikų, o iš pažįstamų veidų. Kandidatų sąraše favoritas Vladimiras Putinas, komunistas Genadijus Ziuganovas, Liberaldemokratų partijos lyderis Vladimiras Žirinovskis, kuris, nepaisant savo amžiaus, vis dar sugeba uždegti minią ir vestis ją paskui save mazgoti batų Indijos vandenyne. Dar vienas nuolatinis pretendentas – Grigorijus Javlinskis.

Nėra kam įsiterpti į šią „titanų kovą“. Nesisteminė opozicija buvo sutriuškinta po mirties bausmės grąžinimo 2022 m. Tai įvyko Viešųjų rūmų prašymu, susirūpinus piliečių teisių pažeidimais dėl „perpildytų“ Rusijos kalėjimų ir ikiteisminio kalinimo centrų. Jie, kaip žinia, persipildė po to, kai, nuo 2021 m. už bendradarbiavimą su nepageidaujamomis organizacijomis ir ekstremizmo (atstovaujamo Aleksejaus Navalno komandos) finansavimą į kalėjimą pradėta sodinti po kelis šimtus žmonių per dieną. Teismo procedūra buvo supaprastinta, posėdžius buvo leista rengti be advokatų.

Pats A. Navalnas buvo izoliuotas asmeniniame kalėjime. Dabar Kremlius siūlo Vakarams panaikinti 2014 metais įvestas „Krymo sankcijas“ mainais už jo išlaisvinimą.

Nuo sisteminių iki kalėjiminių

Ekonomika išgyvena nuosmukį. 2023 m. pabaigoje valdžia sutriuškino ir vadinamuosius sisteminius liberalus. Vyriausybei nebereikia išdavikų ir nusikalstamai mąstančių asmenų patarimų, tuomet pareiškė ministras pirmininkas. Gaidaro institutas, aukštoji ekonomikos mokykla, visi tie Europos universitetai ir panašios aukštojo mokslo institucijos buvo apkaltintos bandymu paveikti Vyriausybę, nepaisant to, kad daugelis jų darbuotojų yra akivaizdūs užsienio agentai. Kai kurie jų netgi mokėsi Rusijoje nepageidaujamose institucijose, pavyzdžiui, Harvarde.

Sisteminiai liberalai per porą metų virto kalėjiminiais. 2021 m. patriotams pirmą kartą pavyko pasiekti sveiką administracinį kainų reguliavimą vietoje kenksmingų vakarietiškų metodų. Jie uždraudė grikių eksportą į užsienį. Netrukus po to šios kruopos Rusijoje, kaip ir SSRS, tapo deficitu, tačiau Vyriausybė greitai rado to priežastį.

Dėl visko buvo apkaltinti kenkėjai iš Centrinio banko, kurie dieną lėtino Rusijos ekonomikos plėtrą, o naktį trypė grikių laukus. Apie tai papasakojo kariškiai, kuriems niekaip nepavyko išsireikalauti iš sisteminių liberalų lėšų šviesos greitį lenkiančių raketų kūrimui kosminiams karams.

Dėl to Federalinės bausmių vykdymo tarnybos (FSIN) sistemoje atsirado specialios kolonijos – „ekonominės Šaraškino kontoros“. Jų kaliniai-ekspertai dienomis tęsia BAM`o statybą, o vakarais, gavę ypatingą Vyriausybės prašymą, gali dalyvauti rengiant naujus nacionalinius prezidento projektus. Centrinė kolonija pavadinta Gaidaro vardu – vis dar diskutuojama, kurio iš jų.

Tiesos ministerija

2024 m. rinkimų išvakarėse, susitarusi su Kinija, Rusija laikinai išjungė paskutinį šalyje masinių vaizdo paslaugų teikėją – „TikTok“. Oficiali priežastis – suteikti visiems kandidatams vienodas sąlygas. Tokias sąlygas jiems pažadėjo valstybinė žiniasklaida ir vienintelis šalyje privatus žiniasklaidos holdingas „Patriot“, priklausantis verslininkui Jevgenijui Prigožinui, kuris dar 2022 m. pabaigoje laimėjo kovą dėl likusios nevalstybinės žiniasklaidos kontrolės ir perėmė ją iš brolių Kovalčiukų.

Jam lengviau platinti savo turinį, nes nemaža dalis gyventojų visiškai nustojo naudotis televizija. Naujienas jiems teikia licencijuota Rusijos socialinė žiniasklaida ir vaizdo tarnybos, kurios suklestėjo uždraudus kenksmingus Vakarų socialinius tinklus, tokius kaip „YouTube“, „Facebook“ ir kt.

Beje, išankstinis neištrinamų rusiškų mobiliųjų programų diegimas visuose kinų gamybos išmaniuosiuose telefonuose ir įvestas mokestis už mygtukinius telefonus padėjo kiekvienam rusui užtikrinti nemokamą, išskyrus reklamą, prieigą prie šių paslaugų. Už bandymą pašalinti programas piliečiui gali būti uždrausta naudotis internetu, taigi ir visomis valstybinėmis tarnybomis, o tai yra visiškas teisių pažeidimas.

Užsienyje įsigyti išmanieji telefonai konfiskuojami atvykstant į Rusijos Federaciją. Tiesą sakant, rusai beveik nekeliauja. Sausumos sienos uždarytos. Kelionės lėktuvu taip pabrango, kad nedaugelis gali jas sau leisti. Be to, daugelis šalių neskuba išduoti vizų Rusijos gyventojams.

Distopija kaip įspėjimas

Žinoma, galima šia tema fantazuoti ir toliau. Rusijos valdžia savo represiniais sprendimais suteikia erdvės juodajam humorui, o šalis jiems lengvai paklūsta. Mažai kas prieš keletą metų galėjo patikėti, kad Rusijoje įmanoma maksimaliai apriboti rinkimų laisvę ir perrašyti Konstituciją.

Tai nereiškia, kad pirma aprašyti išgalvoti įvykiai negali iš tiesų taip susiklostyti iki 2024 m. Pasikartosiu, tai tik distopija. Tačiau akivaizdu, kad tikrovė artimiausiais metais taip pat nedžiugins Rusijos pilietinės visuomenės. Represijos bus tęsiamos, nes pats Kremlius nepajėgs greitai sustabdyti šios įsibėgėjusios lavinos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.