Pasaulyje

2021.05.11 21:54

Chodorkovskis perspėja, kad Kremlius yra įsiskverbęs į artimiausią Merkel aplinką

Andrew Rettman, euobserver2021.05.11 21:54

Tremtyje gyvenantis rusų verslininkas Michailas Chodorkovskis įspėja, kad Rusija yra užverbavusi sąjungininkų Vokietijos kanclerės Angelos Merkel „artimiausioje aplinkoje“ ir Austrijos žvalgybos tarnybose.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

Tačiau, pasak jo, jie tėra tik menka kur kas platesnio prokremliško tinklo ES valstybėse, įskaitant Čekiją, Kiprą, Prancūziją, Graikiją, Latviją, Lietuvą ir Lenkiją, dalelė.

Šią informaciją M. Chodorkovskis atskleidė pirmadienį (gegužės 10 d.) Europos Parlamento (EP) specialiojo komiteto dėl užsienio šalių kišimosi į demokratinius procesus surengtoje vaizdo konferencijoje.

Jo teigimu, rusų oligarcho Vladimiro Jakunino įsteigtas ir Vokietijoje registruotas tyrimų centras „Civilizacijų dialogas“ „yra naudojamas potencialiems Kremliaus sąjungininkams Europos elito gretose identifikuoti“.

O „vienas iš V. Jakunino (...) šaltinių, kuriuo jis remiasi pranešimuose Kremliui, priklauso artimiausiai Angelos Merkel aplinkai“, – teigė M. Chodorkovskis.

Anot jo, Rusija taip pat pasinaudojo buvusiu Austrijos verslo įmonių vadovu Janu Marsaleku, kad šis užverbuotų „aukšto rango Austrijos žvalgybos pareigūną“ ir rengtų vakarėlius, kurių metu rinktų informaciją apie kitus saugumo vadus bei politikus.

Dėl informacijos jautrumo ir konfidencialumo savo viešoje kalboje Europos Parlamento nariams jis neįvardijo nei A. Merkel patikėtinio, nei aukšto rango Austrijos šnipo.

„Kai kurios čia pateiktos informacijos mūsų šaltiniai negali patvirtinti teisme, nes baiminasi dėl savęs ir savo šeimos narių [Rusijoje]“, – sakė M. Chodorkovskis.

Tačiau tą pačią dieną Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi jo prodemokratiška nevyriausybinė organizacija „Dosjė centras“ saugioje interneto svetainė EP nariams pateikė išsamią 60 puslapių ataskaitą.

Tuo tarpu kitas Kremliui palankus verslo magnatas Jevgenijus Prigožinas taip pat vykdė Europai kenksmingą veiklą, pirmadienį vykusio posėdžio metu sakė M. Chodorkovskis.

J. Prigožinas užsiėmė vokiškų komponentų, skirtų Rusijos „masinio naikinimo ginklams“, įsigijimu ir Vokietijos politikų verbavimu, siekiant įteisinti abejotinus rinkimų rezultatus Rusijai palankiose Afrikos valstybėse.

Prigožino internetinių „trolių fabrikai“ „užsiėmė Prancūzijai priešiškų nuotaikų kurstymu Afrikos šalyse“ ir bandė „išprovokuoti diplomatinį konfliktą tarp Prancūzijos ir Italijos“.

Be to, anot M. Chodorkovskio, J. Prigožino parankiniai Graikijoje bandė įkurti Kremliui palankią politinę partiją, kurios pagrindiniu veidu turėjo tapti graikų politikas Konstantinas Gabaeridis.

Du kraštutinių dešiniųjų Prancūzijos politikus – Thierry Marianį (europarlamentaras) ir Aymericą Chauprade`ą (buvęs europarlamentaras) – jis pavadino Kremliaus marionetėmis.

Anot M. Chodorkovskio, A. Chauprade`as, pavyzdžiui, padėjo supažindinti Prancūzijos politikus su kontaktiniais asmenimis Kremliuje ir „net siūlė profesionalias rašymo paslaugas“ V. Jakuninui.

M. Chodorkovskis pastebėjo, kad Rusijos tinklui Čekijoje priklauso keletas „aukštų Čekijos Vyriausybės pareigūnų“, taip pat komunistų partijai atstovaujantis parlamentaras Zdenekas Ondračekas.

Penktajai kolonai Kipre priskiriama buvusi prokurorė Eleni Loizidou, kuri „ne vienerius metus neoficialiai konsultavo Rusijos valdžios institucijas, teikdama viešai neskelbtiną informaciją“, ir „kišosi į [teisinius] procesus Kremliaus vardu“, sakė M. Chodorkovskis.

Anot jo, buvęs Lenkijos parlamentaras Mateuszas Piskorskis taip pat buvo su Kremliumi susijusios viešųjų ryšių įmonės įpareigotas „rasti lojalių Europos politikų“, kuriuos jis kvietė į Kremliaus finansuojamus renginius.

Lietuvoje Kremliaus viešųjų ryšių specialistai kaip „draugišką kandidatą į Lietuvos prezidentus“ išskyrė Vygaudą Ušacką, buvusį užsienio reikalų ministrą ir ES ambasadorių Rusijoje.

O Latvija apskritai atrodo kaip Kremliaus elito žaidimų aikštelė, kur, pavyzdžiui, Rusijos oligarchų Jurijaus Kovalčiuko ir Nikolajaus Tokarevo giminaičiai turi nekilnojamojo turto ir vietos įmonių akcijų.

„N. Tokarevas ir J. Kovalčiukas buvo pagrindinės grandys Putino rūmų, tapusių pagrindine Navalno dokumentinio filmo tema, finansavimo schemoje“, – pažymėjo M. Chodorkovskis, turėdamas omenyje Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir opozicijos aktyvistą Aleksejų Navalną, neseniai „YouTube“ platformoje paskelbusį išsamų pasakojimą apie prabangų V. Putino dvarą.

„Pagrindinis poveikio mechanizmas Europos politiniam ir verslo elitui yra susijęs su [finansine] korupcija“, – sakė M. Chodorkovskis.

„Esame pasirengę pateikti turimus įrodymus, jei jų prašys atitinkamos teisėsaugos institucijos, tačiau, žinoma, neketiname dalytis šia informacija su tais, kurie yra galimai susiję su Kremliumi“, – pridūrė jis, kalbėdamas apie dokumentus ir kitą pirmadienį jo pateiktus faktus patvirtinančią informaciją.

Apsivalymas

Bet jei jam rūpėjo šaltinių apsauga, nederėjo pamiršti, kad kai kurie EP nariai taip pat gali kelti grėsmę.

Pavyzdžiui, M. Chodorkovskio įvardintas ir pasmerktas Th. Mariani yra EP specialiojo komiteto dėl užsienio šalių kišimosi narys ir turi galimybę susipažinti su M. Chodorkovskio 60 puslapių ataskaita.

Ir nors Prancūzijos europarlamentaras pirmadienį nieko nesakė, jo vardu įsikišo kitas Th. Mariani atstovaujamos Nepriklausomybės ir demokratijos frakcijos europarlamentaras prancūzas Jeanas-Linas Lacapelle`as.

M. Chodorkovskis buvo apkaltintas „visa virtine nužudymų“ ir „pinigų plovimu“. EP apskritai neturėjo kviesti jo kalbėti, sakė J. L. Lacapelle`as, atkartodamas Rusijos propagandą.

„Norėčiau jūsų atsiprašyti, nes girdėjau, kaip vienas mano kolega jus labai vulgariai ir nesąžiningai užsipuolė“, – M. Chodorkovskiui sakė liberalams atstovaujantis europarlamentaras iš Prancūzijos Bernardas Guetta.

„ES turi apsivalyti nuo hibridinės Kremliaus įtakos, nešvarių pinigų ir korupcijos“, – teikdamas bendresnio pobūdžio pastabas pridūrė centro dešinės europarlamentaras iš Lietuvos, buvęs ministras pirmininkas Andrius Kubilius.

„Jei norime skatinti demokratinę plėtrą Rusijoje, turime pirmiausia apsivalyti savo namuose“, – sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.