Pasaulyje

2021.05.11 15:13

ES neišsiųs Rusijos diplomatų dėl sprogdinimų Čekijoje, nes „nenori eskaluoti santykių“

LRT.lt2021.05.11 15:13

Europos Sąjungos (ES) narės neatsakys į Čekijos kvietimą solidarizuotis ir išsiųsti Rusijos diplomatų dėl rusų šnipų surengtų sprogdinimų šalyje 2014 metais. ES narių ministrai nusprendė neeskaluoti santykių su Maskva, sakė Bendrijos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis, rašo „Euractiv“.

Tai jis pareiškė po pirmadienį Briuselyje vykusio ES užsienio reikalų ministrų susitikimo. „Visi sutiko, kad nereikia tęsti eskalacijos. Kad mes turime reikšti stiprią paramą, bet tuo pačiu metu nekelti įtampos“ – sakė J. Borrellis.

Čekijos premjeras Andrejus Babišas ragino ES šalis parodyti solidarumą su Praha ir iš šalių išsiųsti bent po 1 Rusijos diplomatą. Tokius žingsnius žengė trys Baltijos šalys, Lenkija, Slovakija ir Rumunija, Maskva atsakė tuo pačiu ir persona non grata paskelbė po kelis šių valstybių diplomatus, uždraudė ambasadoms įdarbinti Rusijos piliečius bei išsišaipė iš Lietuvos užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio.

Čekija balandžio viduryje pranešė nustačiusi, kad 2014 metais sprogimus šalies ginklų sandėlyje surengė Rusijos karinės žvalgybos (GRU) agentai, kurie gali būti susiję ir su sprogimais bei pasikėsinimu nužudyti ginklų prekeivį Bulgarijoje.

Kai Rusijos GRU šnipai surengė cheminio ginklo ataką „Novičiok“ Jungtinėje Karalystėje, dauguma NATO ir ES sąjungininkų iš šalių išsiuntė Rusijos diplomatus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.