Pasaulyje

2021.05.11 10:31

Rusijos mokykloje įvyko šaudynės, žuvo mažiausiai 11 žmonių

atnaujinta 15.29
LRT.lt, BNS2021.05.11 10:31

Antradienį pranešta apie šaudynes vienoje Rusijos Kazanės miesto mokykloje, kurių metu buvo nušautas mokytojas ir mažiausiai 10 mokinių, rašo televizija „Dožd“.

Šaudynės įvyko Kazanės 175-ojoje mokykloje. Naujienų agentūrai „Interfax“ šaltinis sakė, kad aukų skaičius išaugo iki 11, dar daugiau kaip 20 žmonių prireikė medikų pagalbos.

„Žuvo 11 žmonių, daugiau nei 20 kreipėsi pagalbos į gydytojus. Vieni dėl šautinių žaizdų, kiti – lėtinių ligų paūmėjimo esant stipriam stresui“, – sakė šaltinis.

Socialiniuose tinkluose plintančiuose vaizdo įrašuose matomi žmonės šokantys pro mokyklos langą, taip mėgindami pabėgti iš incidento vietos.

Policijos ir Nepaprastųjų situacijų ministerijos atstovai padėties kol kas nekomentuoja. TASS pranešė, kad išpuolį surengė 2 asmenys, vieną pareigūnai sulaikė, o antrasis buvo nukautas. Kanalo „Baza“ duomenimis, vienas iš užpuolikų yra 19-metis Ilnazas Galiavijevas, tačiau pareigūnai to nepatvirtina. Oficialiai pranešta, kad vienas užpuolikas buvo 19 metų amžiaus, jo vardu buvo registruotas šaunamasis ginklas.

Į incidento vietą išvyko Rusijos Tatarstano Respublikos prezidentas Rustamas Minnichanovas, pranešė jo spaudos tarnybos vadovė Lilija Galimova.

Kazanės merija savo ruožtu pranešė, kad iš mokyklos, kur įvyko šaudynės, buvo evakuoti vaikai.

„Teisėsaugos institucijos dirba vietoje. Iš 175-osios gimnazijos kai kurie vaikai buvo evakuoti ir yra gretimame 181-ajame vaikų darželyje“, – sakoma pranešime.

Spaudos tarnybos duomenimis, saugumo priemonės sustiprintos visose Kazanės švietimo įstaigose. Įėjimas į miesto švietimo įstaigas yra ribojamas.

Išpuolio motyvai kol kas neaiškūs.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išreiškė užuojautą nukentėjusiųjų artimiesiems ir davė nurodymą peržiūrėti ginklų leidimų išdavimo gyventojams tvarką Tatarstane, praneša Rusijos žiniasklaida.

Kremlius pranešė, kad Rusijos prezidentas V. Putinas antradienį nurodė peržiūrėti šalies ginklų kontrolės įstatymus, centrinį Kazanės miestą sukrėtus mažiausiai aštuonių gyvybių pareikalavusioms šaudynėms vienoje mokykloje.

„Prezidentas įsakė skubiai parengti naują nuostatą dėl ginklų rūšių, kurie gali būti civilių rankose, atsižvelgiant į ginklą“, panaudotą per išpuolį, žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Užuojautą nukentėjusiesiems išreiškė ir Lietuvos Vyriausybė.

Vėliau užuojautą antradienio rytą mokykloje Rusijos Kazanės mieste surengto išpuolio aukų šeimoms išreiškė ir Estijos užsienio reikalų ministrė Eva-Maria Liimets pareiškė

„Baisi žinia apie šaudynes Kazanės mokykloje. Estija reiškia nuoširdžią užuojautą aukų šeimoms ir visiems, kurie nukentėjo per šį siaubingą smurto aktą“, – parašė ji tviteryje.

Po šaudynių Rusijos Kazanės mokykloje iškelta byla dėl nužudymo

Po šaudynių Rusijos Kazanės mokykloje buvo iškelta byla dėl kelių moksleivių nužudymo, antradienį pranešė Tyrimų komiteto (TK) atstovė Svetlana Petrenko.

„Dėl... 175-osios gimnazijos užpuolimo, per kurį žuvo žmonių, Rusijos TK Tatarstano respublikos tyrimų valdyba iškėlė baudžiamąją bylą dėl nusikaltimo, apibrėžto Rusijos Federacijos Baudžiamojo kodekso 105 straipsnio 2-ojoje dalyje (nužudymas) požymių“, – žurnalistams sakė S. Petrenko.

Ji pažymėjo, kad TK pirmininkas Aleksandras Bastrykinas pavedė visą bylos medžiagą perduoti žinybos centrinio aparato Vyriausiajai tyrimų valdybai, tolesniam kruopščiam ir nuodugniam tyrimui.

„Preliminari informacija rodo, kad ginkluotas pilnametis jaunuolis, įsiveržęs į mokymo įstaigą pradėjo šaudyti. Šiuo metu žinoma apie kelis dėl įvykdyto nusikaltimo žuvusius žmones ir, taip pat, apie sužeistuosius, jiems teikiama medicininė pagalba“, – sakė TK atstovė.

Pasak jos, užpuolikas sulaikytas, jo tapatybė nustatyta: tai „2001 metais gimęs vietos gyventojas“.

„Be to, Tyrimų komiteto vadovo nurodymu į įvykio vietą išsiųsti žinybos Vyriausiosios kadrų valdybos vyriausiosios kriminalistikos valdybos... kriminalistai“, – nurodė S. Petrenko.

Ji pažymėjo, kad Vyriausiosios kadrų valdybos darbuotojai, pasitelkdami būtiną techniką, padės tyrėjams ieškoti bet kokių įkalčių.

Rusijos Baudžiamojo kodekso 105-asis straipsnis numato laisvės atėmimą laikotarpiui nuo aštuonerių iki 20 metų arba įkalinimą iki gyvos galvos.

Anksčiau Kazanės pareigūnai pranešė, kad per antradienį ryte įvykusias šaudynes šio centrinio Rusijos miesto mokykloje žuvo aštuoni žmonės, o dar 21 buvo sužeistas. Nurodoma, kad septyni žuvusieji yra vaikai.

Pašalintas studentas

Kazanėje įsikūręs verslo vadybos universitetas TISBI nurodė naujienų agentūrai „interfax“, kad užpuolikas studijavo šioje aukštojoje mokykloje, bet balandį iš jos buvo pašalintas.

„Ilnazas Galiavijevas buvo TISBI koledžo 4-o kurso studentas. 2021 metų balandį jis dėl akademinių skolų buvo pašalintas“, – sakė universiteto atstovas.

Jis pridūrė, kad „kol mokėsi, [I. Galiavijevas] buvo ramus ir nekonfliktuojantis studentas“.

„Visada būdavo tvarkingas ir ramus, pagarbiai elgėsi su bendrakursiais ir dėstytojais“, – nurodė atstovas.

„Nuo gruodžio Ilnazas atliko mokomąją ir gamybinę praktiką; nuo sausio jis nesirodė koledže, nebepalaikė ryšių su grupės kuratoriumi, – sakė „Interfax“ pašnekovas. – Į gamybinės praktikos gynimą ir tris valstybinius egzaminus jis neatvyko, todėl buvo pašalintas.“

Viename iš Tatarstano kanalų socialiniame tinkle „Telegram“ buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame, kaip teigiama, matyti sulaikytas mokyklos užpuolikas.

Įraše matyti jaunuolis be marškinių, gulintis ant suolo už grotų.

Jis kalbėjo, kad „pradėjo visų nekęsti“.

Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Aleksandras Chinšteinas per savo „Telegram“ kanalą parašė, kad „Ilnazui Gliavijevui leidimas laikyti šaunamąjį ginklą (lygiavamzdį šautuvą „Hatsan Escort PS) buvo išduotas likus visai nedaug laiko iki tragedijos – balandžio 28-ąją“.

Tatarstano respublikos vadovas Rustamas Minichanovas žurnalistams sakė, kad sulaikytas 19-metis įtariamasis bendrininkų neturėjo.

Šiame regione gegužės 12-oji paskelbta gedulo diena.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.