Pasaulyje

2016.06.22 08:39

Šiaurės Korėja pasiuntė grėsmingą signalą

BNS 2016.06.22 08:39

Branduolinį ginklą turinti Šiaurės Korėja trečiadienį išbandė dvi naujas galingas vidutinio nuotolio raketas, kurios abi nuskriejo gerokai toliau negu per ankstesnius nesėkmingus bandymus, pranešė Pietų Korėjos gynybos ministerija.

Manoma, kad per abu bandymus buvo paleistos vidutinio nuotolio balistinės raketos „Musudan“, gebančios pasiekti JAV karines bazes, įsikūrusias Guamo saloje.

JAV valstybės departamentas griežtai pasmerkė šiuos bandymus, sakydamas, kad jie aiškiai pažeidžia Jungtinių Tautų rezoliucijas, draudžiančias Šiaurės Korėjai naudoti bet kokias balistinių raketų technologijas.

Pirmoji raketa buvo paleista prieš 6 val. vietos (0 val. Lietuvos laiku), bet tas bandymas buvo pripažintas nesėkmingu, nes raketa nuskriejo tik apie 150 km virš Japonijos jūros.

Pietų Korėjos gynybos ministerija nurodė, kad antroji „Musudan“, paleista iš tos pačios vietos rytų pakrantėje dviem valandomis vėliau, nuskriejo 400 kilometrų.

„Pietų Korėja ir Jungtinės Valstijos atlieka tolesnę analizę“, – sakoma ministerijos pranešime, kuriame antrasis bandymas neįvardijamas kaip sėkmingas arba nesėkmingas.

Šiaurės Korėja anksčiau šiais metais atliko keturis nesėkmingus „Musudan“ bandymus, per kuriuos raketos sprogdavo ant mobiliosios leidimo platformos arba vos pakilusios.

Sėkmingas šio tipo raketų bandymas žymėtų svarbią pažangą tos valstybės ginklavimosi programoje, kurios galutinis tikslas – susikurti įrodytus pajėgumus surengti branduolinį smūgį JAV žemyninei daliai.

JAV valstybės departamento atstovas Johnas Kirby sakė, kad vėliausi paleidimai tik padidins tarptautines pastangas užkirsti kelią Šiaurės Korėjos neteisėtai ginklavimosi programai.

„Ketiname išsakyti savo susirūpinimą JT, kad būtų padidintas tarptautinis ryžtas patraukti (Šiaurės Korėją) atsakomybėn už šiuos provokuojančius veiksmus“, – sakoma J. Kirby pranešime.

Japonijos nacionalinis transliuotojas NHK citavo premjero Shinzo Abe žodžius, kad tokie bandymai „negali būti toleruojami“.

Pentagono pranešime sakoma, kad JAV kariuomenė stebėjo abiejų raketų skrydžio trajektorijas ir padarė išvadą, jog jos „nekėlė pavojaus Šiaurės Amerikai“.

Manoma, kad „Musudan“ galėtų nuskrieti 2,5–4 tūkst. kilometrų. Mažiausias pasiekiamas atstumas apima visą Pietų Korėją ir Japoniją, o didžiausias – JAV karines bazes Guame.

Šios Šiaurės Korėjos sukonstruotos raketos buvo pirmąkart parodytos per karinį paradą Pchenjane 2010 metų spalį, bet iki šiol nei vienas jų bandymas nebuvo visiškai sėkmingas.

Balandį surengti trys nesėkmingi bandymai tapo apmaudžiu dūriu Šiaurės Korėjos vadovybei prieš retą valdančiosios partijos suvažiavimą, per kurį buvo šlovinami šalies laimėjimai.

Dar vienas bandymas gegužę taip pat buvo pripažintas nesėkmingu.

Naujausi bandymai trečiadienį buvo surengti tebetvyrant didelei įtampai po Pchenjano sausį įvykdyto ketvirto branduolinio bandymo ir didelio nuotolio raketos paleidimo mėnesiu vėliau. Dėl tų žingsnių JT Saugumo Taryba paskelbė Šiaurės Korėjai iki šiol griežčiausias sankcijas.