Pasaulyje

2021.05.10 18:30

„Hamas“ surengė raketų ataką prieš Jeruzalę, Netanyahu grasina „galingu atsaku“

atnaujinta 22.36
BNS2021.05.10 18:30

Jeruzalėje pirmadienį pasigirdo sprogimų ir kaukė apie oro pavojų perspėjančios sirenos, o Gazos Ruožą valdantis islamistų judėjimas „Hamas“ pareiškė surengęs raketų ataką, atsakydamas į Izraelio „nusikaltimus ir agresiją“. Reaguodamas į ataką Izraelio ministras pirmininkas perspėjo, kad žydų valstybė „galingai atsakys“.

Pastarąsias kelias dienas Jeruzalės senamiestyje ir kitose vietose vyksta dideli neramumai, Izraelio teismui paskelbus sprendimą, kad kelios palestiniečių šeimos turi būti iškeldintos iš aneksuotos Rytų Jeruzalės rajono Šeich Džaros.

„Hamas“ anksčiau pirmadienį perspėjo Izraelį išvesti visas savo saugumo pajėgas iš mečetės komplekso ir Šeich Džaros.

Įtampos kupina diena Jeruzalėje – iš Gazos ruožo į Izraelį skrieja raketos

Prieš paskelbiant oro pavojų Izraelyje, Gazos Ruože girdėjosi paleidžiamų raketų gausmas.

Jeruzalėje sirenos pradėjo kaukti tuojau po 18 val. vietos (ir Lietuvos) laiku „Hamas“ nustatyto galutinio termino pajėgoms išvesti. Žmonės, įskaitant Kneseto narius, buvo evakuojami į slėptuves, gatvėse per garsiakalbius aidėjo perspėjimai hebrajų ir anglų kalbomis

Izraelio kariuomenė pranešė, kad iš Gazos Ruožo buvo paleistos septynios raketos, iš kurių dvi buvo numuštas oro erdvės gynybos sistemos „Iron Dome“ (Geležinis kupolas), o dar trys nukrito atvirose vietose.

Viena raketa nukrito Beit Šemeše į pietus nuo Jeruzalės, bet apie ten nukentėjusius žmones pranešimų nebuvo.

Be to, per raketų ataką buvo apgadintas vienas namas Beit Nekofoje, maždaug už 10 km į vakarus nuo Jeruzalės centro, informavo naujienų agentūros AFP televizija.

Izraeliečių kariškiai nurodė, kad Izraelio pietinėje dalyje netoli sienos vienas vyras buvo lengvai sužeistas, kai į jo vairuojamą transporto priemonę pataikė iš Gazos Ruožo paleista prieštankinė raketa.

Prie Damasko vartų Jeruzalėje susirinkę palestiniečiai protestuotojai žinią apie raketų paleidimą pasveikino džiaugsmo šūkiais.

Atsakomybę už ataką prisiėmė „Hamas“ sukarintas sparnas – Ezzedine`o al Qassamo brigados.

Šios grupės atstovas Abu Obeida sakė, kad ataka buvo atsakas į Izraelio „nusikaltimus ir agresiją“ Jeruzalėje, įskaitant „represijas prieš Šeich Džaros gyventojus ir Al Aksos mečetę“.

„Tai yra žinia, kurią priešas turi gerai suprasti: jeigu jūs atsakysite – mes [irgi] atsakysime; jeigu jūs eskaluosite – mes [irgi] eskaluosime“, – pabrėžė jis.

Kaip praneša „Hamas“ kontroliuojami palestiniečių žiniasklaidos kanalai, tuojau po raketų atakos iš Izraelio drono paleista raketa užmušė vieną palestinietį anklavo šiaurinėje dalyje.

Izraelio kariuomenė pranešė pradėjusi atsakomuosius aviacijos smūgius Gazos Ruože. Palestiniečiai pranešė, kad anklave per antskrydžius žuvo devyni žmonės, o „Hamas“ patvirtino, kad buvo nukautas vienas jo kovotojų vadų.

„Pradėjome – kartoju, pradėjome – atakuoti karinius taikinius Gazoje“, – žurnalistams sakė Izraelio kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas.

J. Conricusas patvirtino, kad Izraelio pajėgos smogė vienam „Hamas“ kariniam veikėjui“, o islamistų šaltiniai Gazos Ruože patvirtino naujienų agentūrai AFP, kad buvo nukautas vienas jų vadų.

Anksčiau pirmadienį per policijos ir palestiniečių susirėmimus prie Al Aksos mečetės buvo sužeista daugiau kaip 300 protestuotojų, iš kurių 228 prireikė medikų pagalbos, pranešė Palestinos Raudonasis Pusmėnulis. Izraelio policija nurodė, kad per susirėmimus nukentėjo 21 pareigūnas, iš kurių trys buvo hospitalizuoti.

Atnaujinta 22.36

„Hamas“: per Izraelio smūgius Gazos Ruože žuvo mažiausiai 20 žmonių

Mažiausiai 20 žmonių, įskaitant devynis vaikus, žuvo ir dar 65 buvo sužeisti per Izraelio aviacijos smūgius Gazos Ruože, surengtus atsakant į palestiniečių raketų atakas prieš žydų valstybę, pranešė anklavą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“.

Izraelis nurodė atakuojantis „Hamas“ taikinius atsakydamas į dešimčių raketų paleidimą pirmadienį iš anklavo į žydų valstybę, bet nepatvirtino, kad jo smūgiai pareikalavo žmonių gyvybių.

Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad tarp žuvusiųjų yra viena 10-metė, o „Hamas“ patvirtino, kad tarp aukų yra vienas jo kovotojų vadas.

Atnaujinta 21.49

JAV pasmerkė „Hamas“ raketų atakas prieš Izraelį

Jungtinės Valstijos pirmadienį pasmerkė Gazos Ruožą kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hamas“ raketų atakas prieš Izraelį kaip „nepriimtiną eskalavimą“ ir dar kartą paragino mažinti Jeruzalėje smarkiai išaugusią įtampą.

„Jungtinės Valstijos kuo griežčiausiai smerkia virtinę raketų atakų, surengtų prieš Izraelį pastarosiomis valandomis. Tai – nepriimtinas eskalavimas“, – žurnalistams sakė Valstybės departamento atstovas Nedas Price`as.

„Taip pat pripažįstame Izraelio teisėtą teisę gintis ir ginti savo žmones bei teritoriją“, – pridūrė jis.

Izraelis pirmadienį vakare pradėjo antskrydžius prieš taikinius Gazos Ruože, kai „Hamas“ paleido keletą raketų į žydų valstybę, reaguodamas į didelius neramumus Al Aksos mečetės komplekse Jeruzalėje.

Jungtinės Valstijos gyrė Izraelio sprendimą atšaukti dar labiau padėtį galėjusias eskaluoti eitynes, planuotas siekiant paminėti Rytų Jeruzalės užėmimą per Šešių dienų karą 1967 metais.

Vienam izraeliečių teismui praeitą savaitę suteikus leidimą iškeldinti keletą palestiniečių šeimų iš vieno rajono aneksuotoje Rytų Jeruzalėje, Jungtinės Valstijos praeitą savaitgalį siekė sumažinti įtampa, be kita ko, organizuodamos prezidento Joe Bideno nacionalinio saugumo patarėjo Jake`o Sullivano pokalbį telefonu su atitinkamu Izraelio pareigūnu.

„Sveikiname žingsnius, kurių pastarosiomis dienomis atliko Izraelio vyriausybė, siekdama išvengti provokacijų“, – kalbėjo N. Price`as.

„Kritiškai svarbu, kad visos šalys užtikrintų ramybę ir deeskaluotų įtampą bei išvengtų smurtinių konfrontacijų“, – pridūrė Valstybės departamento atstovas.

Atnaujinta 21.22

Netanyahu grasina „galingu atsaku“

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pirmadienį perspėjo Gazos Ruožą kontroliuojantį islamistų judėjimą „Hamas“, kad jis savo raketų atakomis, nutaikytomis į Jeruzalę, peržengė „raudoną liniją“ ir kad žydų valstybė „galingai atsakys“.

„Dalyvaujame kovoje daugeliu frontų. Jeruzalėje, Gazoje, kitose Izraelio vietose. Teroristinės organizacijos Gazoje Jeruzalės dienos vakarą peržengė raudoną ribą, paleisdamos raketų į Jeruzalę“, – pabrėžė B. Netanyahu.

„Atsakysime galingai. Nepakęsime atakų prieš mūsų teritoriją, mūsų piliečius ir karius, – pridūrė jis. – Mus užpuolusieji sumokės didelę kainą.“

Atnaujinta 20.48

Jeruzalėje Al Aksos mečetės komplekse kilo didelis gaisras

Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse pirmadienį vakare kilo didžiulis gaisras, matomas iš įvairių miesto vietų pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Mečetės komplekse, laikomoje trečia švenčiausia islamo vieta, kilusio gaisro priežasties kol kas nebuvo įmanoma patvirtinti. Liepsnos ten įsiplieskė po anksčiau pirmadienį vykusių įnirtingų susirėmimų tarp palestiniečių protestuotojų ir Izraelio policijos, per kuriuos, pasak medikų, buvo sužeistas mažiausiai 331 žmogus.

Atnaujinta 20.43

Palestiniečiai: Gazos Ruože per antskrydžius žuvo devyni žmonės

Gazos Ruože devyni žmonės pirmadienį žuvo per antskrydžius, pranešė vietos tarnybos, bet kol kas neaišku, ar tai buvo Izraelio aviacijos smūgiai.

Izraelis patvirtino bombarduojantis Gazos Ruožą kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hamas“ taikinius, atsakydamas į kiek anksčiau surengtą raketų ataką prieš žydų valstybę iš palestiniečių anklavo.

Tačiau izraeliečių kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas sakė negalįs „nei patvirtinti, nei paneigti“, kad šie smūgiai pareikalavo žmonių gyvybių. Jis pridūrė, kad tai galėjo būti „vidaus reikalas“, leisdamas suprasti, kad galėjo įvykti incidentų leidžiant raketas iš Gazos Ruožo.

J. Conricusas patvirtino, kad Izraelio pajėgos smogė vienam „Hamas“ kariniam veikėjui“, o islamistų šaltiniai Gazos Ruože sakė naujienų agentūrai AFP, kad buvo nukautas vienas jų kovotojų vadų.

Atnaujinta 20.37

Po raketų smūgio iš Gazos Ruožo Izraelio kariuomenė nukovė vieną „Hamas“ kovotojų vadą

Izraelio kariuomenė pirmadienį pranešė pradėjusi atsakomuosius aviacijos smūgius Gazos Ruože, kai iš palestiniečių anklavo į žydų valstybę buvo paleistos kelios raketos, o islamistų judėjimas „Hamas“ patvirtino, kad buvo nukautas vienas jo kovotojų vadų.

„Pradėjome – kartoju, pradėjome – atakuoti karinius taikinius Gazoje“, – žurnalistams sakė Izraelio kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas po anksčiau pirmadienį surengtos „Hamas“ raketų atakos, nutaikytos į Izraelį, įskaitant Jeruzalę.

J. Conricusas patvirtino, kad Izraelio pajėgos smogė vienam „Hamas“ kariniam veikėjui“, o islamistų šaltiniai Gazos Ruože patvirtino naujienų agentūrai AFP, kad buvo nukautas vienas jų vadų.

Jeruzalėje nuo Raudų sienos evakuoti maldininkai

Jeruzalėje nuo Raudų sienos pirmadienį buvo evakuota šimtai žydų maldininkų, pranešė policija po palestiniečių ir Izraelio saugumo pajėgų susirėmimų bei raketų atakos iš Gazos Ruožo.

„Jeruzalėje nuskambėjo pavojaus sirenos. Policijos pajėgos pradėjo evakuoti [į saugią vietą] šimtus žmonių“, susirinkusių prie Raudų sienos, sakoma trumpame policijos pranešime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.