Pasaulyje

2021.05.10 16:16

Landsbergis įvertins Chodorkovskio informaciją apie „Avia Solutions Group“: Kremliaus įtaka Europoje yra giliai įsiskverbusi

Ušackas: tai informacinis teroras, papildyta 18.30
Mindaugas Laukagalis, Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt iš Briuselio2021.05.10 16:16

Putino režimo čiuptuvai apraizgę Europos Sąjungą ir kišasi į vidinius Bendrijos, taip pat ir Lietuvos, reikalus. Taip pareiškė šiandien Europos Parlamentui (EP) kalbėjęs Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis.

„Lietuviška kompanija „Avia Solutions Group“ buvo įsivėlusi į skandalus žiniasklaidoje dėl įtariamų ryšių su Putino aplinka. Pavyzdžiui, Sergejaus Čemezovo kompanija „Rostech“, taip pat Jevgenijumi Prigožinu. Šios kompanijos vadovybė atmeta kaltinimus. Šioje bendrovėje dirba buvęs užsienio ministras Vygaudas Ušackas, kurį polittechnologai dėl mums nežinomų priežasčių minėjo kaip draugišką kandidatą į Lietuvos prezidento postą“, – sakė M. Chodorkovskis.

LRT primena, kad Lietuvos Vyriausybė kovo pabaigoje uždraudė kompanijos „Avia Solutions Group“ plėtrą Vilniaus oro uoste dėl rizikos nacionaliniam saugumui.

Ušackas: tai tikslinis šmeižtas ir informacinis teroras

„Avia Solutions Group“ įmonės valdybos narys Vygaudas Ušackas po pasirodžiusios informacijos LRT teigė, kad tokie M. Chodorkovskio teiginiai jį nustebino.

„Esame iš tikrųjų nustebę ir apgailestaujame, kad iš ES tribūnos yra skelbiama nepatikrinta informacija, kurios autoriai iš anksto atsiribojo nuo atsakomybės dėl informacijos teisingumo. Tuo, manau, viskas ir pasakyta. O tai, kad vis dėlto yra tikslinio šmeižto, informacijos teroro, [kurį skleidžia] keletas pseudotyrinėtojų, man tik gaila ir gaila, kad toks atsakingas žmogus kaip M. Chodorkovskis pasirašo ir priima tokią teisiškai nepatikrintą informaciją“, – LRT sakė Vygaudas Ušackas.

Jis taip pat pridūrė, kad nemato prasmės komentuoti plačiau „pseudotyrėjų kaltinimų ir vykdomo informacinio teroro, nes šis šmeižtas buvo paneigtas“.

„Dabar kažkokiam žurnalistiniam tyrimui, kuris buvo užsakytas M. Chodorkovskio, kurį atliko kažkokie neaiškūs [žmonės] ir kurie neprisiima atsakomybės už nieką, tai nematau net reikalo komentuoti. Tiesiog apgailėtinas faktas, kad iki tokio lygio nusirito informacinis karas su politiniais ar kitokiais tikslais“, – sako jis.

LRT primena, kad kovo pradžioje grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą pristatęs Valstybės saugumo departamentas (VSD) teigė turintis informacijos, keliančios klausimų dėl G. Žiemelio kontroliuojamos „Avia Solutions Group“ veiklos.

Bendrovė, reaguodama į VSD vadovo D. Jauniškio žodžius, tada paprašė viešai paviešinti VSD apie jų bendrovę turimą informaciją.

Juknevičienė: tai tik ledkalnio viršūnė

Kalbėdamas Europos Parlamentui, M. Chodorkovskis minėjo ir šnipinėjimu įtariamą Algirdą Paleckį. Kremliaus kritikas teigia, kad jis ne tik anksčiau, bet ir jau patekęs į teisėsaugos akiratį bendradarbiavo su Rusijos specialiosiomis tarnybomis.

Europarlamentarė Rasa Juknevičienė sako, kad M. Chodorkovskio išsakytos tezės žinomos., tačiau nustebino tai, kad pirmą kartą Parlamente pateiktos konkrečios pavardės.

„Aišku, tai yra tik ledkalnio viršūnė, tai tik labiausiai matomi ir žinomi žmonės. Pavyzdžiui, jis paminėjo Latvijos europarlamentarę, kuri yra gerai žinoma ir kuri neslepia savo prorusiško požiūrio, [taip pat paminėjo] iš Prancūzijos Marianį, apie kurį žinoma, kad važinėja į Krymą. Na, ir iš Lietuvos keletą žmonių, kurie skamba kaip atvirai dirbantys,labiau ar mažiau su Rusija susijusiu verslu, kaip Ušacko atveju, arba kaip Algirdas Paleckis, kuris jau ir teisiamas už šnipinėjimą“, – sakė politikė.

Landsbergis: informaciją reikia įvertinti ir žiūrėti, ką toliau su tuo daryti

Po Užsienio reikalų tarybos Briuselyje kalbėjęs ministras Gabrielius Landsbergis sakė, kad Rusijos įtaka Europoje yra įsiskverbusi giliai ir plačiai.

„Aišku, mes matome tik tą oficialią dalį. Yra žvalgybos darbuotojai, kuriuos mes galime bandyti kažkaip išgaudyti, bet klausimas, kiek yra verslo interesų, kurie korumpuoja politines sistemas ir kurie lygiai taip pat atstovauja Kremliaus interesus kitokiomis priemonėmis. Manau, jaučiame, kad to yra ir galbūt po truputėlį pradedame įvardinti, koks yra to gylis“, – LRT sakė ministras.

Anot jo, opozicionieriaus Aleksejaus Navalno antikorupcinė veikla, M. Chodorkovskio tyrimai padeda geriau pažinti Kremliaus veikimo būdus.

„Panašu, kad ponas Chodorkovskis taip pat atskleidžia tam tikras kortas ar tam tikrą informaciją, kurią yra surinkęs, ir paviešina. Aišku, Lietuvoje reikės susipažinti ir įvertinti, ir tada toliau žiūrėti, ką su tuo daryti“, – nurodė G. Landsbergis.

Į Briuselyje vykstančią Užsienio reikalų tarybą atvykęs Gabrielius Landsbergis prieš susitikimą sakė, jog ES turi pripažinti, kad Rusija elgasi vis agresyviau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.