Pasaulyje

2021.05.09 09:30

Rinkimų rezultatai Škotijoje – pamatas pakartotiniam referendumui dėl nepriklausomybės

atnaujinta 9.30
LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA2021.05.09 09:30

Škotijos nacionalinė partija (SNP), kuri pasisako už Škotijos nepriklausomybę, laimėjo regiono parlamento rinkimus, todėl tikimybė, kad bus surengtas antrasis referendumas dėl jos atsiskyrimo nuo Jungtinės Karalystės (JK), smarkiai didėja.

Rinkimuose dabartiniai Škotijos valdantieji, vadovaujami Nicola Sturgeoin, gavo 64 iš 129 mandatų, jiems pritrūko vieno mandato iki absoliučios daugumos. Vis dėlto partija laimėjo ketvirtus rinkimus iš eilės ir formuos daugumą. Tikėtina, kad Vyriausybę ji sudarys su 8 mandatus iškovojusia Škotijos žaliųjų partija.

Apie naują Škotijos nepriklausomybės referendumą imta kalbėti po „Brexito“, nes dauguma škotų nepritarė Jungtinės Karalystės pasitraukimui iš Europos Sąjungos. Paaiškėjus rinkimų rezultatams, Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas paragino N. Sturgeon dirbti kartu.

Kiek anksčiau referendumo idėją Jungtinės Karalystės premjeras pavadino neapgalvota ir neatsakinga, Borisas Johnsonas nepritaria antram referendumui.

Bendru teisiniu požiūriu, vyriausybė Londone turi pritarti referendumui dėl Škotijos atsiskyrimo nuo JK. Pirmasis referendumas vyko 2014 metais, tada 55 proc. žmonių pasisakė už tai, kad Škotija liktų JK dalimi, tačiau N. Sturgeon pabrėžia, kad „Brexitas“, kuriam škotai nepritarė, pakeitė situaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.