Pasaulyje

2016.06.21 15:06

JAV Senatas po Orlando žudynių nepritarė ginklų kontrolės priemonėms

BNS2016.06.21 15:06

Respublikonų kontroliuojamas Senatas pirmadienį, praėjus kiek daugiau nei savaitei po žudynių Orlando naktiniame klube, nepritarė keturioms konkuruojančioms ginklų kontrolės priemonėms.

Šis žingsnis išryškino skirtingą partijų požiūrį ginklų kontrolės klausimu, kuris neabejotinai bus plačiai aptariamas įtemptos prezidento rinkimų kampanijos metu.

Likus mėnesiui, kai respublikonai ir demokratai oficialiai paskelbs savo kandidatus į prezidento postą, įstatymų leidėjams nepavyko pasiekti kompromiso vienu opiausių nūdienos klausimų Amerikoje.

Nors po didžiausių per JAV istoriją šaudynių Orlando naktiniame gėjų klube, kurios nusinešė 49 gyvybes, respublikonai ir demokratai rodė valią imtis veiksmų, pirmadienį jie atmetė keturias pataisas – po dvi nuo kiekvienos partijos, kuriomis būtų sugriežtinta ginklų įsigijimo tvarka, taip pat suvaržyta teisė įsigyti ginklą įtariamiems teroristams.

Dviejose demokratų pateiktose pataisose buvo numatyta uždrausti įsigyti šaunamąjį ginklą asmenims, kurie įtraukti į Federalinio tyrimų biuro stebimų asmenų ir negalinčių skristi asmenų sąrašus, ir sugriežtinti asmenų, norinčių įsigyti šaunamąjį ginklą ginklų parodose ar internetu, sveikatos ir kriminalinių biografijos faktų patikrą.

Respublikonai nepritaria tokioms priemonėms – iš esmės jie nepritaria bet kokioms pastangoms suvaržyti asmens teisė turėti ir nešioti šaunamąjį ginklą, tvirtindami, kad ją gina JAV Konstitucijos Antroji pataisa.

Jie pasiūlė nustatyti 72 valandų laukimo laikotarpį šaunamąjį ginklą norintiems įsigyti asmenims, kurie yra įtraukti į FTB stebimų asmenų sąrašus, kad vyriausybė turėtų laiko gauti teismo nurodymą esant reikalui blokuoti ginklo pardavimą.

Antruoju respublikonų siūlymu siekta pagerinti asmenų patikrinimo sistemą. Demokratai atmetė abi respublikonų iniciatyvas.

Tokios priemonės dažnai atmetamos Senate, kur teisės aktui patvirtinti reikia 60 iš 100 senatorių pritarimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt