Pasaulyje

2016.06.17 18:58

V. Putinas pareiškė norintis geresnių santykių su Europa

BNS 2016.06.17 18:58

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį ekonomikos forume Sankt Peterburge tvirtino norįs žengti Europos link ir pataisyti dėl krizės Ukrainoje pablogėjusius santykius, bet tebetvirtina, kad dėl nesantaikos kalti Vakarai, paskelbę sankcijas Rusijai.

Pasak jo, „Rusija nebuvo šiandieninės suirutės, nesantaikos ir problemų, sankcijų įvedimo iniciatorė“.

„Mes, kaip sakoma, kaip mūsų liaudis sako, pykčio nelaikome ir esame pasirengę atsižvelgti į mūsų partnerius Europoje, – pažymėjo V. Putinas, bet tuoj pridūrė: – tačiau, žinoma, tai negali būti žaidimas į vienus vartus“.

Jo teigimu, „Europos verslas nori ir yra pasirengęs dirbti su mūsų šalimi. Europos politikai turi padėti verslui, parodyti išmintį, įžvalgumą ir lankstumą“.

Dabartinis nuo naftos ir dujų priklausomos Rusijos ekonomikos smukimas, kurį paskatino ir Vakarų sankcijos, ir naftos kainų kritimas, yra ilgiausias nuo to laiko, kai V. Putinas atėjo į valdžią – o tai buvo prieš daugiau kaip 16 metų.

Pratęstos sankcijos dėl Krymo

V. Putinui kalbant, pasklido žinia, kad Europos Sąjunga (ES) dar metams pratęsė sankcijas, kurios buvo įvestos dėl Rusijos 2014 metais įvykdytos Krymo aneksijos, kurią blokas smerkia ir atsisako pripažinti.

Šaltiniai Briuselyje sako, kad platesnes ekonomines sankcijas, kurios buvo paskelbtos dėl prorusiško sukilimo Ukrainos rytuose ir kurios skaudžiai smogė Rusijos finansų sektoriui, ES gali pratęsti jau kitą savaitę, nors jų galiojimas baigiasi tik liepos pabaigoje.

Keršydama už šias sankcijas, Rusija 2014 metų rugpjūtį uždraudė įvairių maisto ir žemės ūkio produktų importą iš Vakarų.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude Junckeris ketvirtadienį Rusijai pareiškė, kad „vienintelis būdas“ 28 valstybių ES panaikinti ekonomines sankcijas Maskvai yra visiškas Ukrainos taikos susitarimo įgyvendinimas.

„Kitas žingsnis yra aiškus: visiškas susitarimo įgyvendinimas, nei daugiau, nei mažiau. Tai vienintelis būdas pradėti mūsų pokalbį ir vienintelis būdas panaikinti ekonomines sankcijas, kurios buvo įvestos“, – pažymėjo J.-C. Junckeris per Rusijos pagrindinį ekonominį forumą Sankt Peterburge.

J.-C. Junckerio ir V. Putino susitikimas – jų pirmasis susitikimas Rusijoje nuo ES sankcijų paskelbimo – įžiebė Kremliaus viltis, jog tai galbūt yra santykių su bloku sugrįžimo į įprastas vėžes pradžia.

V. Putinas, kuris anksčiau tikino, kad sunkiausias Rusijos ekonominės krizės laikotarpis jau baigėsi, penktadienį pareiškė užsibrėžęs tikslą grąžinti šalies ekonomiką į augimo kelią ir pasiekti „bent 4 proc.“ augimo tempą.

Tačiau Rusijos bendrasis vidaus produktas (BVP) pernai sumažėjo maždaug 3,7 proc. ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad šiemet šalies ūkis smuks dar 1,5 proc., o 2017 metais galima tikėtis tik nedidelio prieaugio.