LRT FAKTAI
Vladimiras Žirinovskis

Pasaulyje

2021.05.08 15:23

LRT FAKTAI. Kylant įtampai su Čekija, Žirinovskis nevengia kraipyti istorijos – užsiminė ir apie Lietuvą

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.05.08 15:23

Rusijos Dūmos narys, skandalingais pranešimais apie Baltijos valstybes jau pasižymėjęs Vladimiras Žirinovskis paskleidė dar vieną žinutę apie Sovietų Sąjungos įtakos zonoje buvusias Rytų Europos valstybes.

Komentuodamas tarptautinį skandalą, kai Čekija pareiškė, kad Rusijos tarnybos siejamos su sprogimais šalies rytuose, V. Žirinovskis rėžė – Čekija, kaip ir kitos posovietinės erdvės valstybės, ieško dėmesio, nes yra maža ir neįtakinga. Jis kalbėjo ir apie istoriją – neva 1968-aisiais, per vadinamąjį „Prahos pavasarį“, sovietų kariai įsiveržė tik dėl to, kad Sovietų Sąjunga teisėtai kovojo su NATO.

„Jie bučiavo mūsų tankistus“

„Skandalai, mažytės valstybės – Estija, Čekija, Latvija, Lietuva, Albanija – turi apie save pranešti, kitaip visi pamirš, kad tokios egzistuoja. Mes pamiršome automobilius „Škoda“, „President“ alų, kažkokias dešreles. Štai, prisiminė, kad pas juos sandėlis sprogo. Jie pratrūko – nagi, vėl apkaltinkime rusus.

Prisiminkime 1945-ųjų gegužę, kaip jie visi skubėjo, glėbesčiavo ir bučiavo mūsų tankistus, mūsų kariuomenę. 1968-ieji jiems nepatiko, bet tai buvo mūsų pozicija, mūsų sprendimas neleisti Čekijai patekti į NATO. Mes turėjome teisę imtis priemonių dėl savo šalies saugumo“, – rusų žurnalistams kalbėjo V. Žirinovskis. Jis pridūrė, kad Rytų Europos valstybės nekariavo Antrajame pasauliniame kare, neva pačios pasidavė nacistinei Vokietijai.

Vaizdo įrašas su šia žinute socialiniuose tinkluose pasiekė ir Lietuvą.

Kas vyko Čekoslovakijoje 1968-aisiais?

Tankai Prahos gatvėse, uždarytos sienos, kariuomenės valdomi svarbiausi šalies objektai ir nušalintas komunistų partijos lyderis Aleksandras Dubčenka, jau kurį laiką leidęs valstybei pamažu laisvėti nuo Maskvos ir paskelbęs šūkį „Socializmas žmogaus veidu“.

Net ir už geležinės uždangos komunistų valdomoje šalyje nebeliko cenzūros, laisvėjo žiniasklaida ir visuomenė.

Sovietų Sąjunga ir kariniai jos sąjungininkai 1968-ųjų rugpjūtį įvedė į šalį kariuomenę baiminamiesi, kad pokyčiai nusiris ir per kitas valstybes. Judėjimai buvo nuslopinti, Maskva paskyrė naują valdžią. Tada skelbta, kad sovietų karių prašosi čekoslovakai.

Karių šalyje greit atsirado keli šimtai tūkstančių, o „Prahos pavasariu“ praminti įvykiai pasižymės būtent taikiu gyventojų pasipriešinimu kariuomenei. Susirėmimuose žuvo daugiau nei 100 civilių, Čekoslovakijos vadovas Maskvoje fiziniu smurtu buvo priverstas pasirašyti nurodymus keisti politiką, grįžo cenzūra ir sustiprėjo jėgos aparatas.

Istorikai: tai netiesa

LRT.lt paklausti istorikai paneigė V. Žirinovskio žodžius, esą 1968-aisiais Čekoslovakija turėjo planų ar perspektyvų stoti į NATO, dėl to esą į ją ir buvo įvesti šimtai tūkstančių karių.

„1968-aisiais Čekoslovakijoje nebuvo kalbama apie stojimą į NATO. Buvo nuomonių, kad reikėtų palikti Varšuvos pakto susitarimą ir tapti neutralia valstybe, tokia kaip Austrija“, – LRT.lt sakė Niujorko universiteto Prahoje direktorius politikos analitikas Jiris Pehe.

Austrija, po Antrojo pasaulinio karo okupuota Sovietų Sąjungos, suverenitetą atgavo tik Konstitucijoje įsipareigojusi nesijungti prie karinių aljansų, todėl ir šiandien yra neutrali.

Istorikas Mindaugas Nefas sako, kad mažai tikėtina, jog Čekoslovakijoje tuo metu kas nors galvojo apie tokius dalykus kaip jungimasis prie NATO.

„Ar čekoslovakai, iš esmės siekdami mažesnės SSRS politinės įtakos, iš karto kėlė tikslus dėl NATO? Abejotina. Apie tokius siekius visuotinai nėra žinoma“, – sakė pašnekovas.

Ne pirmą kartą kartojamas melas

Melagingas V. Žirinovskio pranešimas – ne pirmą kartą kartojamas pramanas. Prieš kelerius metus vienai iš Rusijos valstybinių televizijų parodžius filmą su būtent tokia interpretacija, kilo diplomatinis ir tarptautinis skandalas, turėjo aiškintis Rusijos ambasadorius Čekijoje.

Filme buvo teigiama, kad karinė jėga panaudota norint pagelbėti vietos gyventojams, kad buvo sustabdytas nelegalus perversmas, o jį planavo Vakarų paveikti radikalai. Netgi buvo teigiama, kad NATO kariai buvo priartėję prie Čekoslovakijos sienos.

Rusijoje veikiančio Levados tyrimų centro 2018 metais atliktos apklausos duomenimis, 36 proc. Rusijos gyventojų mano, kad Maskvos sprendimas numalšinti „Prahos pavasarį“ buvo teisingas – beveik dukart mažiau, 19 proc., respondentų manė, kad Sovietų Sąjunga taip pasielgti neturėjo.

LRT.lt kalbintų ekspertų teigimu, pasakymas, kad Sovietų Sąjunga pokyčius Čekoslovakijoje slopino dėl konflikto su NATO, nėra teisingas – tuo metu ši valstybė nesiekė narystės kitame kariniame aljanse, buvo svarstomas daugiausia neutraliteto paskelbimo klausimas.

Teiginys, kad Čekoslovakija tokių planų turėjo, yra tapęs šiandienės Rusijos propagandos dalimi, teigiama, esą į šalį ruošėsi keliauti NATO kariai.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.