Pasaulyje

2016.06.17 14:53

Britų parlamentarės nužudymas sustabdė referendumo kampaniją

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.06.17 14:53

Didžioji Britanija penktadienį vis dar yra ištikta šoko po parlamentarės nužudymo kaimo gatvelėje, kuris sustabdė kampaniją per patį karštligišką jos piką, likus vos savaitei iki referendumo dėl šalies narystės Europos Sąjungoje (ES).

Jo Cox praeityje yra gavusi piktavališkų grasinimų.

Londono policijos teigimu, dėl to kovą buvo sulaikytas vienas vyras. Pranešama, kad tai nėra tas pats įtariamasis, kuris sulaikytas ketvirtadienį.

41 metų J. Cox, buvusi pagalbos darbuotoja ir Britanijos narystės ES šalininkė, kuri agitavo ir Sirijos pabėgėlių naudai, buvo nužudyta ketvirtadienį, prie bibliotekos, kur nuolat susitikdavo su rinkėjais savo gimtajame Berstolo kaime Anglijos šiaurėje.

Liudininkai vietos žiniasklaidai pasakojo, kad į smulkutę dviejų vaikų motiną buvo ne kartą šauta ir kad jai taip pat buvo ne kartą smogta peiliu.

Ir Britanijos narystės ES šalininkų, ir priešininkų stovyklos paskelbė, kad iš pagarbos sustabdys savo kampanijas, o komentatoriai kelia klausimus, ar kampanijos tonas skaldė visuomenę.

J. Cox nužudymas anksti penktadienį užtemdė opozicijoje esančios jos Leiboristų partijos pergalę papildomuose rinkimuose Londono Tutingo rajone.

„Atsižvelgdama į siaubingus šiandienos įvykius ir šokiruojančią Jo Cox žūtį, neketinu sakyti kalbos, – balsų skaičiavimo centre pasakė naujai išrinkta parlamentarė Rosena Allin-Khan. – Jos mirtis primena mums, kad mūsų demokratija yra didelės vertės, bet trapi, (kad) mes privalome niekada nepamiršti jos branginti.“

Anksčiau dešimtys žmonių buvo susirinkę prie parlamento rūmų paminėti J. Cox. Dalyvavo Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas ir partijos kolegos.

„Tai, kas įvyko, labiau nei pasibaisėtina. Mes čia – tyliam jos netekties atminimui“, – pasakė J. Corbynas prasidedant lietui.

„Ji buvo bebaimė kampanijos dalyvė, bebalsių balsas. Mes jaučiamės sukrėsti“, – sakė 23 metų Fatima Ibrahim, pilietinės organizacijos „Avaaz“ aktyvistė.

Žavioje Berstolo gatvelėje užpuolimo vieta buvo aptverta, matėsi, kaip policininkai apžiūrinėja batą ir rankinę. Žmonės netoliese paliko gėlių.

Policija sakė, jog aiškinasi nužudymo motyvą. Tai pirmas parlamentaro nužudymas nuo 1990 metų, kai per IRA padėtos bombos sprogimą žuvo Ianas Gow.

Yra tam tikrų požymių, kad 52 metų Thomas Mairas, kurį britų žiniasklaida vadina užpuoliku, linko į itin kraštutines dešiniąsias pažiūras.

Penktadienį taip pat pranešta, kad J. Cox anksčiau šiais metais policijai jau skundėsi dėl gautų „piktavališkų pranešimų“. Pareigūnai praneša, kad kovo mėnesį buvo areštuotas vyras, kurį policija įspėjo, bet tai nėra tas pats vyras, kuris dabar buvo sulaikytas dėl vakarykštės žmogžudystės. Laikraštis „The Times“ praneša, kad tuo metu, kai J. Cox buvo nužudyta, policija svarstė papildomos apsaugos jai paskyrimą. 

„Baltasis nacionalizmas“

JAV pilietinių teisių organizacija „Southern Poverty Law Center“ (SPLC) pranešė, kad Th. Meiras buvo „uolus Jungtinėse Valstijose veikiančio neonacių judėjimo šalininkas“.

„Remiantis dokumentais, kuriuos gavo „Southern Poverty Law Center“, Th. Mairas buvo uolus Nacionalinio aljanso (NA), kuris anksčiau ne vieną dešimtmetį buvo svarbiausia neonacių organizacija Jungtinėse Valstijose, šalininkas“, – rašoma teisių gynimo organizacijos tinklalapyje.

„Kaimynai vadino jį „vienišiumi“, bet jo taip pat ilga istorija su baltuoju nacionalizmu“, – nurodė SPLC.

SPLC pranešė, kad Th. Mairas už daugiau nei 620 JAV dolerių buvo įsigijęs skaitymui skirtos medžiagos iš NA, kuris ragino sukurti išimtinai baltųjų kraštą ir išnaikinti žydus.

SPLC tinklalapyje pateikiamos dviejų sąskaitų už Th. Mairo užsakytus žurnalus kopijos, kuriose nurodytas adresas Vakarų Jorkšyre.

Viename vadove, kurį įsigijo Th. Mairas, pateikiamos instrukcijos, kaip iš paprastų medžiagų pasigaminti šaunamąjį ginklą, rašo SPLC.

Britų žiniasklaida, remdamasi išpuolio liudininkais, pranešė, kad užpuolikas panaudojo iš pažiūros „seną“ ar „savadarbį“ šaunamąjį ginklą.

Vienas išpuolio liudininkų, kavinės savininkas Clarke`as Rothwellas, naujienų agentūrai „Press Association“ (PA) sakė, kad užpuolikas išpuolio metu nekart sušuko „Britanija – pirmiausia“.

Taip vadinasi vienas kraštutinių dešiniųjų antiimigracinis judėjimas, kuris po parlamentarės nužudymo išplatino pareiškimą, kad jis, „aišku, su tuo niekaip nesusijęs“ ir „niekuomet neskatintų imtis tokių veiksmų“.

Th. Mairo brolis Scottas Mairas laikraščiui „The Daily Telegraph“ sakė, kad Thomas „nėra linkęs smurtauti ir nėra labai politiškas žmogus“.

„Jis sirgo psichikos liga, bet sulaukė pagalbos“, – sakė S. Mairas.

„The Daily Telegraph“ taip pat pranešė, kad Th. Mairas buvo užsiprenumeravęs Pietų Afrikos Respublikoje proapartheidinio judėjimo leidžiamą žurnalą „S. A. Patriot“, pasisakantį prieš multikultūralizmą.

„Kovoti su neapykanta“

Po minimo nusikaltimo komentatoriai klausia, ar referendumo dėl narystės ES kampanijos tonas galėjo išjudinti ir pavojingas sroves.

Alexas Massie žurnale „Spectator“ pažymėjo, kad toji diena prasidėjo prieš ES nukreipto plakato, kuriame pavaizduota migrantų bei pabėgėlių eilė ir užrašyta „Kritinis taškas“, pristatymu.

„Žinia nebuvo labai subtili: balsuok (už) išėjimą, Britanija, arba būk užplūsta rudų žmonių, – rašė A. Massie. – Kai vaizduoji politiką kaip gyvybės ir mirties klausimą, kaip nacionalinio išlikimo klausimą, nesistebėk, kai kas nors supranta tave pažodžiui.“

Prieš kampanijos sustabdymą apklausos rodė, kad referendumo rezultatai sunkiai prognozuojami – kad pergalė gali būti pasiekta minimaliu skirtumu, pastaruoju metu padidėjus paramai narystės ES priešininkams.

J. Cox, kuri sakydama savo pirmą kalbą parlamente gynė imigraciją ir įvairovę, su vyru Brendanu ir jųdviejų vaikais, trejų ir penkerių metų, gyveno tam pritaikytoje valtyje Temzės upėje Londone.

Pasirodžius naujienoms apie jos žūtį, Brendanas paskelbė emocingą raginimą susivienyti prieš neapykantą.

„Ji dabar labiausiai būtų norėjusi dviejų dalykų, – rašė jis. – Pirma, kad mūsų brangūs vaikai būtų apsupti meilės, ir, antra, kad mes visi susivienytume kovai su neapykanta, kuri ją nužudė.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt