Pasaulyje

2021.05.04 11:06

Rusija išdalino pusę milijono pasų Rytų Ukrainoje – galės „ginti“ naujus piliečius

LRT.lt2021.05.04 11:06

Rusijos vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad per paskutinius du metus suteikė pilietybes daugiau nei 500 tūkstančiams gyventojams Rytų Ukrainoje, kurioje Kremliaus remiami separatistai vykdo karą su Ukraina, rašo „Radio Free Europe“/„Radio Liberty“.

Rusijos naujienų agentūros TASS duomenimis, 40 procentų Rusijos pilietybės prašymų buvo „atmesti“.

Šalies prezidentas Vladimiras Putinas 2019 metais paskelbė supaprastintą tvarką pasų išdavimui, separatistų užgrobtuose Luhansko ir Donecko regionuose.

Maskvos bandymai paspartinti pasų išdavimą minėtose Ukrainos teritorijose sulaukė griežto pasmerkimo iš Vakarų. Tai laikoma dar vienu Rusijos bandymu destabilizuoti karo paveiktą kraštą.

Ukraina jau anksčiau buvo pasmerkusi šalies gyventojų „natūralizaciją“ ir pavertimą Rusijos piliečiais ir laiko tai dar viena hibridinio karo forma ir įtampos šaltiniu bei Ukrainos suvereniteto pažeidimu.

Rusija kuris laikas ekonomiškai ir politiškai remia separatistus Luhansko ir Donecko regionuose ir nepaisant akivaizdžių įrodymų dėl vykdomo karo, aiškina, kad „nesikiša į Ukrainos vidaus reikalus“.

„Rusija visada gynė ir gins šalies piliečių interesus, kad ir kur jie bebūtų“, – praėjusiais metais aiškino V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Naujienos dėl pasų išdavimo skaičiaus atkeliavo laiku, kuomet įtampa tarp Rusijos ir Ukrainos pastaraisiais mėnesiais yra gerokai išaugusi, dėl Rusijos vykdomų provokacijų prie Ukrainos pasienio.

NVS reikalų ir Eurazijos integracijos Rusijos Dūmos komiteto pirmininko pavaduotojas Viktoras Vodolatskis teigė, kad iki metų pabaigos Ukrainos piliečiams gali būti suteikta 1 milijonas Rusijos pasų.

Kovo 20 dieną Rusijos prezidento dekretu buvo paskelbta, kad neteisėtai aneksuoto Krymo didžioje dalyje uždrausta įsigyti žemių, asmenims, kurie nėra Rusijos piliečiai.

Europos Sąjunga ir tarptautinė bendruomenė iki šiol nepripažįsta Krymo aneksijos, kuri pažeidžia tarptautinę teisę.