Naujienų srautas

Pasaulyje2016.06.16 14:54

EK pirmininkas pasakė, kada galėtų būti panaikintos ES sankcijos Rusijai

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.06.16 14:54

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris ketvirtadienį pasakė Rusijai, kad „vienintelis būdas“ 28 valstybių Europos Sąjungai (ES) panaikinti ekonomines sankcijas Maskvai yra visiškas Ukrainos taikos susitarimo įgyvendinimas.

„Kitas žingsnis yra aiškus: visiškas susitarimo įgyvendinimas, nei daugiau, nei mažiau. Tai vienintelis būdas pradėti mūsų pokalbį ir vienintelis būdas panaikinti ekonomines sankcijas, kurios buvo įvestos“, – sakė J.-C. Junckeris per Rusijos pagrindinį ekonominį forumą Sankt Peterburge.

J.-C. Junckeris yra ES aukščiausio rango pareigūnas, atvykęs su vizitu į Rusiją po 2014 metais Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos, kuri išprovokavo JAV ir ES sankcijas Rusijai.

Ketvirtadienį kalbėdamas per tą ekonominę konferenciją Sankt Peterburge, J.-C. Junckeris kritikavo Europos politikus, sakiusius, kad jis nuvykdamas į Rusiją pasiunčia klaidingą signalą.

„Laikausi nuomonės, kad mes privalome kalbėtis su Rusija, su vadovybe, su jos žmonėmis: kai kam tai tikriausiai radikali idėja; man tai – sveikas protas“, – sakė jis ir šie jo žodžiai buvo palydėti plojimais.

Tačiau jis pasistengė patvirtinti ES poziciją, kad ji nesutinka su Rusijos įvykdyta Krymo aneksija, nes tai „sukrėtė pačius Europos saugumo principus“, ir vis dar laiko Minsko taikos susitarimus dėl Ukrainos vienintelėmis sąlygomis sankcijų panaikinimui.

Pasak J.-C. Junckerio, ES turi kalbėtis su Rusija, bet tai nereiškia, kad susvyruoja ES parama Ukrainos teritoriniam vientisumui.

„Jei mūsų santykiai šiandien susiduria su sunkumais ir yra paženklinti nepasitikėjimo, jie nėra sudužę nebepataisomai. Mums reikia juos taisyti ir aš tikiu, kad mes (tai) galime“, – savo kalboje sakė jis ir tvirtino, kad atvyko į Rusiją pasistengti pagerinti santykius.

Vėliau ketvirtadienį J.-C. Junckeris susitiks su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Tai pirmasis susitikimas su Vladimiru Putinu nuo tada, kai Europos sąjunga Maskvai įvedė sankcijas dėl jos veiksmų Ukrainoje.

Bendrijos lyderiai iki mėnesio pabaigos turi apsispręsti, ar Maskvai pratęsti apribojimus. Kai kurioms šalims laikantis vis nuosaikesnės pozicijos Kremliaus atžvilgiu, dalis Vakarų diplomatų sukritikavo J.-C. Junckerį dėl sprendimo į Rusiją vykti tokiu metu.

Komisijos vadovo vizitas vyksta likus vos kelioms savaitėms iki dienos, kai 28 valstybių Europos Sąjunga (ES) balsuos dėl sankcijų Maskvai, kurios padėjo įstumti Rusijos ekonomiką į recesiją, pratęsimo.

Kremliaus šeimininkas taip pat susitiks su Jungtinių Tautų (JT) generaliniu sekretoriumi Ban Ki-moonu ir šios pasaulinės organizacijos pasiuntiniu Sirijai Staffanu de Mistura. Maskva, kuri teikia karinę paramą savo sąjungininkui Basharui al Assadui, išlieka Sirijos konflikto centre.

Nepaisant santykių šaltuko, tris dienas truksiančioje konferencijoje antrajame pagal dydį Rusijos mieste, kurią Maskva bando vaizduoti kaip šalies atsaką į Davoso forumą, dalyvaus grupė didžiausių Europos verslo figūrų.

V. Putinas turi pasirašyti su „Royal Dutch Shell“ vadovu svarbų kontraktą dėl didelės suskystintųjų dujų gamyklos statybų Rusijoje.

Tokių firmų, kaip Prancūzijos „Total“, „Societe Generale“, „JCDecaux“ ir Europos „Schneider Electric“, vadovai taip pat vyksta į forumą.

Verslininkai sako, kad nepaisydami sankcijų, tarp kurių yra ES ir JAV embargas daugumai Rusijos žemės ūkio produktų, labai nori stiprinti ryšius ir kad Maskva bando taisyti savo įvaizdį.

Rusijos ekonomika, kurią paveikė ir Vakarų sankcijos, ir naftos kainos kritimas, išgyvena ilgiausią recesiją nuo to laiko, kai V.Putinas prieš 16 metų atėjo į valdžią.

Nors pareigūnai tvirtina, kad ekonomika netrukus gali grįžti prie riboto augimo, rimtai baiminamasi užsitęsusios ekonominės stagnacijos ir valdžia žada labai reikalingas struktūrines reformas investuotojams pritraukti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi