Pasaulyje

2016.06.14 22:49

Buvęs Ukrainos prezidentas: po Belovežo susitarimo pasikeitė pasaulis

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.06.14 22:49

Šių metų gruodį bus 25-eri metai, kai pasirašytas Belovežo susitarimas, kuriame konstatuotas Sovietų Sąjungos suirimas bei paskelbtas Nepriklausomų Valstybių Sandraugos sukūrimas. Susitarimą pasirašė Rusijos, Baltarusijos bei Ukrainos vadovai: Borisas Jelcinas, Stanislovas Šuškevičius ir Leonidas Kravčukas.

Buvę Ukrainos ir Baltarusijos vadovai šiandien, lankydamiesi Vilniuje, teigė, kad susitarimas pakeitė pasaulį. Pasak buvusio Ukrainos prezidento, tai istorinis aktas, parodęs, kad ne jėga viską sprendžia. Parlamentaras Emanuelis Zingeris kreipėsi į Nobelio premijos komitetą, kad pasirašiusiems Belovežo, arba kitaip Minsko susitarimą, būtų skirta Nobelio taikos premija.

„Svarbiausia, kad po Belovežo susitarimo pasikeitė pasaulis. Jei šio susitarimo nebūtų, pasaulį turbūt būtų sudrebinęs branduolinis ginklas ar tuometė Sovietų Sąjungos politika. Nors ir šiandien Rusija vykdo visą pasaulį, ypač Ukrainą, slegiančią politiką. Bet mums tada pavyko, pasvėrus visus išorės ir vidaus faktus, pasirašyti šį susitarimą. Ačiū Dievui, kad jis veikia ir šiandien. Nors ne visiškai, nes ne visi iki galo įvertino Belovežo susitarimo reikšmę“, – aiškina buvęs Ukrainos prezidentas L. Kravčukas.

„Mes sustabdėme pilietinį karą buvusioje Sovietų Sąjungos teritorijoje, nes visos respublikos viena kitai turėjo pretenzijų. Mes pasakėme – gyvenkite, kaip norite, ir mums pritarė visos respublikos. Tai netikėta, jų buvo vienuolika, Gruzija prisijungė vėliau, o Baltijos šalys buvo atskirai. Mes, galima sakyti, savaip, nieko  nemėgdžiodami, išsprendėme tą klausimą, kurį Baltijos šalys sprendė visai kitu būdu, mes iš jų mokėmės“, – prisimena pirmasis Nepriklausomos Baltarusijos vadovas S. Šuškevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt