Naujienų srautas

Pasaulyje2016.06.13 09:10

Tyrimas: JAV ir Rusija mažina, tačiau modernizuoja savo branduolinį arsenalą

ELTA 2016.06.13 09:10

Didžiausios pasaulio branduolinės valstybės – JAV ir Rusija – iš lėto mažina savo branduolinį arsenalą, tačiau didina jų pajėgumą, pirmadienį pranešė Stokholmo tarptautinis taikos tyrimų institutas (SIPRI), rašo agentūra AFP.

Kasmetėje instituto ataskaitoje rašoma, kad 2016 metų pradžioje devynios valstybės – JAV, Rusija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Kinija, Indija, Pakistanas, Izraelis ir Šiaurės Korėja – turėjo 15 395 branduolines galvutes. Iš jų 4120 operatyviai dislokuotos.

2015 metų pradžioje šalys turėjo 15 850 branduolinių galvučių.

„Pasaulio branduolinių ginklų inventorius vis mažėjo nuo to laiko, kai 1980-ųjų viduryje pasiekė didžiausią skaičių – beveik 70 tūkst. Mažėjimas pirmiausia susijęs su tuo, kad branduolinių galvučių arsenalą pradėjo mažinti Rusijos ir JAV branduolinės pajėgos“, – tyrėjai Shannonas Kile`as ir Hansas Kristensenas rašo ataskaitoje.

Be to, įtakos mažėjimui turėjo ir trys ginklų ribojimo sutartys, pasirašytos 1991 metais.

„Tačiau lėtėja jų branduolinio arsenalo mažinimo tempas, palyginti su laikotarpiu prieš dešimtmetį. Nei Rusijos, nei JAV dislokuotose strateginėse branduolinėse pajėgose nėra matyti žymaus sumažėjimo nuo 2011 metais įsigaliojusios dvišalės naujosios START sutarties“, – teigia SIPRI.

2016 metų pradžioje Rusija turėjo 7290 branduolinių galvučių, o JAV – 7000. Abi šalys turi 93 proc. branduolinių viso pasaulio ginklų.

SIPRI teigimu, nė viena branduolinių ginklų turinti šalis neketina artimiausioje ateityje atsisakyti branduolinio arsenalo, o Vašingtonas ir Maskva „vykdo plačias ir brangias branduolinių pajėgų modernizavimo programas“.

Dvi priešiškos šalys taip pat didina savo branduolinį pajėgumą. Indija stiprina branduolinių balistinių raketų programą ir spartina plutonio gamybą. Tuo tarpu Pakistanas tobulina branduolinius ginklus, skirtus mūšio laukui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi