Pasaulyje

2016.06.13 08:45

Orlando šaulys galimai priklausė IS

Jungtinių Valstijų prezidentas žudynes gėjų naktiniame klube Orlando centre, Floridos valstijoje, pavadino teroro ir neapykantos aktu. Per žudynes įtariamasis 29-erių Omaras Mateenas nušovė 50, sužeidė daugiau nei pusšimtį žmonių.

Užpuoliką  nukovė policija.  

Jungtinių Valstijų prezidentas Barakas Obama taip pat priminė, kad šios žudynės vėl parodė, jog ginklų kontrolės įstatymas Jungtinėse Valstijose yra per laisvas.

Savaitgalio išpuolis yra kruviniausios masinės žudynės Jungtinių Valstijų istorijoje. Orlando gyventojai iš karto po išpuolio rikiavosi į eilę, kad galėtu tapti kraujo donorais. Jie teigė, kad ši ataka yra nukreipta prieš visą miestą, o ne prieš vieną klubą. Tai puikus amerikiečių vienybės pavyzdys. Tačiau dabar jiems reikia vienybės griežtinant ginklų kontrolę, kaip kaskart po tokių šaudymų bandė pabrėžti ir B. Obama.

Pareigūnų teigimu, įtariamasis O. Mateenas žudynėms buvo gerai pasiruošęs, žiniasklaida skelbia, kad prieš pradėdamas šaudyti, įtariamasis paskambino pagalbos numeriu 911 ir prisiekė ištikimybę vadinamajai „Islamo valstybei“. Grupuotė sekmadienį vėlai vakare prisiėmė atsakomybę, teigdama, kad šį išpuolį įvykdė jų kovotojas. 

Tiria ryšius su islamistais

Giminaičiai, su kuriais pabendravo JAV žiniasklaida, sakė, kad O. Mateenas, kuris dirbo apsaugos pareigūnu ir turėjo žmoną bei mažą sūnų, nebuvo itin pamaldus.

Vis dėlto giminaičiai piešia vyro, kuris buvo nusiteikęs prieš gėjus, turėjo psichikos sveikatos problemų ir fiziškai smurtavo prieš buvusią žmoną, portretą.

O. Mateeno tėvas Miras Seddique`as sakė, kad jo sūnų neseniai įžeidė du gėjai, demonstravę savo jausmus Majamio gatvėje.

„Mes buvome Majamio centre, ... žmonės grojo muziką, – iškart po atakos „NBC News“ pasakojo priblokštas tėvas. – Ir jis pamatė du vyrus, besibučiuojančius priešais jo žmoną ir vaiką, ir labai supyko.“

Tėvas yra gerai žinomas afganų politiniuose sluoksniuose, kartais veda televizijos šou, kuriame reiškė griežtosios linijos pažiūras.

Tame „Durand Jirga Show“, kurį galima rasti „YouTube“, jis koneveikė Pakistano vyriausybę ir skelbė donkichotišką norą siekti Afganistano prezidento posto.

„Mes šokiruoti kaip ir visa šalis. Tai neturi nieko bendra su religija“, – pridūrė M. Seddique`as.

„Psichiškai nesveikas“

O. Mateeno buvusi žmona sakė, kad jis smurtavo ir buvo psichiškai nestabilus, bet nebuvo religinis ekstremistas.

„Keli mėnesiai po to, kai susituokėme, pamačiau jo nestabilumą ir pamačiau, kad jis (serga) bipoliniu afektiniu sutrikimu ir gali pašėlti iš nieko“, – priešais savo namus Boulderyje Kolorade reporteriams sakė Sitora Yusufiy (Sitora Jusufij).

„Po kelių mėnesių jis ėmė prieš mane fiziškai smurtauti, ... neleisdavo man kalbėtis su savo šeima, laikė mane įkaite“, – pasakojo ji.

S. Yusufiy, kuri su O. Mateenu susipažino internetu ir kuri už jo ištekėjo 2009 metais, sakė, kad jis buvo praktikuojantis musulmonas, bet jokių radikalizacijos ženklų nesimatę.

„Visiškai nebuvo jokių ženklų“, – sakė ji.

S. Yusufiy pažymėjo, kad O. Mateenas buvo „psichiškai nestabilus ir psichiškai nesveikas“, kažkada vartojo steroidus.

Steroidai gali sukelti psichikos problemas, tarp jų – paranoją ir maniją.

„(Kai išsiskyrėme), mano šeima tiesiogine prasme išgelbėjo mane... Jie turėjo ištraukti mane iš jo rankų“, – sakė buvusi žmona.

Pora buvo išskirta 2011 metais, rodo teismo dokumentas, kurį matė AFP.

Pasak S. Yusufiy, ji jau daug metų neturėjo jokių kontaktų su O. Mateenu.