Pasaulyje

2016.06.12 23:13

Per šaudynes gėjų klube JAV nužudyta 50 žmonių

DELFI.lt, BNS, 15min.lt 2016.06.12 23:13

Nežinomas vyras įsiveržė į gėjų klubą „Pulse“ Orlando mieste, Floridos valstijoje ir ėmė šaudyti į lankytojus. Kaip policiją cituoja „Fox News“, per šį incidentą buvo nužudyta 50 žmonių, mažiausiai 53 žmonės sužeisti. Policija praneša, kad įtariamasis užpuolikas yra Omaras Mateenas.

Papildyta 22:30. Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) prisiėmė atsakomybę už sekmadienį įvykdytas šaudynes gėjų klube Orlando mieste Floridos valstijoje, pranešė su ekstremistais susijusi naujienų agentūra „Amaq“, remdamasi neįvardytu šaltiniu.

„Ataką, įvykdyta prieš naktinį klubą homoseksualams Orlande, Floridoje, per kurią žuvo arba buvo sužeisti per 100 žmonių, įvykdė „Islamo valstybės“ kovotojas“, – sakoma lakoniškame pranešime.

„Amaq“ daugiau detalių nepateikė.

Papildyta 22:23. O. Mateenas šaunamuosius ginklus įsigijo likus kelioms dienoms iki teroro akto. Juos legaliai nusipirko Floridoje.

Papildyta 22:17. FTB jį įtarė du kartus

Spaudos konferencijoje FTB specialusis agentas Ronas Harperis patvirtino, kad federaliniai agentai du kartus buvo pradėję tyrimus dėl galimų O. Mateeno ryšių su terorizmu.

2013 m. gegužės mėnesį FTB susidomėjo O. Mateenu dėl jo komentarų apie ryšius su teroristais bendradarbiams. Dar kartą – 2014 m. dėl galimų ryšių su savižudžiu, kuris susisprogdino Sirijoje.

Abu kartus jis buvo apklaustas, ir abu kartus nuspręsta, kad O. Mateenas grėsmės nekelia.

Papildyta 20:44. JAV sulaikytas su ginklais ir sprogmenis į gėjų paradą vykęs vyras.

Papildyta 20:22. Prieš išpuolį – skambutis 911

„NBC News“ pranešė, kad O.Mateenas prieš išpuolį paskambino pagalbos telefonu 911. Anot operatoriaus, jis telefonu prisiekė ištikimybę „Islamo valstybės“ vadeivai Abu Bakr al-Baghdadi.

Šią informaciją patvirtino skirtingi šaltiniai teisėsaugoje.

Papildyta 20:04. Prabilo buvusi Omaro Mateeno žmona: „Jis mane mušė“.

Papildyta 17:30. Ginkluotas užpuolikas, siautėjęs sekmadienį viename gėjų klube Orlando mieste Floridos valstijoje, buvo įvardytas kaip afganų kilmės Amerikos pilietis, sekmadienį pranešė JAV televizijos.

Remdamasi teisėsaugos šaltiniais televizija „CBS News“ nurodė, kad tas šaulys buvo Omaras Mateenas, gimęs afganų šeimoje 1986 metais ir gyvenęs Port Sent Lusio mieste Floridoje.

CBS pridūrė, kad O. Mateenas, žuvęs per susišaudymą su policija, kai pareigūnai šturmavo klubą, kad išvaduotų įkaitus, nebuvo patekęs į teisėsaugos akiratį.

Pareigūnai dabar aiškinasi, ar jis buvo kaip nors susijęs su islamo ekstremizmu.

Policija užpuoliko tapatybės oficialiai dar neatskleidė.

Papildyta 16:45. Orlando gėjų klubą atakavęs šaulys galbūt „prijautė“ islamo ekstremizmui Įkaitų drama, įvykusi sekmadienį paryčiais viename Floridos naktiniame gėjų klube, yra tiriama kaip teroro aktas, nurodė pareigūnai.

„Bet kokiu atveju mūsų bendruomenėse potencialiai yra dešimtys aukų, kurios, manau, galime įvardyti teroristinės veiklos (aukomis). Ar tai vidaus, ar tarptautinis terorizmas – mes nuodugniai išsiaiškinsime“, – sakė Floridos teisėsaugos departamento atstovas Danny Banksas.

Paklaustas, ar esama kokių nors priežasčių manyti, kad šis išpuolis susijęs su islamo ekstremizmu, Federalinio tyrimų biuro (FTB) specialusis agentas Ronas Harperis atsakė, kad tyrėjai šį incidentą aiškinsis „visais kampais“.

„Turime užuominų, kad tas asmuo galbūt prijautė tam tikrai ideologijai, bet tvirtai to negalime pasakyti“, – aiškino agentas.

Papildyta 15.20. „Tai virto įkaitų drama, – Orlando policijos viršininkas Johnas sakė per spaudos konferenciją. – Apie 5 val. ryto (vietos, 12 val. Lietuvos laiku) buvo priimtas sprendimas gelbėti ten esančius įkaitus.“

„Viduje esama daug žuvusių žmonių“, – pažymėjo J. Mina.

Vėliau policijos viršininkas pridūrė, kad aukų buvo apie 20, o į ligonines išvežti bent 42 sužeistieji.

J. Mina nurodė, kad užpuolikas turėjo automatą, pistoletą ir kažkokį sprogstamąjį užtaisą.

Policija anksčiau savo „Twitter“ pranešime nurodė, kad pareigūnai įvykdė „kontroliuojamą sprogdinimą“, šturmuodami klubą „Pulse Orlando“.

Policijos vadas pasakojo, kad įtariamasis apie 2 val. vietos laiku apšaudė klubo apsaugininką, kuris atsakė ugnimi, po to grįžo į pastatą ir paėmė įkaitų.

Maždaug po trijų valandų policijos specialiųjų pajėgų (SWAT) komanda nusprendė veržtis į vidų ir išgelbėti įkaitus. Užpuolikas žuvo per susišaudymą su tais pareigūnais.

Vienas Federalinio tyrimų biuro (FTB) atstovas sakė, kad šis incidentas kvalifikuotas kaip teroro aktas. Pasak jo, pareigūnai aiškinasi, ar tai vidaus, ar tarptautinio terorizmo išpuolis, taip pat ar šaulys veikė vienas.

12.55. Orlando policijos „Twitter“ paskyroje atsirado įrašas, kuriame teigiama, kad užpuolikas nebegyvas.

12.48. Remiantis „Associated Press“ pranešimais, incidento vietoje dirba Orlando ugniagesių departamento išminavimo ir pavojingų medžiagų neutralizavimo komandos. Orlando policijos pareigūnai praneša incidento vietoje įvykdę nuotoliniu būdu kontroliuojamą sprogdinimą.

Vienas tragedijos liudininkas „Sky News“ sakė, kad klube incidento metu buvo apie 100 žmonių. Tą vakarą klube vyko teminis renginys, skirtas Lotynų Amerikai.

Į patalpas patekęs įtariamasis nusikaltėlis pradėjo šaudyti į lubas ir besilinksminančius žmones. Anthony Torresas „Sky News“ papasakoja, kad, prasidėjus šaudynėms, jis buvęs prie klubo. Vyras sako manęs, kad išpuolį tikrai vykdo daugiau nei vienas asmuo. Liudininko teigimu, šūviai aidėjo geras 15–20 minučių.

25 metų Ali Kurnazas „USA Today“ sakė gyvenas visai šalia klubo. Incidento metu jis buvęs namie ir puikiai girdėjęs šūvius.

„Girdėjau daug šūvių serijų. Mano katės persigando. Išbėgo į kitą kambarį“, – pasakoja netoliese klubo gyvenantis amerikietis.

Jis taip pat teigia girdėjęs pareigūnų automobilių sirenas ir virš rajono ratus sukančius sraigtasparnius.

Įrašuose socialinėje žiniasklaidoje, kuriuos paliko, kaip spėjama, „Pulse“ klube šiuo metu vis dar esantys žmonės, jie tvirtina besislepią.

Vienas vyras, buvęs klube tuo metu, kai užpuolikas ėmė šaudyti, pasakojo: „Žmonės, kurie buvo šokių aikštelėje ir prie baro, tiesiog puolė ant žemės, o mums, tiems, kas buvo arčiau išėjimo, pavyko ištrūkti į lauką ir pabėgti.“

Kitas liudininkas Anthony Torres sakė, kad girdėjo, kaip žmonės šaukė, kad naktiniame klube yra žuvusiųjų. 53 metų liudininkas Xavieras Antonettis, kuris į klubą atėjo su savo broliu, pranešė, kad užpuolikai spėjo iššauti apie 40 kartų iki tos akimirkos, kol jiems su broliu pavyko ištrūkti iš klubo.

Iš pradžių jis manė, kad brolis liko viduje, tačiau po kurio laiko policijos pareigūnai rado jį – sužeistą, bet gyvą.

Tinklalapis Wesh.com praneša apie „daugybę sužeistųjų“. Prie klubo pastato budi daugybė policijos ir greitosios pagalbos automobilių.

Į įvykio vietą atskubėjo išminuotojai ir kinologai su šunimis. Šaudynės Orlando mieste – tai antras incidentas per šį savaitgalį. Šeštadienį po koncerto buvo nušauta 22 metų „The Voice“ realybės šou žvaigždė Christina Grimmie.

„Visur telkšojo kraujas“

„Žmonės tiesiog parkrito ant grindų. Spėju, kad šaulys šaudė į lubas, nes matėsi krintantys šviestuvų stiklai“, – klubo lankytojas Ricardo Negronas pasakojo televizijai „Sky News“.

Jis sakė girdėjęs „nesiliaujantį šaudymą“, kuris tikriausiai truko trumpiau negu minutę, nors tas laikas atrodė daug ilgesnis.

„Šaudymas trumpam liovėsi, o kai kurie iš mūsų atsistojo ir nubėgo į galą“, – pridūrė R. Negronas.

Incidento liudininkas Christopheris Hansonas pasakojo girdėjęs „garsų tratėjimą, panašų į šūvius“.

„Iš tikrųjų nemačiau jokių šaudžiusių žmonių. Mačiau tik krintančius kūnus, kai užsisakinėjau gėrimą prie baro, – jis aiškino televizijai CNN. – Parkritau. Šliaužiau į lauką. Žmonės mėgino pabėgti per galinį išėjimą. Žinau, kad kai parkritau ant žemės, ropojau ir susitrenkiau alkūnes bei kelius.“

Vyras pridūrė, kad „visur telkšojo kraujas“.

Mina Justice sekmadienį paryčiais buvo prie to klubo, mėgindama susisiekti su savo 30-mečiu sūnumi Eddie, kuris parašė jai žinutę, kad prasidėjo šaudynės ir paprašė iškviesti policiją.

Moteris sakė, kad jos sūnus kartu su kitais klubo lankytojais pasislėpė tualete. Vėliau jis atsiuntė žinutę: „Jis ateina.“

„Kitoje žinutėje sakoma: „Jis mus rado, jis čia, su mumis“, – sakė Mina. – Tai buvo mūsų paskutinis pokalbis.“

„Muzika nutilo“

Tuo tarpu Jonas Alamo pasakojo buvęs viename iš klubo galinių kambarių, kai į klubą įžengė ginkluotas vyras.

„Išgirdau 20, 40, 50 šūvių, – sakė J. Alamo. – Muzika nutilo.“

Klubo lankytojas Robas Rickas pridūrė, kad viskas prasidėjo apie 2 val. ryto, prieš pat klubui užsidarant.

„Visi gėrė paskutiniuosius gurkšnelius“, – sakė jis.

Pasak jo, kai pasigirdo šūviai, klube buvo per 100 žmonių, o jis nušliaužė didžėjaus būdelės link. Klubo apsaugininkas išspyrė pertvarą tarp klubo salės ir tarnybinės zonos, todėl dalis žmonių sugebėjo pabėgti per užpakalines duris.

Skelbiama, kad įtariamasis užpuolikas klube nužudė daug žmonių. Įkaitų drama baigėsi į pastatą įsiveržus policijos pareigūnams, nusikaltėlis buvo nušautas.

Orlando policijos teigimu, įkaitų drama klube truko tris valandas. Ji prasidėjo nusikaltėliui įsivėlus į konfliktą su pareigūnų klubo „Pulse“ prieigose.