Pasaulyje

2016.06.10 14:38

Ramadano penktadienis: Jeruzalėje papildomai dislokuota per 3000 policininkų

Jeruzalėje penktadienį papildomai dislokuota daugiau nei 3000 policininkų ruošiantis pirmajam Ramadano penktadieniui, kai daugelis palestiniečių keliauja melstis į Jeruzalėje esančia Al-Aksos mečetę. Tačiau po žudynių trečiadienį, kai Tel Avivo centre du palestiniečiai nužudė keturis kavinės lankytojus, patekti į Al-Aksą penktadienį bus galima tik nedaugeliui norinčiųjų.

Atsisveikinti su savo vyru ir išlydėti jį anapus bando Ido Ben Ario žmona. Buvęs Izraelio specialiųjų pajėgų karys tarnavo „Sayeret Matkal“ būryje, veikiančiame priešo užnugaryje, tad apie pavojų savo gyvybei turėjo susimąstyti dažniau nei kitos trys trečiadienio žudynių aukos – universiteto profesorius, keturių vaikų mama ir greitai tekėti turėjusi moteris. Bet kavinė Tel Avivo centre, netoli Izraelio gynybos pajėgų štabo, - vieta, kur mirti veikiausiai nesitiki net buvęs kareivis. Du palestiniečiai žudikai iš Vakarų Kranto apsimetė kostiumuotais klientais, užsisakė kavos ir šokoladinių keksų, o tuomet ėmė šaudyti.

„Jautiesi itin blogai todėl, kad gali būti kitas. Tai arabai, gyvenantys Izraelyje, atrodo kaip ir visi kiti. Saugumo jausmo, kurį jausdavai Tel Avive, ypatingame mieste, nebėra“, – teigia Tel Avivo gyventojas Saša Dratzva.

Per pastarąjį pusmetį po palestiniečių atakų žuvo 32 žydai ir du Jungtinių Valstijų piliečiai. Žuvusių palestiniečių nepalyginti daugiau, tačiau Izraelio saugumo pajėgos teigia, kad 134 nukauti - užpuolikai, o dar daugiau nei 60 arabų - gatvės riaušių ir susidūrimų su Izraelio kariais aukos. Ir nors pastaraisiais mėnesiais Palestinos autonomijai pavyksta sumažinti išpuolius rengiančiųjų skaičių, trečiadienio žudynės Tel Avive nepraeina be atsakomųjų Izraelio priemonių. Viena jų – per pirmąjį Ramadano penktadienį, svarbiausią musulmonų pamaldų dieną, kai Izraelis daugiau nei 80 tūkstančių palestiniečių panaikina leidimus iš Vakarų Kranto patekti į Izraelio teritoriją, į pamaldas musulmonams svarbiausioje Al-Aksos mečetėje.

Išimtis padaroma tik 10 tūkstančių, daugiausia moterims ir vyresniems nei 45-erių vyrams. 204 žudikų giminaičiams panaikinami ir darbo Izraelyje leidimai kariuomenei blokuojant jų namus Jatos miestelyje Vakarų Krante, į kurį pasiunčiami du papildomi Izraelio kariuomenės batalionai.

Kai kurių palestiniečių nuomone, visa tai – kolektyvinė bausmė už dviejų nusikaltėlių veiksmus. Nebausti nekaltų palestiniečių civilių Izraelį skatina ir Jungtinių Valstijų valstybės departamentas. Tačiau Izraelis teigia tikrai taikysiantis ribojimą visiems, išskyrus atvejus, susijusius su medicina ir humanitarine pagalba, iki sekmadienio vidurnakčio.